Det lätta mobila valet är svårt

Publicerad 2009-06-04 16:21

Det nalkas ett köp av en ny smart mobiltelefon. Jag har gått från Ericsson via Nokia till HTC. Vad nästa steg blir vet jag inte. Den sistnämnda telefonen, som är min nuvarande, har en undermålig batteritid som kräver elektrisk uppmärksamhet varje dag.

Valet av smartphone är enkelt, inbillar jag mig. Jag vet vilka funktioner jag vill ha och i vilken prisklass telefonen får kosta. Jo då, valet av smartphone är enkelt - fram tills dess att jag ska välja telefontillverkare och modell. Då blev det inte så enkelt längre. Tre telefonleverantörer med lika många unika operativsystem i sina telefoner. Och om det bara vore så enkelt att det finns dessa tre tillverkare att välja bland.

För att få lite struktur på valet av smartphone börjar vi från början. Vilka är några av tillverkarna av smartphones, som finns idag?

* Apple
* Blackberry
* HTC
* Nokia
* Palm
* Samsung
* Sony Ericsson

Det var tillverkarna. Nu till vilka operativsystem som främst finns idag:

* BlackBerry
* Iphone OS (Mac OS X)
* Linux (Android, Palm WebOS, med flera)
* Symbian OS
* Windows Mobile

Det är svårt att välja tillverkare, telefonmodell och operativsystem. Jag är klart intresserad av att hålla mig ajour av den mobila fronten, men bevisligen hänger jag inte med i utvecklingen, trots att jag sitter på de främre parkettraderna. Anledningen är marknadens snabba utveckling. De digitala shopparna, motsvarande AppStore, poppar upp som svampar ur marken utan att jag noterar alla. Dessutom släpps det ständigt nya telefonmodeller, med nya funktioner och finesser.

Valet av telefonens operativsystem är i många fall större och viktigare än valet av tillverkare och telefonmodell. För det är ändå i operativsystemet som du ska navigera bland menyer och inställningar. Telefonens funktioner får inte glömmas bort. Den bör ha stöd för 3G, A2DP, MP3, Wi-Fi och många andra förkortningar. Ett QWERTY-tangentbord räknar jag som ett klart plus.

Så, vilket operativsystem ska jag välja? Symbian är det överlägset största på marknaden. En av de mest omtalade telefonerna är oundvikligen Iphone. Personligen har jag en tendens att ha åsikter som gör att jag hamnar utanför alliansen, så att säga. Jämför med servern i garderoben, istället för jätten Windows föredrar jag uppstickaren Linux. Vad gäller den ideligen omtalade Iphone föredrar jag en annan tillverkare och ett annat operativsystem.

Av nyhetssidor att döma har Palm Pre, med Palm WebOS, väckt mitt intresse. Funktionerna ska av förhandsinformationen att döma vara liknande och i vissa fall bättre än Iphones. Exakt hur den är får vi reda på till helgen, då den lanseras i USA på lördag. Tills dess att jag vet mer om telefonen och den finns att få tag på i Sverige behöver jag inte välja operativsystem. Lyckligtvis är det ingen akut kris i min mobila tillvaro.

Idag är det lätta mobila valet svårt. Jag får helt enkelt finna mig i att min energi-glupska HTC-telefon emellanåt avbryter samtalen på grund av digital soppatorsk och att den behöver laddas varje dag.

Thomas Forsberg

Av: Thomas Forsberg

On
Off

0 kommentarer

Avatar

Inte inloggad

Logga in Bli medlem

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Datormagazins besökare

En bilhypokondrikers upprättelse

3 kommentarer

Jan Strömbäck: Claes, jag börjar tro att han fallit i den manliga prestige-fällan, där man inte kan yttra orden: -Jag vet inte, jag kan inte det där! ;)

Månadens fråga

  • Äger du en datorplatta?

Forum

Detta innehåll är skapat av Datormagazins medlemmar.

Artikelkommentarer


För dig som vill veta mer: prenumerera

Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest. Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!

Beställ prenumeration och betala direkt online

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter