Textstorlek

Hem » Artiklar » Höstkvällar med HTPC

Höstkvällar med HTPC

Publicerad 2009-11-03 19:15

Ibland undrar jag varför vi inte är fler. Vi HTPC-nördar menar jag. Teknik, film-, TV- och musikälskande individer som dessutom gillar att meka lite själv. Både med hård- och mjukvara.

Efter flera års vadande i träsket har jag bara stött på en handfull likasinnade i verkliga livet. Samtliga har dessutom arbetat inom branschen på ett eller annat sätt, så frågan är om de ens räknas.
Men det är klart, vardagsrumsdatorn har alltid varit för dyr.
Inte i pengar räknat. Utan i tid.

Att bygga ett stabilt system med massor av mer eller mindre vettiga funktioner tar åtskilliga kvällar i anspråk. Jag har ändå valt motorvägen in i HTPC-världen för att göra resan så snabb, bekväm och enkel som möjligt. Har kört från XP Media Center - via en avstickare till Mediaportal - till Vista och vidare till Windows 7.

Senaste året har jag närmat mig målet och sett det fleråriga projektet som mer eller mindre avslutat. Datorn är ljudlös, mjukvaran enkel att använda och hela systemet är pålitligt.
Jag var redo att bara använda härligheten istället för att fixa och trixa med nya plug-in, codecs och program som kan strömma direktsänd tv över internet till min mobiltelefon.
Jag var nöjd.

Men så släppte utvecklarna på Mobilewares en beta av Big Screen EPG. Ett program som, åtminstone enligt specifikationerna och ett gäng forumtrådar på internet, skulle kunna fylla de mer eller mindre tomma hålen i min programguide med aktuell information.
Så nu sitter jag här igen. Kväll efter kväll och försöker komma underfund med hur jag kan automatisera hela processen och få allt att flyta på utan min inblandning. På köpet halkade jag in på automatisk borttagning av reklam i nya WTV-formatet (för inspelade program) och automatisk konvertering och "taggning" av favoritserierna som är bra nog att sparas.
Jag suckar, svär, funderar, googlar, läser, testar och svär lite till.

Innan aftonens session drar igång börjar jag inse att burken under dumburken aldrig riktigt kommer att lämna sitt betastadie.
Och motvilligt misstänker jag att just det är lite av tjusningen.
Jag har bara inte förstått det.

Något jag däremot börjar förstå, är den teknikintresserade delen av min bekantskapskrets som valt att behålla sin funktionsfattiga digitalbox.
Anders Öhman

On
Off

0 kommentarer

Avatar

Inte inloggad

Logga in Bli medlem

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Datormagazins besökare

En bilhypokondrikers upprättelse

3 kommentarer

Jan Strömbäck: Claes, jag börjar tro att han fallit i den manliga prestige-fällan, där man inte kan yttra orden: -Jag vet inte, jag kan inte det där! ;)

Månadens fråga

  • Äger du en datorplatta?

Forum

Detta innehåll är skapat av Datormagazins medlemmar.

Artikelkommentarer


För dig som vill veta mer: prenumerera

Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest. Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!

Beställ prenumeration och betala direkt online

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter