En bilhypokondrikers upprättelse
3 kommentarer
Jan Strömbäck: Claes, jag börjar tro att han fallit i den manliga prestige-fällan, där man inte kan yttra orden: -Jag vet inte, jag kan inte det där! ;)
Jag har köpt en LaCie 500GB NAS. I manualen står att den är kompatibel med Linux, men det finns inget om hur man monterar/installerar den i Linux. Det finns en skript-fil på CD:n men hur monterar/installerar man den?
Linuxdistribution: Ubuntu 8.04
Att montera en NAS-enhet ska fungera precis som montera vilken utdelad resurs som helst, och det finns några olika lösningar på problemet. En enkel lösning är att använda filhanteraren Nautilus, och i denna klicka på genvägen Network. Man får då upp de datorer i nätverket som delar ut resurser (utdelade partitioner) och kan sedan klicka vidare tills man hittar rätt resurs. Detta tillvägagångssätt monterar dock inte partitionen permanent och det fungerar inte alltid helt perfekt, i dessa fall kan man testa den traditionella vägen som görs via kommandoprompten. Hur detta görs finns beskrivet i en tråd i Ubuntus forum där man dessutom får en hel del bra tips och råd om monteringen och vad man kan göra om det krånglar.
Kom in i diskussionen
En bilhypokondrikers upprättelse
3 kommentarer
Jan Strömbäck: Claes, jag börjar tro att han fallit i den manliga prestige-fällan, där man inte kan yttra orden: -Jag vet inte, jag kan inte det där! ;)
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!