Textstorlek

Hem » Experten » Lära sig Java?

Lära sig Java?

Publicerad 2009-04-26 21:45

Fråga

Tjenare, jag är en glad 15 åring som har fastnat för dator, kan redan en del visual basic men tänkte ge mig på något svårare nu. Men kanske inte C++ då det värkar vara SVÅRT, tänkte kolla vad du rekommenderar och vad din åsikt om Java är. =)

Om du kunde svara skulle det vara skit schysst!

MVH Simon, den glade 15 åringen ;)

Svar

Hej Simon...

Jättekul att du blivit intresserad av datorer och programmering! Java är ett trevligt språk med många fördelar, men så klart även nackdelar. Java är ett väldigt stilrent språk och oftast lätt att läsa andras kod. En del utvecklare anser att prestandan är för dålig, vilket kan behövas inom vissa branscher.

C++ har även sina fördelar, men allt beror på vad man skall göra och vad man föredrar själv. Dock är ett svårare språk inte nödvändigtvis är bättre eller för den delen sämre. Många gånger gäller det att vara väl påläst och förstå sig på språket man utvecklar i.

Läs mer om att välja språk på denna fråga, http://publish43.hm.kunder.linpro.no/datormagazin.se/expertpanelen/programmering/php/article198820.ece

Kanske du även finner denna fråga intressant, http://www.datormagazin.se/expertpanelen/programmering/cplusplus/article208740.ece

Både kompilator för C++ och Java finns att tillgå på nätet, för C++ rekommenderar jag varmt GNUs gcc och för Java är det bara att surfa in på Suns hemsida och ladda ner deras utvecklingskit.

Om du väljer att utveckla för Java så är Eclipse ett bra val av utvecklingsmiljö.

Lycka till...

On
Off

0 kommentarer

Avatar

Inte inloggad

Logga in Bli medlem

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Datormagazins besökare

Bildvisare utan bling-bling?

5 kommentarer

Tulum: ACDSee32 v. 2.4 fr. 1998 är den bästa bildvisaren.

Månadens fråga

  • Äger du en datorplatta?

Forum

Detta innehåll är skapat av Datormagazins medlemmar.

Artikelkommentarer


För dig som vill veta mer: prenumerera

Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest. Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!

Beställ prenumeration och betala direkt online

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter