5 kommentarer
Tulum: ACDSee32 v. 2.4 fr. 1998 är den bästa bildvisaren.
Jag uppgraderade Windows Vista till Windows 7 och nu kommer jag inte ut på internet. Datorn är ansluten till nätet och exempelvis Norton kan hämta uppdateringar etcetera, men jag kan inte surfa. Vad är fel?
Det låter som ett DNS-fel. Det borde inte kunna uppstå bara genom en uppgradering till Windows 7, men kolla inställningarna. Högerklicka på nätverksikonen i meddelandefältet och välj ”Öppna Nätverks- och delningscenter”. Klicka på länken vid Anslutningar.
Klicka på knappen Information för att få en lista på dina inställningar. Uppgiften vid ”IPv4 DNS-server” är den som är intressant. Adressen bör vara antingen den till din router eller till din internetleverantörs DNS. Om någonting är tokigt får du göra inställningen manuellt.
Stäng och klicka i stället på Egenskaper och dubbelklicka sedan på ”Internet Protocol Version 4”. Längst ner hittar du DNS-inställningarna. Normalt ska det fungera om ”Erhåll adress till DNS-servern automatiskt” är markerat, men du kan prova att ange en manuell adress. Välj adressen till din router, det är ett säkert kort.
Kom in i diskussionen
5 kommentarer
Tulum: ACDSee32 v. 2.4 fr. 1998 är den bästa bildvisaren.
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!