5 kommentarer
Tulum: ACDSee32 v. 2.4 fr. 1998 är den bästa bildvisaren.
Sedan jag laddade hem Free Registry Fix för flera hundra verkar det som om jag fått trojaner i burken. Programmet lever sitt eget liv, styr och ställer. Varje gång jag startar datorn är brandväggen urklickad och fjärrstyrningen påklickad.
Nu har jag försökt ta bort programmet både på vanligt sätt och via Registereditorn, men fortfarande styr något brandväggen. Vad göra?
Jag har hittat två program på nätet som heter Free Registry Fix. Det första kommer från www.cleanersoft.com och är helt gratis, precis som namnet säger. För nummer två är namnet helt missvisande, eftersom det kostar 30 dollar. Det finns på webbsidan www.freeregistryfix.com och jag antar att det är detta du köpt?
Webbsidan ser seriös ut, vilket dock naturligtvis inte är någon garanti. Jag har hittat ett fåtal antydningar om att programmet inte skulle vara helt pålitligt, men ingen översvämmande mängd.
Men jag skulle rekommendera att du söker igenom datorn med något pålitligt program. Bra tips är Malwarebytes Anti-Malware (www.malwarebytes.org/mbam.php) och Superantispyware (www.superantispyware.com). Använd gärna båda för säkerhets skull.
Kom in i diskussionen
5 kommentarer
Tulum: ACDSee32 v. 2.4 fr. 1998 är den bästa bildvisaren.
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!