Begränsa ungarnas bandbredd

Publicerad 2012-07-10 16:19

Fråga


Jag vill veta om det finns en trådlös bredbandsrouter som kan dela bandbredden på MAC-adressnivå. Till exempel, om ungdomar i hemmet laddar ned något stort och då tar hela bandbredden skulle jag gärna vilja kunna styra den genom att ge en viss bandbredd till en viss MAC-adress.

Lorenzo Q

 

Svar 


Visst finns det sådana routrar. De flesta moderna routrar stöder något som heter QoS (Quality of Service), vilket innebär att du kan ställa in hur trafiken ska fördelas, åtminstone till viss del. Alla kan inte göra det på MAC-adressnivå, men typen av trafik går nästan alltid att hantera. Du kan till exempel begränsa torrent-trafik, vilket förmodligen är vad dina ungdomar använder för sin nedladdning.

Så börja med att logga in i din router och kontrollera vilka inställningsmöjligheter du har. Finns inte QoS, köp en som har det. Riktigt avancerade möjligheter brukar inte finnas i vanliga hemmaroutrar, utan då får du räkna med att betala en hel del mer.

Ytterligare en variant är om du har någon gammal dator som du kan sätta två nätverkskort i och använda som server. Led all internettrafik genom den och använd någon mjukvara som Netlimiter, www.netlimiter.com. Då kan du bestämma exakt hur du vill ha det. Detta gäller om du vill köra Windows, annars finns det Linuxlösningar som är gratis.

 

On
Off

3 kommentarer

Avatar

Inte inloggad

Logga in Bli medlem

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Datormagazins besökare

Kamerabilder till Ipad

1 kommentar

Stefan Svensson: Det har funnits en motsvarande, originaltillbehör sedan ett par år. Jag köpte en för ett år sedan, på en känd elektronikkedja från Insjön, och med den kan jag importera även RAW-filer

Månadens fråga

  • Vilken var bäst vid lanseringen?

Artikelkommentarer


För dig som vill veta mer: prenumerera

Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest. Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!

Beställ prenumeration och betala direkt online

  • Datormagazin 6-2013

  • Datormagazin 5-2013

  • Datormagazin 4-2013

  • Datormagazin 3-2013

  • Datormagazin 2-2013

  • Datormagazin 1-2013

  • Datormagazin 14-2012