4 kommentarer
göcke: Windows live photo gallery , där kan du dölja alla menyer om jag inte mins fel.
Den andra alfaversionen av Ubuntu 10.04, med kodnamn Lucid Lynx, har förutom flera paketuppdateringar blivit av med hela HAL-paketet. Det ska göra distributionen snabbare att starta och återställas från viloläge.
HAL är en förkortning av Hardware Abstraction Layer och utvecklas för att tillåta skrivbordsapplikationer att detektera och använda systemets hårdvara. HAL ersätts av DeviceKit. Anledningen att HAL tas bort är ”det har blivit en stor monolitisk icke-underhållningsbar röra”, enligt ett citat på Ubuntu.com. Första releasekandidaten av skrivbordsmiljön KDE 4.4 är en annan nyhet, liksom förbättrat stöd för Nvidias proprietära grafikdrivrutiner. Linuxkärnan har uppdaterats till 2.6.32.
En annan nyhet är att Ubuntu kommer att byta standardsökmotorn till Yahoo. Anledningen är kortfattat att Yahoo och Canonical, företaget bakom Ubuntu, har tecknat ett avtal om att dela på vissa intäkter. Standardsökmotorn för Firefox kommer därmed att ändras från Google till just Yahoo. Dessutom kommer Firefox standardstartsida (söksidan) att respektera användarens val av standardsökmotor. Enligt Ubuntuutvecklaren Rick Spencer krävs det bara ett par klick för att byta till Google, om så önskas.
I vanlig ordning vill utvecklarna uppmärksamma på att detta inte är en distribution för dig som behöver ett stabilt system. Den färdiga Ubuntu 10.04 beräknas att vara klar den 29 april.
Hitachi fortsätter satsningen på stora hårddiskar. Företagets senaste modell är 7200-varvaren Deskstar 7K4000. Enheten använder det snabba 6 Gb/s-Sata-gränssnittet och har ett cacheminne på 64 megabyte.
Intel släpper nya Sandy Bridgemodeller som saknar företagets inbyggda grafiklösning.
Senaste uppdateringen av PC Anywhere täpper till säkerhetsluckorna som orsakats av hackerintrånget hos Symantec 2006. Det uppger företaget på sin webbplats.
En ny uppdatering kopplar Apples molntjänst Icloud till både Time Capsule och företagets nyare trådlösa routrar med 802.11n-stöd.
Microsoft släpper en förhandsversion av Office 15. Men inte till alla. Endast utvalda partners får ta del av den nya mjukvaran som företaget presenterar som en teknisk förhandsversion på sin Officeblogg.
EC-5500 är en fläktlös liten dator som fungerar i -20 grader och är anpassad för industrin. Under skalet sitter en Sandy Bridgeprocessor från Intel.
Minst någonsin. Så beskriver D-Link sina nya elnätsadaptrar i Powerline AV Mini-serien.
Källkoden till Symantecs mjukvara PC Anywhere har läckt. Nu uppmanar säkerhetsföretaget sina kunder att inte använda programmet.
IPS, 3D och DVB är tre förkortningar som ska sälja LG:s nya skärmar. Företagets bildvisare ska fungera bra till både datoranvändning och TV-tittande.
Nu kommer AMD:s internminnen till Europa. Företagets DDR3-kretsar som tillverkas av Patriot Memory.
Nu lanserar det skånska teknikföretaget Flatfrog sin första pekskärm. Enheten har utvecklats under flera år och ska fungera med både handskar, pekpennor, penslar - och givetvis fingrar.
Buffalo släpper en ny router med stöd för 802.11ac. Den nya standarden som ska ge dig trådlösa överföringshastigheter på 1 300 megabit per sekund.
Med dubbla hårddiskar i en liten låda vill Western digital se till att lagringen i det personliga molnet blir säkrare. Eller rymligare.
Det ska bli enklare att fräscha upp Windows när Microsoft släpper version 8 av operativsystemet.
Liten och annorlunda. Så beskriver Logitech sin nya datormus som även fungerar som en “presentatör”.
Kom in i diskussionen
4 kommentarer
göcke: Windows live photo gallery , där kan du dölja alla menyer om jag inte mins fel.
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!