Chrome översätter webben till svenska

Chrome översätter webben till svenska

Publicerad 2010-03-02 15:58

Chrome är här i en ny betaversion. Nu kan Googles webbläsare översätta webbsidor till svenska. Dessutom får användaren större möjlighet att justera programmets säkerhetsinställningar.

Språket ska inte längre vara något hinder när du surfar på internet. Det hoppas Google som vill göra det möjligt att ta del av en större del av webben. Så snart du går in på en webbplats som inte är skriven på det språk du angivit i webbläsarens inställningar, får du en fråga om Chrome ska översätta den åt dig med hjälp av Google Translate.

Funktionen har tidigare funnits i form av olika insticksprogram. Men nu bakas tekniken alltså in direkt i webbläsaren.

Hur väl översättningarna fungerar varierar. Besöker du till exempel webbplatser med teknikinriktning händer det ofta att vissa teknikrelaterade begrepp inte översätts över huvud taget eller översätts ordagrant, vilket inte alltid ger en korrekt bild av vad som sägs.

Bild 320178

Betaversionen av Chrome innehåller även nya inställningar som ger användaren större kontroll över bland annat cookies, JavaScript och pop-upp-fönster. Till exempel kan användaren nu välja att acceptera cookies på specifika webbplatser och blockera dem i andra, skriver Google i ett pressmeddelande.

Du som redan använder Googles så kallade betakanal kommer att få uppdateringen automatiskt. Andra som vill testa de nya funktionerna kan ladda ned betan från www.google.com/chrome.

Google uppger dock att nyheterna inkluderas i den stabila versionen av Chrome inom några veckor.

Eller som företaget skriver i ett pressmeddelande - enligt sin egen översättning från engelska till svenska:

"Och för dem av er på den stabila kanal, kommer vi att göra Chromes nya översättning och privatliv funktioner som är tillgängliga för dig under de kommande veckorna."

On
Off

0 kommentarer

Avatar

Inte inloggad

Logga in Bli medlem

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Datormagazins besökare

En bilhypokondrikers upprättelse

3 kommentarer

Jan Strömbäck: Claes, jag börjar tro att han fallit i den manliga prestige-fällan, där man inte kan yttra orden: -Jag vet inte, jag kan inte det där! ;)

Månadens fråga

  • Äger du en datorplatta?

Forum

Detta innehåll är skapat av Datormagazins medlemmar.

Artikelkommentarer


För dig som vill veta mer: prenumerera

Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest. Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!

Beställ prenumeration och betala direkt online

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter