5 kommentarer
Tulum: ACDSee32 v. 2.4 fr. 1998 är den bästa bildvisaren.
Efter en lång och intensiv utvecklingsperiod är den klar - Elive 2.0 med kodnamn Topaz. Här är nyheterna i den Debian-baserade distributionen.
Listan på gjorda ändringar sedan förra stabila versionen är riktigt lång, fördelat på flera olika kategorier. Stöd har tillkommit för flera olika funktioner, i form av 3G-telefoner med 364 leverantörer tillgängliga för alla länder, Bluetooth, starta systemet från USB-minne, liksom automatisk inloggning.
Med hjälp av Linuxkärna 2.6.30.9 finns stöd för speciell hårdvara och andra funktioner, så som tuxonice (viloläge), Reiser4 och Ext4. Snygga skrivbordseffekter via Compiz ska också gå att få till, men det finns en hake.
- Om du vill använda Compiz-funktionerna, speciellt ecomorph, kan du göra det direkt utan krav på en specialversion av Elive, å andra sidan rekommenderar vi att du använder den enbart som en demo eftersom den gör ditt system instabilt, säger en talesman för utvecklarna.
Utvecklarna sticker inte under stol med att hjälp behövs - ”är du en C-programmerare och har kunskap om X-bibliotek är du välkommen att bidra till detta projekt och åtgärda de mindre buggarna”.
De autostartare som finns i systemet är helt omgjorda från grunden och ska nu tillhandahålla fler funktioner och bättre stabilitet. Det finns också ett direkt stöd för delade kataloger, via Samba, som sägs vara väldigt lätt att använda.
Användarvänligheten har blivit ännu bättre, till exempel i form av att konvertering av MP3-filer kan ske genom att filen markeras i filhanteraren. På samma sätt fungerar det med att ändra upplösningen på bilder. Flera verktyg hjälper användaren på vägen, till exempel ett sökverktyg och verktyg för att ta skärmdump och kontrollera hårddiskanvändningen.
Elives mål är att få din gamla dator till en kraftfull arbetsstation, med ett attraktivt gränssnitt. Distributionen är gratis att ladda ned och använda.
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator med Intels Z68-chipset.
Nu ska Xboxtillbehöret Kinect in i datorvärlden. Microsoft släpper hård- och mjukvara som anpassar tekniken till Windowsmiljö.
Hitachi fortsätter satsningen på stora hårddiskar. Företagets senaste modell är 7200-varvaren Deskstar 7K4000. Enheten använder det snabba 6 Gb/s-Sata-gränssnittet och har ett cacheminne på 64 megabyte.
Intel släpper nya Sandy Bridgemodeller som saknar företagets inbyggda grafiklösning.
Senaste uppdateringen av PC Anywhere täpper till säkerhetsluckorna som orsakats av hackerintrånget hos Symantec 2006. Det uppger företaget på sin webbplats.
En ny uppdatering kopplar Apples molntjänst Icloud till både Time Capsule och företagets nyare trådlösa routrar med 802.11n-stöd.
Microsoft släpper en förhandsversion av Office 15. Men inte till alla. Endast utvalda partners får ta del av den nya mjukvaran som företaget presenterar som en teknisk förhandsversion på sin Officeblogg.
EC-5500 är en fläktlös liten dator som fungerar i -20 grader och är anpassad för industrin. Under skalet sitter en Sandy Bridgeprocessor från Intel.
Minst någonsin. Så beskriver D-Link sina nya elnätsadaptrar i Powerline AV Mini-serien.
Källkoden till Symantecs mjukvara PC Anywhere har läckt. Nu uppmanar säkerhetsföretaget sina kunder att inte använda programmet.
IPS, 3D och DVB är tre förkortningar som ska sälja LG:s nya skärmar. Företagets bildvisare ska fungera bra till både datoranvändning och TV-tittande.
Nu kommer AMD:s internminnen till Europa. Företagets DDR3-kretsar som tillverkas av Patriot Memory.
Nu lanserar det skånska teknikföretaget Flatfrog sin första pekskärm. Enheten har utvecklats under flera år och ska fungera med både handskar, pekpennor, penslar - och givetvis fingrar.
Buffalo släpper en ny router med stöd för 802.11ac. Den nya standarden som ska ge dig trådlösa överföringshastigheter på 1 300 megabit per sekund.
Med dubbla hårddiskar i en liten låda vill Western digital se till att lagringen i det personliga molnet blir säkrare. Eller rymligare.
Kom in i diskussionen
5 kommentarer
Tulum: ACDSee32 v. 2.4 fr. 1998 är den bästa bildvisaren.
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!