Nya uppgifter hägrar för Atom

Nya uppgifter hägrar för Atom

Publicerad 2010-03-10 14:36

Intel lanserar en Atombaserad plattform som ska ta hand om lagring i hem och mindre företag.

Processortillverkaren beskriver Atomplattformen som strömsnål och prisvärd, och uppger att den ska vara anpassad för små servrar som kör Linux eller Windows Home Server.

Tillverkare som Qnap, LG, LaCie och Synology - som vi skrivit om tidigare här på Datormagazin.se - ska lansera enheter som baseras på den nya plattformen, uppger Intel.

På komponentsidan hittar vi en enkärnig Atom D410-processor eller en dubbelkärnig Atom D510. Båda körs i 1,66 gigahertz.

Plattformen har bland annat stöd för PCI Express x6, 12 stycken USB 2.0-portar, gigabitnätverk och 6 stycken SATA II-anslutningar, varav 2 med ESATA-stöd.

On
Off

0 kommentarer

Avatar

Inte inloggad

Logga in Bli medlem

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Datormagazins besökare

En bilhypokondrikers upprättelse

3 kommentarer

Jan Strömbäck: Claes, jag börjar tro att han fallit i den manliga prestige-fällan, där man inte kan yttra orden: -Jag vet inte, jag kan inte det där! ;)

Månadens fråga

  • Äger du en datorplatta?

Forum

Detta innehåll är skapat av Datormagazins medlemmar.

Artikelkommentarer


För dig som vill veta mer: prenumerera

Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest. Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!

Beställ prenumeration och betala direkt online

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter