USB-pinne med 3.0 från Verbatim

USB-pinne med 3.0 från Verbatim

Publicerad 2012-05-08 11:28

En ny familj av USB-enheter från Verbatim, kallad Store’n’Go V3 har en liten formfaktor med en avsmalnande design och använder en skjutmekanism som skyddar kontakten på enheten.

 Det mest intressanta är att gränssnittet är vad man kallar Superspeed, det vill säga USB 3.0. Några faktiska uppgifter om läs- och skrivhastigheter finns inte, det enda tillverkaren själv säger är att produkten erbjuder dataöverföring upp till tio gånger snabbare än USB 2.0.

Store 'n' Go V3 finns i sju olika färger och med lagringskapaciteter upp till 64 gigabyte. Upp till 32 gigabyte finns till försäljning redan till priser från 99 till 299 kronor.

On
Off

1 kommentarer

Avatar

Inte inloggad

Logga in Bli medlem

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Datormagazins besökare

Windows Blue blir Windows 8.1

1 kommentar

Torbjörn Jansson: Hoppas start-knappen kommer tillbaks!!!!!!!

Månadens fråga

  • Vilken var bäst vid lanseringen?

Tester

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Artikelkommentarer


För dig som vill veta mer: prenumerera

Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest. Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!

Beställ prenumeration och betala direkt online

  • Datormagazin 6-2013

  • Datormagazin 5-2013

  • Datormagazin 4-2013

  • Datormagazin 3-2013

  • Datormagazin 2-2013

  • Datormagazin 1-2013

  • Datormagazin 14-2012