1 kommentar
sprintaren: Det borde väl vara omkring 70 tusen appar, i Windows Store.
Nya Asus ROG Tytan CG8890 har både utseende och prestanda som visar att den riktar sig till spelare. Datorn drivs av en vätskekyld Intel Core i7-3960X processor med Turbo Gear-inställningar.
Detta gör det enkelt att med en knapptryckning överklocka den sexkärniga processorn och nå en maximal hastighet på 4,2 gigahertz. För grafiken står ett Nvidia Geforce GTX 690-grafikkort som stöder upp till fyra bildskärmar.
Dubbla 128-gigabytes SATA3 SSD i RAID 0-konfiguration levererar fyra gånger högre dataåtkomsthastighet än generiska hårddiskar och ljudet drivs av Asus Xonar DX-ljudkort. CG8990 kan bestyckas med från fyra upp till 16 gigabyte Dual Channel 2 133 megahertz DDR3-minne i fyra platser. Det polygonformade chassit med måtten 300 x 530 x 630 millimeter transformeras när överklockningen kopplas in - sidorna öppnas för att ge bättre luftcirkulation. Operativsystemet är Windows 7 Home Premium
Pris och tillgänglighet i Sverige avslöjas inte av Asus i deras pressmeddelande.
Världens snabbaste grafikkort för bärbara hävdar AMD att nya Radeon HD 8970M är.
Windows 8.1 är det officiella namnet på den uppdatering som Microsoft kommer att släppa senare i år.
En ultratunn dator som snabbt kan bli en datorplatta och samtidigt är kraftfull nog att fungera som den primära datorn.
100 miljoner Windows 8-licenser har enligt Microsoft sålts sedan lanseringen i oktober 2012.
Små och medelstora företag är målgruppen när HP lanserar två nya serier bärbara datorer, 200 och Probook 400.
Med sin flyttade placering av tangentbord och pekplatta och en mycket udda skärmupphängning är nya Acer Aspire R7 definitivt en gökunge.
En rapport över skräppostens utveckling under årets första kvartal från Kaspersky Lab visar att andelen skräppost var 66 procent av den totala e-postmängden.
Cloanto har släppt Amiga Forever 2013 och C64 Forever 2013, de senaste versionerna av de prisbelönta Commodore-emuleringssviterna för Windows.
Bluetooth-anslutning är inte helt ovanligt när det gäller hörlurar, men för Bose är nya AE2W deras första.
Den mobila marknaden fortsätter att växa och Intel tar nu upp jakten på ARM med en ny högpresterande lågeffekts mikroarkitektur.
Med en gigabyte DDR3-minne som cache erbjuder Buffalos nya högpresterande externa hårddisk extremt snabba filöverföringar, jämförbara med SSD, men med kapacitet och pris som en vanlig hårddisk.
Iconia A1 är en ny datorplatta från Acer, avsedd för enhandsanvändning och utrustad med en 7,9-tums LED-bakgrundsbelyst skärm med IPS-teknik.
Under IFA Global Press Conference i april presenterade marknadsforskningsföretaget GFK sina förväntningar på hur marknaden för IT och hemelektronik kommer att utvecklas i en nära framtid.
Xonar U7 USB är ett externt ljudkort med inbyggd hörlursförstärkare. Enligt Asus passar det både för spelare som vill använda hörlurar och för musiklyssning.
Toshibas nylanserade Canvio Connect är en portabel extern hårddisk som erbjuder upp till två terabyte lagringsutrymme i en kompakt formfaktor och flera olika färger.
Kom in i diskussionen
1 kommentar
sprintaren: Det borde väl vara omkring 70 tusen appar, i Windows Store.
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!
O, vilken skönhet! Även om jag själv inte är någon riktig "gamer", så är det svårt att inte börja dregla. Hur "transformeras" den? Är det en fysisk knapp på lådan, eller styrs det via mjukvara? Är det en motor som graciöst öppnar upp sidorna, eller (om det är en fysisk knapp på lådan) är det en rent mekanisk funktion?
Ser ju förskräcklig ut. Skulle aldrig köpa ett sånt chassi.
Nej, jag skulle nog aldrig heller köpa ett så utpräglat "gamingchassi". "Förskräckligt" skulle jag dock inte säga.
Vad jag förstår är det en knapp som används för att koppla in turboöverklockningen. Hur mekanismen för sidoöppningen fungerar framgår inte.
jobbigt att ta med den till landet, där har jag ju inte vatten inomhus