2 kommentarer
Fest: fest
Acer Aspire S7-191 och S7-391.
Taiwanesiska Acer har hållit inne lite med sina Windows 8-produkter, men vid ett stort evenemang i London några dagar efter själva Windows 8-lanseringen visade man upp en väldig mängd intressanta nyheter.
Acer Aspire Iconia W510.
Huvudnumret var ultrabooken Aspire S7, men de nya Windows 8-produkterna består av allt från små datorplattor till stora allt-i-ett-datorer, samtliga med IPS-pekskärm.
För plattorna står den lilla 10,1-tums Iconia W510, med en upplösning på 1 366 x 768 pixel, Intel Atom Z2760-processor, två gigabyte minne, löstagbart tangentbord och 18 timmars batteritid, samt den större Iconia W700. Den senare har 11,6-tumsskärm med upplösningen 1 920 x 1 080 pixel, Intel Core i3- eller i5-processor och fyra gigabyte minne. Plattan är dockningsbar i en ram och kan kompletteras med ett externt tangentbord. Batteritiden uppges till nio timmar.
Acer Iconia W700.
Acer Aspire V5.
Aspire S7 är en ultrabook i två storlekar, 11,6 och 13,3 tum. Upplösningen för båda är 1 920 x 1 080 och inuti sitter i5/i7-processorer, fyra gigabyte minne och SSD-diskar på 128 eller 256 gigabyte. Tjocklek och vikt för den mindre är 12,2 millimeter och 1,04 kilo, medan motsvarande siffror för den större är 11,9 och 1,3.
Mer ordinära bärbara datorer är Aspire V5 och M5 i skärmstorlekarna 14,0 och 15,6 tum, alla fyra modellerna med upplösningen 1 366 x 768 pixel. På processorsidan hittar vi Intel i3, i5 och i7, minnet varierar från fyra till åtta gigabyte och datorerna kan fås med olika SSD- och hårddiskkombinationer.
Allti-ett-datorerna är tre stycken i två storlekar, Aspire 7600U i 27 tum och Aspire 5600U och ZS600 i 23 tum, alla med upplösningen 1 920 x 1 080. Processorbestyckningen är Intel Core i3, i5 och i7 och upp till åtta gigabyte minne får plats, samt hårddisklagring upp till en terabyte. Enheterna har inbyggda högtalare. Utöver dessa lanserar man också rena bildskärmar med liknande utseende, T232HL och T272HL, 23 och 27 tum, respektive. Även dessa är pekskärmar och har anslutning för VGA, DVI och HDMI, samt USB-hubb och inbyggda högtalare.
Vi ber att få återkomma med tillgänglighet och svenska priser när dessa blir kända.
Acer Aspire 7600U.
Aspire S7-391, 12 000 kronor, slutet av november.
Aspire S7-191, 11 500 kronor, slutet av november.
Aspire M3-581PTA, 7 000 kronor, slutet av november.
Aspire M5-481PTA, 7 000 kronor, ej känt.
Aspire V5-471P/F, 6 500 kronor, finns nu.
Iconia W510, 5 000, slutet av november.
Iconia W700, 6 000 kronor, finns nu.
Aspire 5600U, 11 000 kronor, finns nu.
Aspire 7600U, 17 000 kronor, mitten av november.
Aspire ZS600, 9 500 kronor, mitten av december.
Från Logitechägda Ultimate Ears kommer UE Boom, en högtalare avsedd för att spela upp musik från telefoner och plattor.
I den årliga varumärkesundersökningen Brandz hamnar Apple för tredje året i rad på första plats som världens mest värdefulla varumärke 2013.
Kinesiska Huawei har presenterat Ascend Y300, en lågpristelefon med Android 4.1 och dubbelkärnig processor.
En flimmerfri 22-tummare är den senaste nyheten från proffsskärmstillverkaren Eizo.
Alla Ipad har hyfsade kameror, men ingenting går upp mot en riktig kamera, anser Sandberg som därför lanserar en adapter för att läsa av kamerakort.
Microsofts första egna dator kommer att lanseras i Sverige den 30 maj, i form av Surface Pro.
Med siktet mot användare av bärbara datorer som behöver vad man kallar en dockningsskärm lanserar Philips en ny 23-tums USB-skärm.
Både bärbar dator och datorplatta. Så kallar HP sin nya Slatebook x2, en platta med Nvidia Tegra 4-processor och löstagbart tangentbord.
Världens snabbaste grafikkort för bärbara hävdar AMD att nya Radeon HD 8970M är.
Windows 8.1 är det officiella namnet på den uppdatering som Microsoft kommer att släppa senare i år.
En ultratunn dator som snabbt kan bli en datorplatta och samtidigt är kraftfull nog att fungera som den primära datorn.
100 miljoner Windows 8-licenser har enligt Microsoft sålts sedan lanseringen i oktober 2012.
Små och medelstora företag är målgruppen när HP lanserar två nya serier bärbara datorer, 200 och Probook 400.
Med sin flyttade placering av tangentbord och pekplatta och en mycket udda skärmupphängning är nya Acer Aspire R7 definitivt en gökunge.
En rapport över skräppostens utveckling under årets första kvartal från Kaspersky Lab visar att andelen skräppost var 66 procent av den totala e-postmängden.
Kom in i diskussionen
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!