6 kommentarer
Reuter: Nej, jag tror inte heller att filerna är borta. De finns naturligtvis kvar på disken. Och det existerar mycket riktigt sådana virus som ni beskriver, men orsaken till att jag inte tror på att det är...
Vore det inte fantastiskt om golvet vid ytterdörren så här års kunde hållas rent utan din inblandning? Samsung nya städrobot Tango Stealth kan göra jobbet, så länge du kan leva med smutsiga hörn.
Så kallade städrobotar har hittills fått ett svalt mottagande i Sverige men i robotens förlovade kontinent Asien är intresset på topp. Samsung presentar nu sin senaste giv Tango Stealth som är en sladdlös och självgående dammsugare.
Den största nyheten med denna modell är ljudnivån som uppges vara 50 decibel, att jämföra med en vanlig dammsugare på 70 till 80 decibel. Någon sugeffekt har inte specifierats men sannolikt är den i linje med enklare sladdlösa handdammsugare.
Tango Stealth kommer säljas för motsvarande omkring 5 000 kronor i Korea och eventuell lansering i Europa är oklar.
Tyvärr tycks utseende gå före funktion på denna precis som de flesta liknande produkter. För nog hade väl en fyrkantig formfaktor passat bättre för städning av normala rektangulära rum?
Tills den dagen städroboten kan ta på sig handskar och göra rent toaletten eller ens hantera annat än öppna ytor är detta troligen inget för gemene kvinna och man. Men för den som ännu inte har allt och gärna har en häftig robot som tar bort den värsta lorten från öppna golvytor är detta kanske värt att titta på.
Samsungs kommande flaggskeppsmobil Galaxy S III föranleddes av rejäl hype i sann Apple-anda. Mycket tyder på att den juridiska processen har hämmat Samsungs designval.
Har du lyckats spräcka pekskärmen på din ömtåliga smartphone flera gånger? Eller saknar du bara enkla menysystem och veckolånga batteritider? Då kan Sonims senaste modell vara något för dig.
Är det dags att byta ut DVD-spelaren till något mer datorliknande? De flesta mediespelare innehåller ett enkelt gränssnitt, men denna Androidbaserade låda från Tvix ger dig ordentligt med funktioner.
Om du tröttnat på din analoga kikare och vill ha en version mer värdig 2000-talet har Sony en produkt för dig. De senaste två kikarmodellerna från företaget fungerar inte bara som digitala kikare utan låter dig även spela in video - i 3D.
Önskar du att du kunde bära din Ipad utan fingeravtryck men inte behöva ett fodral som täcker skärmen? Grip är ett fodral som låter dig ha paddan ständigt redo samtidigt som du praktiskt kan bära den.
Är din TV-hylla redan sprängfylld med spelkonsoler men du saknar ännu en mediespelare? Pico HD 5.1 från Crystal Acoustics är till storleken som en minneskortläsare men till funktionerna som ett fullstort mediecenter.
Har du en hel hög visitkort med uppgifter du önskar lagra digitalt? Novac Simply Scan är en pryl i fickformat som låter dig digitalisera visitkort på språng.
Vad sägs om ett fäste som gör det möjligt att placera alla dina prylar nästan precis hur som helst? Lethal Pro v2 är ett spindelinspirerat ställ för vanliga prylar som kan fästas i alla vinklar på alla underlag.
Har du tröttnat på att sitta och röra om kaffet för hand med en sked? Self Stirring Mug från Thinkgeek är en kopp med inbyggd omrörare i botten.
Är du en inbiten spelfantast? Eller kanske har du en fabless för kalkylark och vill bokstavligen ha en siffersats nära till hands? Denna mus från Razer tillhör de mer extrema på marknaden.
Trött på ömma fingrar och strängar som går av? Hyper Touch Guitar kanske kan råda bot på det inom snar framtid.
Använder du både fjärrkontroll, tangentbord och spelkontroll till ditt mediacenter? Veho Mimi är en kombination av dem alla i en enhet.
Japanska Thanko, som inte kan släppa en pryl utan USB-anslutning, har gjort det igen. Släppt en pryl som har USB-anslutning alltså. Denna gång en videokamera med 720p, fem timmars batteritid och HDMI.
Det är morgon och du packar ner din dator och trådlösa mus i väskan. Du inser att batteriet är slut och att du inte hinner ladda det. Med en Swiftpoint Mouse hade det räckt med 30 sekunders snabbladdning för en timmes användning.
En färgglad kamera ur Pentax Optio-serie tappar du inte bort så lätt på skogspromenaden. Men skulle det hända är den stryk- och vädertålig nog att ligga utomhus ett tag.
Kom in i diskussionen
6 kommentarer
Reuter: Nej, jag tror inte heller att filerna är borta. De finns naturligtvis kvar på disken. Och det existerar mycket riktigt sådana virus som ni beskriver, men orsaken till att jag inte tror på att det är...
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!
tror inte att dessa någonsin kommer bli annat än en leksak. ska de ha armar och andra rörliga delar för att dammsuga annat än fri golvyta kan man ju tänka sig vilken service de kommer behöva regelbundet..