Test: Western Digital My Passport Essential

Test: Western Digital My Passport Essential

Publicerad 2009-10-08 16:42

Vi testar senaste versionen i Western Digitals My Passportserie. Den portabla hårddisken har en ömtålig yta som repas lätt, men insidan är det inget fel på.

Det är så hård konkurrens på marknaden för externa hårddiskar att det nästan är omöjligt att köpa en dålig enhet. Modellerna liknar varandra både vad gäller pris och prestanda. Men det finns enheter som skiljer sig från mängden genom innehållet på hårddisken. Western Digitals senaste portabla My Passportenhet är full av godsaker.

Första gången du ansluter hårddisken, om du har automatisk uppspelning påslaget, startar WD:s mjukvara SmartWare. Du måste installera en version på PC:n - vi hade hellre sett att det kördes direkt från disken - vilket ger dig flera valmöjligheter.

Du kan bland annat aktivera hårdvarukryptering (256 bit) och mjukvaran erbjuder en enkel väg att säkerhetskopiera dina viktiga filer. Vi gillar speciellt möjligheten att förhandsgranska säkerhetskopieringen. Den letar igenom din dator efter fotografier, filmer, dokument och så vidare och visar en grafisk vi över hur mycket diskutrymme som behövs för säkerhetskopieringen.

Så snart du aktiverat säkerhetskopieringen fungerar den automatiskt utan. Mjukvaran skannar helt enkelt din PC efter nya filer och sparar dem kontinuerligt. Det är snyggt och enkelt.

När det gäller prestanda är My Passport Essential helt acceptabel. Den läser små filer på 11,3 megabyte per sekund och stora filer på 48,8 megabyte per sekund. Den skriver små filer på 21,3 megabyte per sekund och stora på 34,2 megabyte per sekund - oavsett om du har krypteringen på eller av.

Bild 320879
Vi gillar dock inte att enheten använder micro-USB-anslutning istället för mini-USB, som är mycket vanligare. Tappar du bort kabeln som följer med i paketet är det inte lika troligt att du har en ersättningskabel som ligger och skräpar hemma i kabellådan. Och den högblanka ytan är inte heller speciellt trevlig. Den är alldeles för lättrepad för min smak.

Trots det gillar jag My Passport Essential. Den är liten och snabb och skeppas med bra mjukvara för säkerhetskopiering och hårdvarukryptering. Dessutom är den inte speciellt dyr. Så nog är det här ett bra köp alltid.

Av: Jonathan Bray

Faktaruta

Western Digital My Passport Essential (500GB)


För: Bra mjukvara, hårdvarukryptering och helt okej prestanda.
Emot: Ytan repas lätt. Använder micro-USB-anslutning istället för
mini-USB.
Rekommenderas till: Dig som är ute efter en säker liten portabel
hårddisk till ett bra pris.
Cirkapris:
1 050:- inkl. moms,
840:- exkl. moms.
Tillverkare: Wester Digital
Kontakt: www.westerndigital.com

On
Off

0 kommentarer

  • Test: Synology Diskstation DS212J

    Test: Synology Diskstation DS212J

    Synologys senaste Nas härstammar från en rad riktigt bra produkter. DS212J har fått en mer attraktiv design och ser inte lika komplicerad ut som föregångarna.

    Tester Redaktionen, i går, 11:49

  • Test: HTC Rhyme

    Test: HTC Rhyme

    Färgglada mobiler är ingen vanlig syn i HTC:s sortiment. Men här har vi ett undantag. Du som inte faller för den plommonfärgade enheten hittar den även i grått.

    Tester Redaktionen, 2012-02-03 12:45

  • Test: AMD Radeon HD 7950

    Test: AMD Radeon HD 7950

    Snabbt och riktigt prisvärt. Det är två epitet som stämmer in på AMD:s grafikkort med kodnamn Tahiti Pro.

    Tester Chris Finnamore, i går, 18:45

  • Test: Canon Imageformula P-215

    Test: Canon Imageformula P-215

    Bildläsare med duplex brukar vara stora skrivbordsmodeller. Canon Imageformula P-215 får plats i din datorväska.

    Tester Anders Öhman, 2012-01-27 17:51

  • Test: Asus Zenbook UX21

    Test: Asus Zenbook UX21

    Här är Windowsdatorn som konkurrerar med Apples minsta Air-modell. UX21 är både läcker och kompetent, men behöver laddas lite för ofta.

    Tester Tom Morgan, 2012-01-25 15:15

  • Test: Lenovo Thinkpad Edge E520

    Test: Lenovo Thinkpad Edge E520

    Vi tittar närmare på Lenovos senaste Thinkpad Edge-modell och undersöker om AMD:s dedikerade Radeongrafikkort är en perfekt följeslagare.

    Tester Tom Morgan, 2012-01-25 14:00

  • Test: AMD A6-3500

    Test: AMD A6-3500

    I den undre prestandahalvan av AMD:s Llano-utbud hittar vi A6-3500. En billig processor med hyfsad integrerad grafik.

    Tester Chris Finnamore, 2012-01-24 14:13

  • Test: ACDSEE Pro 5

    Test: ACDSEE Pro 5

    Det var bara fyra månader sedan ACDSEE Pro 4 lanserades. Nu är nästa version här.

    Tester Redaktionen, 2012-01-23 14:51

  • Test: Zyxel PLA4205 Starter Kit

    Test: Zyxel PLA4205 Starter Kit

    Här är det snabbaste Homeplug AV-paketet vi testat. Men du som inte vill offra eluttag får satsa på andra alternativ.

    Tester Chris Finnamore, 2012-01-19 08:58

  • Test: Matrox Dualhead2go DP Edition

    Test: Matrox Dualhead2go DP Edition

    Behöver du ansluta mer än en skärm till en bärbar dator? Då har Matrox en praktisk adapter som passar dig. Det kan vi konstatera efter ha testat Dualhead2go.

    Tester Redaktionen, 2012-01-18 07:59

  • Test: Seagate Goflex Satellite

    Test: Seagate Goflex Satellite

    Vi testar en trådlös NAS-enhet som ger dig 500 gigabytes lagring i datorplattan eller mobilen.

    Tester Patrik Wahlqvist, 2012-01-10 11:19

  • Test: LG Scanner Mouse LSM-100 USB

    Test: LG Scanner Mouse LSM-100 USB

    Mus och bildläsare i ett. En lyckad kombination eller ett möte som aldrig borde ägt rum? Vi testar.

    Tester Kat Orphanides, 2011-12-20 17:16

  • Alla testvinnare 2011

    Alla testvinnare 2011

    Det är dags att ge sig in i 2012, men innan dess listar vi alla produkter som lyckades vinna våra jämförande tester under året som gått. Här hittar du massor av guldkorn i olika kategorier.

    Tester Flera skribenter, 2011-12-15 16:15

  • Test: VTX3D Radeon HD 6870 X2

    Test: VTX3D Radeon HD 6870 X2

    Det är riktigt snabbt och prisvärt, men VTX nya kort verkar endast fungera bra tillsammans med AMD:s processorer och moderkort.

    Tester Chris Finnamore, 2011-12-15 15:05

  • Test: HP Mini 210

    Test: HP Mini 210

    HP:s Mini-serie innehåller de snyggaste netbookdatorerna på marknaden. Den rena utsidan har inte ändrats speciellt mycket över tid, men det har komponenterna på insidan.

    Tester Tom Morgan, 2011-12-08 15:41

Avatar

Inte inloggad

Logga in Bli medlem

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Datormagazins besökare

Bildvisare utan bling-bling?

5 kommentarer

Tulum: ACDSee32 v. 2.4 fr. 1998 är den bästa bildvisaren.

Månadens fråga

  • Äger du en datorplatta?

Forum

Detta innehåll är skapat av Datormagazins medlemmar.

Artikelkommentarer


För dig som vill veta mer: prenumerera

Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest. Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!

Beställ prenumeration och betala direkt online

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter