5 kommentarer
Tulum: ACDSee32 v. 2.4 fr. 1998 är den bästa bildvisaren.
Minns du BeOS? Sedan 2001 utvecklas det inte längre, men dess stora fördelar, så som prestanda och användarvänlighet, ska ha integrerats i ZevenOS.
Starten för ZevenOS 2.0 kunde ha varit bättre. Vid bootmenyn ser allt okej ut, där språk väljs och tangentbordslayout likaså. Men väl startat är det första jag möts av en krasch och några missade översättningar i programmenyn. Den sistnämnda nås via ett högerklick på skrivbordet och fyra menyalternativ har tysk text oavsett språkval i bootmenyn. Lite synd, på den annars tilltalande fönsterhanteraren och det till utseendet trivsamma skrivbordet, som dessutom är snabbt för att ändå köras från live-CD.
Efter kontakt med den tyske utvecklaren Leszek Lesner får jag reda på att kraschen, som består av att mjukvaran Disk-manager oväntat avslutades, klassas som en smärre bugg och att den enbart förekommer i live-miljön. Översättningsbuggen ska tydligen gå att rätta till via ett enkelt kommando, där en korrekt översatt fil ersätter den felaktiga översättningsfilen. Sagt och gjort, så var den filen ersatt. Men problemet är bara delvis åtgärdat. Eftersom jag valde svenska som språk har bara ett av de fyra felaktigt översatta menyalternativen ändrats till svenska. De övriga tre har ändrats från tyska till engelska, vilket i och för sig är en förbättring.
Äldre maskin duger
Den användarvänlighet som ändå till utseendet verkar råda har sin förklaring
i att under skalet på ZevenOS finns den Debian-baserade distributionen
Ubuntu 8.10. Ovanpå detta har fönsterhanteraren Sawfish lags med ett
BeOS-liknande tema. En av de fördelar som BeOS hade, som följt med till
ZevenOS, är möjligheten att köra systemet på äldre datorer. ZevenOS
systemkrav är smått nostalgiska, med minimala processorklockfrekvensen 500
megahertz och 192 megabyte internminne. Ett 16 megabytes grafikkort var
också väldigt många år sedan jag använde. Stort plus för de låga
systemkraven.
Systemet har en enkel installationsprocess, dessutom på svenska. Även detta kommer från underliggande Ubuntu. Jag blev imponerad av att partitionsprogrammet hittade - och namngav - det tidigare installerade systemet ImagicOS 2010.
I installerat läge försvinner mycket riktigt den smärre kraschbuggen. Systemet blir dessutom ännu snabbare, mot den förhållandevis redan snabba live-CD:n. Första starten av pakethanteraren Synaptic är ett typexempel på hur användarvänliga Linuxdistributioner ska vara. Informationsrutan som kommer upp förklarar bland annat att mjukvaran i systemet är organiserad i så kallade paket och att ändringarna inte verkställs direkt. Lysande användarvänlighet. ZevenOS gjorde rätt som valde Ubuntu i botten.
Magi utan magi
Magi 2.0 är en applikation för att starta andra applikationer. Den fungerar
riktigt bra. Istället för att yra runt och leta bland applikationerna i den
tysk-engelsk-svenska högerklicksmenyn är det avsevärt mycket lättare att
navigera i Magi. Det råder användarvänlighet även här. Som exempel kan
Skype, under Internet-fliken, nämnas. Som standard är inte Skype
installerad, men ett klick senare är det både nedladdat och installerat.
ZevenOS 2.0 är en riktigt trevlig distribution, som trots sina små buggar kan vara användbar. Flera olika typer av program ingår, så de flesta vanliga datoranvändare kan hitta något användbart i ZevenOS. Både på nyare och äldre datorer.
Av: Thomas Forsberg
För: Snabbt. Snyggt. Användarvänligt. Riktigt låga systemkrav.
Smidiga applikationsstartaren Magi.
Emot: Buggig live-miljö. Missad översättning i programmenyn.
Rekommenderas till: Tidigare BeOS-användare och dig som vill ha en enkel och
användarvänlig distribution.
Cirkapris:
Gratis att ladda ned.
Tillverkare: Leszek Lesner
Kontakt: www.zevenos.com
Synologys senaste Nas härstammar från en rad riktigt bra produkter. DS212J har fått en mer attraktiv design och ser inte lika komplicerad ut som föregångarna.
Färgglada mobiler är ingen vanlig syn i HTC:s sortiment. Men här har vi ett undantag. Du som inte faller för den plommonfärgade enheten hittar den även i grått.
Snabbt och riktigt prisvärt. Det är två epitet som stämmer in på AMD:s grafikkort med kodnamn Tahiti Pro.
Bildläsare med duplex brukar vara stora skrivbordsmodeller. Canon Imageformula P-215 får plats i din datorväska.
Här är Windowsdatorn som konkurrerar med Apples minsta Air-modell. UX21 är både läcker och kompetent, men behöver laddas lite för ofta.
Vi tittar närmare på Lenovos senaste Thinkpad Edge-modell och undersöker om AMD:s dedikerade Radeongrafikkort är en perfekt följeslagare.
I den undre prestandahalvan av AMD:s Llano-utbud hittar vi A6-3500. En billig processor med hyfsad integrerad grafik.
Det var bara fyra månader sedan ACDSEE Pro 4 lanserades. Nu är nästa version här.
Här är det snabbaste Homeplug AV-paketet vi testat. Men du som inte vill offra eluttag får satsa på andra alternativ.
Behöver du ansluta mer än en skärm till en bärbar dator? Då har Matrox en praktisk adapter som passar dig. Det kan vi konstatera efter ha testat Dualhead2go.
Vi testar en trådlös NAS-enhet som ger dig 500 gigabytes lagring i datorplattan eller mobilen.
Mus och bildläsare i ett. En lyckad kombination eller ett möte som aldrig borde ägt rum? Vi testar.
Det är dags att ge sig in i 2012, men innan dess listar vi alla produkter som lyckades vinna våra jämförande tester under året som gått. Här hittar du massor av guldkorn i olika kategorier.
Det är riktigt snabbt och prisvärt, men VTX nya kort verkar endast fungera bra tillsammans med AMD:s processorer och moderkort.
HP:s Mini-serie innehåller de snyggaste netbookdatorerna på marknaden. Den rena utsidan har inte ändrats speciellt mycket över tid, men det har komponenterna på insidan.
Kom in i diskussionen
5 kommentarer
Tulum: ACDSee32 v. 2.4 fr. 1998 är den bästa bildvisaren.
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!