5 kommentarer
Tulum: ACDSee32 v. 2.4 fr. 1998 är den bästa bildvisaren.
LED-belysningen gör sitt intåg bland projektorerna, följden blir imponerande livslängd och utmärkt bildkvalitet.
Samsung SP-F10 lanserades på senaste CES-mässan. Den är ännu inte så vanlig i Sverige men kommer förmodligen att hitta hem till krävande användare. Det som utmärker projektorn är främst LED-belysningen och bra bildkvalitet.
Använder du projektorn i Eco-läge ska du kunna få ut 50 000 timmar. Det är många gånger fler timmar än vad du kan få ut av en vanlig projektorlampa. Likaså är det faktiskt fler timmar än vad vissa konkurrenter utlovar för sina LED-projektorer.
Fördelen med tekniken är att den inte ställer lika höga krav på kylning som en traditionell projektorlampa. Projektorn startar på mindre än tio sekunder och stängs av på cirka tre sekunder. Ljudnivån är klart accepterbar då den bara ger ifrån sig ett lågt väsande som inte stör presentationen.
Projektorn största styrka är dock färgåtergivningen. När vi testade med videoklipp fick vi verkligt levande färger och våra testfotografier verkade nästan hoppa fram ur duken. Fotografierna var kanske något för mättade, men detta gav djup till bilderna. Skärpan var också bra, vilket visade sig genom skarpa kanter och tydliga linjer. Snabba videoklipp hanterades bra, men inte så bra att du bör fylla dina presentationer med sådana i hög kvalitet.
Den kritik vi kan rikta mot bildåtergivningen är att mörka toner kunde bli lite utsmetade. Detta dra dock inte ned betyget så mycket, det är fortfarande en väldigt njutbar projektor i det avseendet.
Ljusstyrkan är dock nyckeln, speciellt om det gäller presentationer i lokaler där du inte kan anpassa ljuset fullt ut. Här avslöjades det att Eco-läget är relativt snålt inställt. När vi växlade till normal visning stördes vi inte av solglimtarna men det fick fläkten att varva upp påtagligt.
Du kan använda projektorn utan att ansluta en dator, det räcker med att ansluta ett USB-minne innehållande presentationen. Enheten har stöd för PDF och filer från Microsoft Office, dessutom stöder den vanliga medieformat. Gränssnittet är lite trögt men det kan vara skönt att slippa en dator.
Apropå att slipa bära med sig en dator, du kommer att ha mer än nog att bära med denna projektor. Samsung hävdar att den är portabel men det är att sträcka på definitionerna. Enheten väger nästan fem kilo och är en stor klump. Detta ger dock plats för gott om anslutningsmöjligheter på baksidan (HDMI, D-SUB, Ethernet, komposit- och S-video).
Förhoppningsvis sjunker priset i takt med att projektorn blir vanligare på marknaden. När detta skrivs anser vi att det är lite för högt, trots allt rör det sig om en 1 024 x 768-projektor för företaget. En del sköna kronor kan dock sparas i längden, tack vare LED-belysningen.
För: Bra färg- och bildåtergivning. Ljusstark. LED-belysning med
lång livslängd.
Emot: Mörka toner kan bli lite utsmetade. Ej så portabel med sina nära
nog fem kilo.
Rekommenderas till: De som behöver en stationär (men till viss del
portabel) projektor till företaget.
Cirkapris: 16 635:- inkl. moms, 13 308:- exkl. moms
Tillverkare: Samsung, http://www.samsung.com
Synologys senaste Nas härstammar från en rad riktigt bra produkter. DS212J har fått en mer attraktiv design och ser inte lika komplicerad ut som föregångarna.
Färgglada mobiler är ingen vanlig syn i HTC:s sortiment. Men här har vi ett undantag. Du som inte faller för den plommonfärgade enheten hittar den även i grått.
Snabbt och riktigt prisvärt. Det är två epitet som stämmer in på AMD:s grafikkort med kodnamn Tahiti Pro.
Bildläsare med duplex brukar vara stora skrivbordsmodeller. Canon Imageformula P-215 får plats i din datorväska.
Här är Windowsdatorn som konkurrerar med Apples minsta Air-modell. UX21 är både läcker och kompetent, men behöver laddas lite för ofta.
Vi tittar närmare på Lenovos senaste Thinkpad Edge-modell och undersöker om AMD:s dedikerade Radeongrafikkort är en perfekt följeslagare.
I den undre prestandahalvan av AMD:s Llano-utbud hittar vi A6-3500. En billig processor med hyfsad integrerad grafik.
Det var bara fyra månader sedan ACDSEE Pro 4 lanserades. Nu är nästa version här.
Här är det snabbaste Homeplug AV-paketet vi testat. Men du som inte vill offra eluttag får satsa på andra alternativ.
Behöver du ansluta mer än en skärm till en bärbar dator? Då har Matrox en praktisk adapter som passar dig. Det kan vi konstatera efter ha testat Dualhead2go.
Vi testar en trådlös NAS-enhet som ger dig 500 gigabytes lagring i datorplattan eller mobilen.
Mus och bildläsare i ett. En lyckad kombination eller ett möte som aldrig borde ägt rum? Vi testar.
Det är dags att ge sig in i 2012, men innan dess listar vi alla produkter som lyckades vinna våra jämförande tester under året som gått. Här hittar du massor av guldkorn i olika kategorier.
Det är riktigt snabbt och prisvärt, men VTX nya kort verkar endast fungera bra tillsammans med AMD:s processorer och moderkort.
HP:s Mini-serie innehåller de snyggaste netbookdatorerna på marknaden. Den rena utsidan har inte ändrats speciellt mycket över tid, men det har komponenterna på insidan.
Kom in i diskussionen
5 kommentarer
Tulum: ACDSee32 v. 2.4 fr. 1998 är den bästa bildvisaren.
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!