Test: Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro

Test: Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro

Publicerad 2010-08-19 12:07

Utbudet av smarta pekmobiler växer som aldrig förr. Sony Ericsson lyckas sticka ut ur mängden med en liten Android med tangentbord.

Trots att X10 Mini Pro kör gamla Android 1.6 är det här långt ifrån någon standardtelefon. Ja, frågan är om inte mobiltillverkaren kommer att skapa en helt ny genre. Som du både ser, och hör på namnet, är det mest utmärkande med X10 Mini Pro telefonens ringa storlek. Den är liten och knubbig och har en pyttepekskärm på 2,6 tum. Det är svårt att inte gilla minimobilen.

Först och främst är den oerhört fickvänlig. 240 x 320-upplösningen och den pekkänsliga framsidan gör den faktiskt riktigt trevlig att använda. Sony Ericsson har nämligen lyckats utnyttja den lilla skärmen fullt ut. Istället för en widget- och ikonvy består hemskärmen av en klocka och fyra pekområden i skärmens hörn. De leder till musikspelare, kontakter, SMS och telefondelen.

Dina program får du fram genom att dra ett finger uppåt från skärmens underkant. Telefonen har även Sony Ericssons "sociala mjukvara" Timescape. Den visar textmeddelanden, missade samtal, uppdateringar från Facebook och inlägg från Twitter i kronologisk ordning.

Mullig men stabil
X10 Mini är ganska tjock (upp till 18 millimeter). Och inte undra på det. På baksidan hittar vi nämligen ett utfällbart QWERTY-tangentbord som är förvånansvärt användbart. De fyra raderna med knappar är väl separerade och fungerar strålande när du snabbt vill mejla eller skicka SMS. Konstruktionen känns riktigt stabil.

Telefonen har förvånansvärt många funktioner. Den har en 5-megapixelkamera, en LED-blixt och kan filma i VGA-upplösning med 30 bilder per sekund. Stillbilderna blir bra, bland annat tack vare en pålitlig autofokus som hänger med bra i svängarna. Filmerna blir tyvärr inte lika trevliga. Bilden är lite för mjuk och mörk.

I övrigt har X10 Mini Pro inbyggt trådlöst nätverk (802.11g), Bluetooth, 3G, FM-radio, accelerometer och en sensor som känner av om du håller telefonen i handen eller vid örat. Processorn snurrar på i 600 megahertz och telefonen avverkar Sunspiders Javascript-test på 46 sekunder. Det är bland annat snabbare än HTC Wildfire och garanterar att du kan panorera och zooma in och ut på webbsidor utan några längre fördröjningar.

Tankar om tanken
Allt väl så långt alltså. Men nu är det dags att prata batteritid. Med tanke på de blygsamma yttermåtten är det ingen direkt överraskning att "bränsletanken" också är liten. Efter vårt 24-timmarstest återstår bara 30 procent av kraften i batteriet på 930-milliampere.

Sony Ericsson har gjort sitt bästa för att utnyttja miniskärmens potential fullt ut. Ändå är den bitvis oerhört frustrerande. Det är till exempel svårt att pricka rätt i en lista med små länkar och vissa applikationer och spel fungerar helt enkelt inte bra på den lilla skärmen.

Det gör att Xperia X10 Mini pro inte kan få någon av våra utmärkelser. Men den är prisvärd och för grundläggande uppgifter (e-post, SMS och socialt nätverkande) är den långt ifrån en dålig enhet. Och föredrar du ett fysiskt tangentbord kan den vara värd att testa i närmaste butik. Vem vet, du kanske faller pladask.

Av: Jonathan Bray

Faktaruta

Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro


För: Storleken, tangentbordet. Bra prestanda.
Emot: Klent batteri. Den lilla skärmen fungerar inte till alla
applikationer.
Rekommenderas till: Dig som är ute efter en liten och smart telefon med
ett riktigt tangentbord.
Cirkapris:
3 400:- inkl moms
2 720:- exkl. moms
Tillverkare: Sony Ericsson
Kontakt: www.sonyericsson.se

On
Off

10 kommentarer

  • Test: Synology Diskstation DS212J

    Test: Synology Diskstation DS212J

    Synologys senaste Nas härstammar från en rad riktigt bra produkter. DS212J har fått en mer attraktiv design och ser inte lika komplicerad ut som föregångarna.

    Tester Redaktionen, i går, 11:49

  • Test: HTC Rhyme

    Test: HTC Rhyme

    Färgglada mobiler är ingen vanlig syn i HTC:s sortiment. Men här har vi ett undantag. Du som inte faller för den plommonfärgade enheten hittar den även i grått.

    Tester Redaktionen, 2012-02-03 12:45

  • Test: AMD Radeon HD 7950

    Test: AMD Radeon HD 7950

    Snabbt och riktigt prisvärt. Det är två epitet som stämmer in på AMD:s grafikkort med kodnamn Tahiti Pro.

    Tester Chris Finnamore, i går, 18:45

  • Test: Canon Imageformula P-215

    Test: Canon Imageformula P-215

    Bildläsare med duplex brukar vara stora skrivbordsmodeller. Canon Imageformula P-215 får plats i din datorväska.

    Tester Anders Öhman, 2012-01-27 17:51

  • Test: Asus Zenbook UX21

    Test: Asus Zenbook UX21

    Här är Windowsdatorn som konkurrerar med Apples minsta Air-modell. UX21 är både läcker och kompetent, men behöver laddas lite för ofta.

    Tester Tom Morgan, 2012-01-25 15:15

  • Test: Lenovo Thinkpad Edge E520

    Test: Lenovo Thinkpad Edge E520

    Vi tittar närmare på Lenovos senaste Thinkpad Edge-modell och undersöker om AMD:s dedikerade Radeongrafikkort är en perfekt följeslagare.

    Tester Tom Morgan, 2012-01-25 14:00

  • Test: AMD A6-3500

    Test: AMD A6-3500

    I den undre prestandahalvan av AMD:s Llano-utbud hittar vi A6-3500. En billig processor med hyfsad integrerad grafik.

    Tester Chris Finnamore, 2012-01-24 14:13

  • Test: ACDSEE Pro 5

    Test: ACDSEE Pro 5

    Det var bara fyra månader sedan ACDSEE Pro 4 lanserades. Nu är nästa version här.

    Tester Redaktionen, 2012-01-23 14:51

  • Test: Zyxel PLA4205 Starter Kit

    Test: Zyxel PLA4205 Starter Kit

    Här är det snabbaste Homeplug AV-paketet vi testat. Men du som inte vill offra eluttag får satsa på andra alternativ.

    Tester Chris Finnamore, 2012-01-19 08:58

  • Test: Matrox Dualhead2go DP Edition

    Test: Matrox Dualhead2go DP Edition

    Behöver du ansluta mer än en skärm till en bärbar dator? Då har Matrox en praktisk adapter som passar dig. Det kan vi konstatera efter ha testat Dualhead2go.

    Tester Redaktionen, 2012-01-18 07:59

  • Test: Seagate Goflex Satellite

    Test: Seagate Goflex Satellite

    Vi testar en trådlös NAS-enhet som ger dig 500 gigabytes lagring i datorplattan eller mobilen.

    Tester Patrik Wahlqvist, 2012-01-10 11:19

  • Test: LG Scanner Mouse LSM-100 USB

    Test: LG Scanner Mouse LSM-100 USB

    Mus och bildläsare i ett. En lyckad kombination eller ett möte som aldrig borde ägt rum? Vi testar.

    Tester Kat Orphanides, 2011-12-20 17:16

  • Alla testvinnare 2011

    Alla testvinnare 2011

    Det är dags att ge sig in i 2012, men innan dess listar vi alla produkter som lyckades vinna våra jämförande tester under året som gått. Här hittar du massor av guldkorn i olika kategorier.

    Tester Flera skribenter, 2011-12-15 16:15

  • Test: VTX3D Radeon HD 6870 X2

    Test: VTX3D Radeon HD 6870 X2

    Det är riktigt snabbt och prisvärt, men VTX nya kort verkar endast fungera bra tillsammans med AMD:s processorer och moderkort.

    Tester Chris Finnamore, 2011-12-15 15:05

  • Test: HP Mini 210

    Test: HP Mini 210

    HP:s Mini-serie innehåller de snyggaste netbookdatorerna på marknaden. Den rena utsidan har inte ändrats speciellt mycket över tid, men det har komponenterna på insidan.

    Tester Tom Morgan, 2011-12-08 15:41

Avatar

Inte inloggad

Logga in Bli medlem

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Datormagazins besökare

Bildvisare utan bling-bling?

5 kommentarer

Tulum: ACDSee32 v. 2.4 fr. 1998 är den bästa bildvisaren.

Månadens fråga

  • Äger du en datorplatta?

Forum

Detta innehåll är skapat av Datormagazins medlemmar.

Artikelkommentarer


För dig som vill veta mer: prenumerera

Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest. Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!

Beställ prenumeration och betala direkt online

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter