Textstorlek

Hem » Tester » Test: Apple TV

Test: Apple TV

Test: Apple TV

Publicerad 2011-10-18 16:07

Liten, svart och smäcker – och äntligen i Sverige. Detta är mediecentret som väcker habegär. Men det gäller att du är såld på Apples ekosystem. För du är bara välkommen om du är villig att verkligen satsa på deras koncept.

Önskar du att ditt Itunesbibliotek fanns i TV:n? I så fall är Apple TV den perfekta prylen för dig. Slå på fildelning, anslut enheten och mata in dina kontouppgifter. Sen är det bara att köra. Det första du möts av när den går igång är ett prydligt gränssnitt. Likheterna med till exempel XBMC och Plex är slående. Fast det är enklare. Fyra huvudmenyer och ett litet antal val under dem.

Apple har valt att sätta startpositionen på sin uthyrningstjänst. Det är inget att undra över. Funktion är bra och det ger dem ännu fler av dina surt förvärvade slantar. Två klick och filmen börjar strömma. Irriterande bara att sökfunktionen bara fungerar här och inte i ditt eget bibliotek. Har du redan material är kopplingen till Itunes i övrigt faktiskt riktigt bra. Du kommer åt det mesta du har där; musik, film och podsändningar är alla lätt åtkomliga. Spel och radio får du klara dig utan. Dessutom måste din dator vara igång. Ingenting mellanlagras.

Inga applikationer
En uppenbar funktion som saknas är möjligheten att ladda ned applikationer. Det går alltså bra att titta på exempelvis SVT Play direkt på Ipaden, men inte på Apple TV. Det känns väldigt märkligt att det inte fungerar. Förhoppningsvis kommer en uppdatering som löser detta. Om du inte vill hyra film, eller plocka den från datorn kan du välja att skicka den istället. Tack vare Airplay kan du starta en film på exempelvis Ipaden och sända över bild och ljud till Apple TV:n. Detta blir naturligt om du använder datorplattan som fjärrkontroll.

En sista funktion som är värd att nämna är möjligheten att läsa data från internet. Tyvärr fungerar det bara från en handfull fördefinierade platser. För svensk publik är den amerikanska fotbollen överlag ointressant, så egentligen återstår bara Youtube, Vimeo och Flickr.

Enkelt att navigera
Att navigera runt i allt detta är snabbt och enkelt. Inte minst tack vare fjärrkontrollen. Det är samma som Apple använt i många år. Minimalistisk, men väl fungerande. Det största problemet är att Macar i närheten också gärna svarar på tilltal. I alla fall om du inte strängt talar om för dem att de inte ska göra det.

Ska man se till resten av hårdvaran är det första som slår en att enheten verkligen är osannolikt liten. Den är bara 10 centimeter bred och djup. Innanför skalet ryms ändå Apples egen A4-processor, 256 megabyte internminne och 8 gigabyte flash för mellanlagring. Din skärm, TV eller projektor ansluter du via HDMI. Utöver det finns det bara portar för optiskt ljud och en Ethernetkabel. Lite fler möjligheter hade varit trevligt. Inte minst en 3,5 millimetersutgång för hörlurar.

Inget för pixelälskare
Vidare har du bara möjlighet att spela material i upp till 720p. Även om det ger en relativt bra bild klarar många av konkurrenterna 1080p. Det känns som att Apple också borde vara där. Sannolikt kommer det när företaget börjar hyra ut film i den upplösningen. 

Priset är bra. Direkt från Apple kostar enheten strax över tusenlappen. Det är nästan halva priset jämfört med exempelvis Boxee Box. Men det stora problemet är, som tidigare nämnt, att hela lösningen kräver att du älskar Applekonceptet. Har du filmer i en mapp måste du konvertera in dem i Itunes. Vill du använda Spotify får du köra via Airplay. Att lägga in nya webbtjänster är inte möjligt. Föera konkurrenter löser allt det här bättre.

Knäckbar – för bättre möjligheter
Väldigt många av bristerna går att åtgärda. Problemet är att du måste knäcka enheten. Att göra detta är inte särskilt svårt, men köper du just en Apple TV gör du det sannolikt för att slippa tekniska ingrepp.

Om du ska investera 1 150 kronor för en Apple TV hänger alltså framför allt på om den passar in i din värld. Har du allt i Itunes är det här en vinnare. Annars gör du bättre i att köpa ett öppnare alternativ. Glöm heller inte att modellen bara är ny i Sverige. På andra sidan Atlanten har den funnits i över ett år. Uppdateringen kan således vara nära.

Apple TV

För: Liten, läcker och lättanvänd.
Emot: Låst till Apples ekosystem.
Rekommenderas till: Dig som gärna använder Itunes till din film, musik och dina bilder.
Cirkapris: 1 150 kr inkl. moms, 920 kr exkl. moms.
Tillverkare: Apple
Kontakt: http://www.apple.se

Hämtar priser från Prisjakt.nu ...

Priser från Prisjakt.nu Prisjakt.nu
On
Off

8 kommentarer

  • Test: Intel Core i7-3770K

    Test: Intel Core i7-3770K

    Nu är de äntligen här. Intels nya Ivy Bridge-processorer. Vi testar Core i7-3770K och jämför den med en modell ur Sandy Bridge-serien.

    Tester Chris Finnamore, 2012-04-24 20:54

  • Test: Samsung Galaxy SII LTE I9210

    Test: Samsung Galaxy SII LTE I9210

    Med dubbla kärnor och en supersnabb anslutning är det lätt att bli förförd av LTE-versionen av Galaxy SII. Men den håller inte i längden.

    Tester Anders Öhman, 2012-04-23 18:47

  • Test: Western digital My Book Live duo

    Test: Western digital My Book Live duo

    Massor av lagringsutrymme och ett lättanvänt gränssnitt gör det här till en riktigt bra hemma-NAS.

    Tester Kat Orphanides, 2012-04-19 09:36

  • Test: Compulab Fit-PC3-PRO W7

    Test: Compulab Fit-PC3-PRO W7

    Av formen och storleken att döma skulle det här kunna vara en trådlös router. Men räfflorna på det udda skalet skvallrar om ett det här är en enhet som behöver ordentlig kylning. Nej, det här är ingen router. Det är Fit-PC3.

    Tester David Bayon, 2012-04-18 13:26

  • Test: LaCie 5 Big Network V2

    Test: LaCie 5 Big Network V2

    Gränssnittet är bra och utsidan snygg. Men LaCies Nas hänger inte med konkurrenterna.

    Tester Dave Mitchell, 2012-04-12 14:46

  • Test: HP Laserjet Pro CM1415FN

    Test: HP Laserjet Pro CM1415FN

    Den är prisvärd, bra och väldigt lättanvänd. Men trots att HP:s laserskrivare har både inbyggd skanner och fax passar den bättre i hemmet än på storföretaget.

    Tester Kat Orphanides, 2012-03-29 21:25

  • Test: Nvidia Geforce GTX 680

    Test: Nvidia Geforce GTX 680

    Här är Nvidias första 28-nanometerskort ur Kepler-serien. Det har en Turbo Boost-liknande funktion som justerar klockfrekvensen i GPU:n automatiskt och klarar tre skärmar - helt på egen hand.

    Tester Chris Finnamore, 2012-03-26 14:21

  • Test: Apple Ipad

    Test: Apple Ipad

    Det blev ingen Ipad 3, det blev nya Ipad. Med en ny skärm. Räcker det för en uppgradering? Vi har svaret.

    Tester David Bayon, 2012-03-23 20:22

  • Test: TP-Link TL-WR702N

    Test: TP-Link TL-WR702N

    Dela internetanslutningen på semestern med en liten dosa. TP-Links trådlösa minsting är en perfekt följeslagare i sommar.

    Tester Andrew Unsworth, 2012-03-21 12:33

  • Test: Netgear WNDR4500

    Test: Netgear WNDR4500

    Med dubbla band, gigabitnätverk och massor av valmöjligheter hoppas Netgear nå alla som vill bygga ett snabbt hemnätverk.

    Tester Anders Öhman, 2012-03-15 22:17

  • Test: Cisco Linksys PLSK400

    Test: Cisco Linksys PLSK400

    Smart, lättanvänt och bekvämt - men ganska långsamt. Det är Linksys elnätspaket PLSK400.

    Tester Patrik Hermansson, 2012-03-15 15:59

  • Test: Egnyte Hybridcloud

    Test: Egnyte Hybridcloud

    Egnyte imponerar. Lösningen kombinerar fördelar med lokal och molnbaserad lagring. En företeelse som blir allt mer populär.

    Tester Andreas Eklöv, 2012-03-09 14:11

  • Test: Samsung Galaxy Tab 7.7

    Test: Samsung Galaxy Tab 7.7

    Samsungs lilla datorplatta har stor potential. Vi tycker om det mesta – utom priset.

    Tester Darien Graham-Smith, 2012-03-08 12:24

  • Test: Canon Pixma MG6250

    Test: Canon Pixma MG6250

    När det gäller konsumentutskrifter är det fortfarande ingen som slår Canon. Det står klart efter vårt test av MG6250.

    Tester David Bayon, 2012-03-08 11:23

  • Test: Dell Alienware X51

    Test: Dell Alienware X51

    Vi testar X51. En kompakt dator från Dells Alienwaresortiment. Minimaskinen har flera smarta funktioner och liknar en Xbox både vad gäller storlek och utseende.

    Tester Chris Finnamore, 2012-03-07 09:08

Avatar

Inte inloggad

Logga in Bli medlem

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Datormagazins besökare

Hjälp, disken är tom!

6 kommentarer

Reuter: Nej, jag tror inte heller att filerna är borta. De finns naturligtvis kvar på disken. Och det existerar mycket riktigt sådana virus som ni beskriver, men orsaken till att jag inte tror på att det är...

Månadens fråga

  • Med den kreditkortsstora Linuxdatorn Raspberry Pi kan du både ordbehandla och spela spel. Vad tycker du om den?

Artikelkommentarer


För dig som vill veta mer: prenumerera

Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest. Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!

Beställ prenumeration och betala direkt online

  • Datormagazin 6-2012

  • Datormagazin 5-2012

  • Datormagazin 4-2012

  • Datormagazin 3-2012

  • Datormagazin 2-2012

  • Datormagazin 1-2012

  • Datormagazin 14-2011

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter