1 kommentar
Gäst: fndddhdh
Den är prisvärd, bra och väldigt lättanvänd. Men trots att HP:s laserskrivare har både inbyggd skanner och fax passar den bättre i hemmet än på storföretaget.
Det brukar vara ont om innovationer på multiskrivarfronten, men HP tillför något nytt i Laserjet Pro CM1415FN. Enhetens kontrollpanel har flyttat in i en enkelt pekskärm och gränssnittet är utan tveckan det mest lättanvända vi sett i en multilaser. Det är oerhört enkelt att både skriva ut, kopiera, faxa och skanna direkt från maskinen. Dessutom har den HTML-stöd så att du kan övervaka och konfigurera den på distans. Du kan bland annat justera skrivarens nätverksinställningar och lägga till nummer i faxens telefonbok. Gränssnittet är snygg och enkelt att använda.
Skrivaren upptäcker vår nätverksanslutning på egen hand under installationen. Då får du även möjlighet att aktivera CM1415FN:s Eprint-funktioner. Den låter användare skicka filer till multiskrivaren direkt via E-post eller en applikation i en mobiltelefon. För att aktivera funktionen får du registrera ett konto på HP:s E-printwebbplats och skriva in en relativt lång kod som genereras av din enhet. Synd att de inte ger oss en QR-kod istället. När du skapat ditt konto kan du ställa in skrivarens E-postadress och skapa en lista med användare som får skicka in och skriva ut filer.
Standardgränssnittet är okomplicerat när du läser in dokument. Det innehåller flera fördefinierade lägen som inkluderar inläsning direkt till PDF- och JPG-filer. Du som vill kan skapa egna genvägar till skannern. Du kan välja upplösning och filtyp så att du sedan kan skanna med ett knapptryck. Dina genvägar går även komma åt via skannerns pekskärm.
Med ett USB-minne i multiskrivaren uppenbarar sig en ny meny på enhetens pekskärm. Den ger dig möjlighet att förhandsgranska och skriva ut fotografier och dokument, eller skanna dokument direkt till lagringsenheten. Inläsningskvaliteten är för övrigt utmärkt med perfekt färgåtergivning och en god detaljnivå, även vid låg upplösning.
Skrivaren klarar både papper och kuvert via standardmatningen. Vårt testkuvert såg helt okej ut efter utskriften. Man kan inte bygga på enheten med fler pappersfack. Det innebär att CM1415FN fungerar bra för privatpersoner och i små hemmakontor, men inte i det större företaget.
Utskiftshastigheten är inget att hurra över. Enheten klarar 7 monosidor per minut och 6,8 färg. Vissa bläckstrålemodeller är snabbare än så. Men utskriftkvaliteten är strålande. Du får rika färger och fina detaljer, även i de minsta typsnitten. Den klarar även skuggor och lågkontrastområden riktigt bra.
Trots att enheten saknar duplexstöd är det här en bra personlig laserskrivare med fax och skanner. Du får riktigt mycket för dina 3 700 kronor. Driftskostnaden är visserligen relativt hög, så den kan kosta mycket i längden. Men för dig som inte skriver ut speciellt mycket är HP:s multimaskin ett bra köp.
För: Enkel att använda. Bra kvalitet i både utskrifter och inläsningar.
Emot: Dyr toner. Saknar duplex och går ej att bygga på med fler pappersfack.
Rekommenderas till: Hemanvändare eller det lilla hemmakontoret.
Cirkapris: 3 700 kr inkl. moms, 2 960 kr exkl. moms.
Tillverkare: HP
Kontakt: http://www.hp.se
Minnestillverkaren Kingston utrustar sin nya budgetserie av SSD-enheter med ovanligt snabba Nand-flashminnen och får oss att ifrågasätta andra serier i företagets utbud.
För att säkerhetskopiering ska bli en utbredd företeelse hos den breda massan behöver processen vara enkel. På den punkten lyckas Seagate, men Backup Plus har sina begränsningar.
För dig som söker DDR3-minnen med höga klockfrekvenser och rejäl kapacitet har Corsair släppt ett intressant paket. Här får du två åttagigabyte-moduler som når hela 2 400 megahertz. Men det gäller att du har utrymme intill processorkylaren.
Höga klockfrekvenser, mer grafikminne än de flesta behöver och en kraftfull kylare står på menyn i Sapphires nya toppmodell.
MSI:s allt-i-ett-system levereras med Windows 7, men är en perfekt kompanjon till Windows 8. Här får du en tryckkänslig skärm, äkta HD-upplösning och gott om kraft.
Här har vi en laptopkylare som står för sitt namn och kyler bättre än någon modell vi tidigare testat. Men ljudnivån och den aggressiva designen är inte för alla.
Världens största och mest kraftfulla grafikkrets har hittat ut på konsumentmarknaden. Geforce GTX Titan är ett kraftpaket utan like. Och det syns på prislappen.
Med nya ZXR levererar Creative ett mångsidigt ljudkort som passar både musiknördar, spelfrälsta och hemmabiofantaster.
Med en förhållandevis stilren design bjuder Zalman på en välutrustad laptopkylare. En rejäl fläkt flankeras av flera USB-anslutningar och integrerade högtalare.
PNY parar en traditionell Sandforce-styrkrets med extra stryktåligt Nandflash-minne, vilket ger oss vad kan liknas vid en företagsenhet i konsumentkostym.
Silverstone levererar ett mini-ITX-chassi som bryter mönstret genom att bygga på höjden. En stilren design för dig med ont om golvyta.
Finska Nokia är utan tvekan störst på Windows Phone-marknaden, och med toppmodellen Lumia 920 är de även bäst. Tillverkaren bjuder på innovation och finesser som bokstavligt talat väger tungt.
Här får du väldigt mycket telefon för förhållandevis lite pengar. LG:s nya 4G-mobil har en bra skärm och levererar hyfsad batteritid. Dessutom är den snabb.
Årets största nyhet på mobilmarknaden är redan här. I dubbel bemärkelse. Den fem tum stora skärmen i Xperia Z kombineras nämligen med en hårdvara som gör Sonys senaste mobil till den bästa telefonen på marknaden just nu.
Microsofts egen datorplatta är här. Vi lägger mobila Android- och IOS-enheter – och den bärbara datorn – åt sidan och testar om den första dedikerade Windows RT-hårdvaran är värd en plats i vår vardag.
Kom in i diskussionen
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!