Relaterade webbplatser
PChemma
Andra tjänster från Egmont Tidskrifter
Förlaget
Annonsbörsen
Allt om Husvagn & Camping
Body
Classic Motor
Stylingtorget
FZ
Mailgamer
PC Gamer
Power Magazine
Praktiskt Båtägande
Sportfack
Uppsnappat
Utemagasinet
V75 Guiden
Wheels Magazine
Åka Skidor
Motorrad
GolfDigest
Golfresan
Jobbguiden.se
Operativsystem
Kan inte installera Windows 7
Fråga:

Jag stötte på ett litet problem när jag för ett tag sedan åkte på att byta grafikkort i min dator. Jag körde nämligen Windows XP SP2 utan problem med mitt tidigare kort, men när åskan tog det med sig och jag ändå fick köpa ett nytt passade jag även på att införskaffa Windows 7.

Problemet är dock att jag inte kan installera Windows 7 med mitt nya grafikkort som det ser ut nu. Jag har installerat om XP och kört kontrollguiden för Windows 7, Den påpekar bara att min webbkamera och skrivare kanske inte fungerar under Windows 7, men under installationen får jag något som av de flesta kallas BSOD nu, alltså Black Screen Of Doom.

Jag kan starta om datorn i felsäkert läge, men eftersom jag inte kan slutföra själva installationen av Windows kan jag i stort sett bara starta om datorn och hoppas på det bästa. Jag har även provat reparationer och uppgradering från Vista till 7, men även det har misslyckats.

Hoppas att du som kanske vet lite mer om Windows kanske vet med dig om det är något problem från Microsofts eller Nvidias sida.

Mitt nuvarande grafikkort är förresten ett Nvidia 9800GT, medan mitt tidigare kort var ett Nvidia 6800GT.


Svar:

Jag har inte hört talas om och inte kunnat hitta några uppgifter om att Windows 7 skulle ha några särskilda svårigheter med just detta grafikkort, vilket inte heller låter rimligt. Är du säker på att det är grafikkortet som är orsaken till dina problem? I så fall borde du kunna försöka att ladda ner och installera Nvidias senaste drivrutiner från felsäkert läge. Titta också i Loggboken från detta läge.

Men för att utesluta att det är något annat som spökar, avlägsna eller koppla bort så mycket annan hårdvara som möjligt. Återställ BIOS till sina standardinställningar - du kanske har någon överklockning inställd? Kontrollera också hos moderkortstillverkaren om det finns någon BIOS-uppdatering.



SPONSRADE LÄNKAR
Vad är detta?
Vad är sponsrade länkar?
Detta är textbaserade annonser som levereras från Eniro.
Länkarna är köpta av företag som vill synas ha dessa synliga i samband med lämpligt innehåll baserat på av dem valda nyckelord. Annonserna administreras, sorteras och underhålls av Eniro.
För information om dessa, se http://www.eniro.se/sponsradelankar/. När du klickar på en annons från Eniro öppnas ett nytt webbfönster.. Den webbplats du hamnar på ska betraktas som annonsör.
Stäng
Nummer 8-2010

Välkommen till senaste numret av Datormagazin. Här finner du innehållet i den utgåva som finns ute i butik.
 Läs mer »
Forumet stängt

På grund av brister i forumsystemet kommer vi tyvärr inte att kunna öppna vårt forum den närmaste tiden.
 Läs mer »
Test: Adobe Photoshop CS5

Photoshop har 20 år på nacken, men känns fräschare än någonsin. Nya CS5 innehåller både nya funktioner och massor av små förbättringar.
 Läs mer »
Test: Apple Ipad

Apples Ipad är en av de mest intressanta lanseringarna i år. Men ska man verkligen köpa en platt och dyr dator som har lägre prestanda än en traditionell netbook.
 Läs mer »
Test: Sony Ericsson Xperia X10

Sony Ericssons X10-Android har en härlig skärm och en snabb processor. Men den smarta mobilen skulle må bra av en uppdatering. Både när det gäller operativsystem och firmware.
 Läs mer »
Test: Canon Pixma MX870

Du behöver rejält med utrymme för att få plats med Pixma MX870. Det är inte så konstigt egentligen, Canons allt-i-ett-skrivare har mängder av funktioner.
 Läs mer »
Test: Lenovo X100E

Varumärket Lenovo brukar förknippas med hög kvalitet, snarare än lågt pris. Ultraportabla Thinkpad X100E ger dig både och.
 Läs mer »
Läsarnas programtips

Denna gång har vi samlat tips på portabla applikationer. Faktiskt finns det sådana för nästan alla behov. Här presenteras en del av dem.
 Läs mer »

Månadens fråga

Kopplar du ned under sommarsemestern?
 Ja
 Mestadels
 Nej
 Till och med hängmattan har WiFi

Visa resultat »

Ja
 10%

Mestadels
 24%

Nej
 42%

Till och med hängmattan har WiFi
 24%

« Tillbaka
Totalt: 143 röster
Nytt i testlabbet
Frågor till experterna
Nytt på bloggen
Senaste nyheterna
Nästa nummer: 9-2010

31
...dagar kvar till nästa nummer
Innehåller bland annat
* Stort säkerhetstema
* Stor guide till IT-forensik
* Så analyserar du dina webbesökare
* Så fungerar Linuxkärnan
* USB 2.0 vs USB 3.0
 Läs mer »