Relaterade webbplatser
PChemma
Andra tjänster från Egmont Tidskrifter
Förlaget
Annonsbörsen
Allt om Husvagn & Camping
Body
Classic Motor
Stylingtorget
FZ
Mailgamer
PC Gamer
Power Magazine
Praktiskt Båtägande
Sportfack
Uppsnappat
Utemagasinet
V75 Guiden
Wheels Magazine
Åka Skidor
Motorrad
GolfDigest
Golfresan
Jobbguiden.se
Operativsystem
Kommer inte åt mina filer
Fråga:

Innan jag bytte till min nya Windows 7 Professional-baserade dator gjorde jag en image-backup av min gamla med Acronis True Image Home 2010 till en USB-disk. Den gamla datorn hade Windows XP Professional.

När jag senare upptäckte att jag saknade något från den gamla på den nya datorn, monterade jag image-backupen som en virtuell disk med hjälp av Acronis på den nya datorn. Det gick bra, men sedan visade det sig att jag inte får behörighet att komma åt de mappar jag var ute efter. Inte ens när jag kör som administratör kommer jag förbi filskyddet på den virtuella disken.

Jag antar att det är något certifikat av något slag som kanske saknas på den nya datorn för att komma åt filer som administratör även på den virtuella disken från den gamla datorn.

Som tur är har jag ännu kvar den gamla maskinen. Kanske kan jag exportera/importera nödiga certifikat och eventuell övrig information från den gamla till den nya datorn för att få full behörighet till säkerhetskopians innehåll? USB-disken tar mindre plats att spara än hela den gamla datorn.

Lite mer bakgrund: När jag först installerade min nya dator nyttjade jag möjligheten att föra över inställningar från den gamla. Dock drabbades jag av ständiga blåskärmar och krascher, så jag gjorde en ominstallation av operativsystemet, så att den gamla Windows-installationen arkiverades i C:\Windows.old. Sedan dess har jag sluppit blåskärmarna. Sedan jag trodde att jag också hade räddat vad som var av värde ur Windows.old, raderade jag det filträdet.

Följdfråga: Om imagesäkerhetskopian var gjord av den nya datorns C-disk istället, och jag tvingades byta disken till en ny, tom hårddisk, skulle jag efter nyinstallation av Windows även då ha fått problem att få tillgång till filerna i säkerhetskopian?

Tacksam för svar på dessa frågor som jag med förtroende lämnar till Datormagazins Windowsexpert.


Svar:

Det här handlar om rättigheter till filerna. En säkerhetskopia i form av en diskavbild innehåller ju hela den gamla Windowsinstallationen, vilket innebär att det är din gamla användare som har åtkomsträttigheten till filerna, medan du i den nya datorn har en helt annan användare (även om den råkar ha samma namn).

Har du inte använt någon form av kryptering är det dock ganska enkelt att åtgärda. Högerklicka på aktuell mapp och välj Egenskaper. Byt till fliken Säkerhet. Där ser du exakt vilka behörigheter som gäller. Klicka på knappen Avancerat och byt till fliken Ägare.

Du ser vem som är ägare och har kanske något val nedanför för byte till ny ägare. Klicka på Redigera, markera den nya ägaren och klicka på OK. Finns inte rätt person, klicka på ”Andra användare eller grupper”. Klicka på Avancerat och därefter på ”Sök nu”. Markera den användare som du vill ge rättighet till filerna, lämpligen dig själv. Gå tllbaka med OK några gånger.

Klicka på OK för att ändra rättigheterna. Länken ”Läs mer om ägarskap” tar dig till Windowshjälpen.

Svaret på din följdfråga blir att i det fallet handlar det ju inte om en nyinstallation, utan du återskapar din installation med samma gamla användare och kan fortsätta att använda filerna utan problem.



SPONSRADE LÄNKAR
Vad är detta?
Vad är sponsrade länkar?
Detta är textbaserade annonser som levereras från Eniro.
Länkarna är köpta av företag som vill synas ha dessa synliga i samband med lämpligt innehåll baserat på av dem valda nyckelord. Annonserna administreras, sorteras och underhålls av Eniro.
För information om dessa, se http://www.eniro.se/sponsradelankar/. När du klickar på en annons från Eniro öppnas ett nytt webbfönster.. Den webbplats du hamnar på ska betraktas som annonsör.
Stäng
Nummer 9-2010

Välkommen till senaste numret av Datormagazin. Här finner du innehållet i den utgåva som finns ute i butik.
 Läs mer »
Forumet stängt

På grund av brister i forumsystemet kommer vi tyvärr inte att kunna öppna vårt forum den närmaste tiden.
 Läs mer »
Test: Apple Iphone 4

Efter den sedvanliga hajpen och långa köer i natten är Apples nya Iphone äntligen här.
 Läs mer »
Test: Adobe Photoshop CS5

Photoshop har 20 år på nacken, men känns fräschare än någonsin. Nya CS5 innehåller både nya funktioner och massor av små förbättringar.
 Läs mer »
Test: Apple Ipad

Apples Ipad är en av de mest intressanta lanseringarna i år. Men ska man verkligen köpa en platt och dyr dator som har lägre prestanda än en traditionell netbook.
 Läs mer »
Test: Sony Ericsson Xperia X10

Sony Ericssons X10-Android har en härlig skärm och en snabb processor. Men den smarta mobilen skulle må bra av en uppdatering. Både när det gäller operativsystem och firmware.
 Läs mer »
Test: Canon Pixma MX870

Du behöver rejält med utrymme för att få plats med Pixma MX870. Det är inte så konstigt egentligen, Canons allt-i-ett-skrivare har mängder av funktioner.
 Läs mer »
Läsarnas programtips

Denna gång har vi samlat tips på portabla applikationer. Faktiskt finns det sådana för nästan alla behov. Här presenteras en del av dem.
 Läs mer »

Månadens fråga

Kopplar du ned under sommarsemestern?
 Ja
 Mestadels
 Nej
 Till och med hängmattan har WiFi

Visa resultat »

Ja
 12%

Mestadels
 22%

Nej
 42%

Till och med hängmattan har WiFi
 24%

« Tillbaka
Totalt: 321 röster
Nytt i testlabbet
Frågor till experterna
Nytt på bloggen
Senaste nyheterna