Relaterade webbplatser
PChemma
Andra tjänster från Egmont Tidskrifter
Förlaget
Annonsbörsen
Allt om Husvagn & Camping
Body
Classic Motor
Stylingtorget
FZ
Mailgamer
PC Gamer
Power Magazine
Praktiskt Båtägande
Sportfack
Uppsnappat
Utemagasinet
V75 Guiden
Wheels Magazine
Åka Skidor
Motorrad
GolfDigest
Golfresan
Jobbguiden.se
Övrig hårdvara
Hittar inte COM-porten
Fråga:

Jag har bytt upp min musikdator några snäpp, men har råkat ut för ett problem med COM-porten. På den gamla datorn hade jag ett midiinterface(Unitor8) kopplat till COM1. På den nya saknas det en port (hårdvara) så jag köpte ett PCI-kort med två portar på. Det är installerat utan några ? eller ! i Enhetshanteraren. Operativsystemet är det samma som jag hade tidigare, ett XP Home SP2.

Drivrutinen som Unitor8 använder är samma som på tidigare dator och inga ! eller ? i enhetshanteraren där heller. Och nu till det knepiga - när jag försöker använda Unitor8:an får jag meddelande om att mididevice inte finns tillgänglig! Har testat Unitor8 på gamla datorn efter detta och konstaterat att den fungerar som den ska.

Samma operativsystem, samma drivrutiner - så varför vill det inte?


Svar:

Hmm, den var ju inte lätt. Men en gissning är att ditt kort har tilldelats andra portnummer än vad midiinterfacet är inställt för. Om du dubbleklickar på dina nya COM-portar i Enhetshanteraren kan du se vilka nummer de har. Du kan ändra nummer antingen där eller i midi-mjukvaran.



SPONSRADE LÄNKAR
Vad är detta?
Vad är sponsrade länkar?
Detta är textbaserade annonser som levereras från Eniro.
Länkarna är köpta av företag som vill synas ha dessa synliga i samband med lämpligt innehåll baserat på av dem valda nyckelord. Annonserna administreras, sorteras och underhålls av Eniro.
För information om dessa, se http://www.eniro.se/sponsradelankar/. När du klickar på en annons från Eniro öppnas ett nytt webbfönster.. Den webbplats du hamnar på ska betraktas som annonsör.
Stäng
Nummer 9-2010

Välkommen till senaste numret av Datormagazin. Här finner du innehållet i den utgåva som finns ute i butik.
 Läs mer »
Forumet stängt

På grund av brister i forumsystemet kommer vi tyvärr inte att kunna öppna vårt forum den närmaste tiden.
 Läs mer »
Test: Apple Iphone 4

Efter den sedvanliga hajpen och långa köer i natten är Apples nya Iphone äntligen här.
 Läs mer »
Test: Adobe Photoshop CS5

Photoshop har 20 år på nacken, men känns fräschare än någonsin. Nya CS5 innehåller både nya funktioner och massor av små förbättringar.
 Läs mer »
Test: Apple Ipad

Apples Ipad är en av de mest intressanta lanseringarna i år. Men ska man verkligen köpa en platt och dyr dator som har lägre prestanda än en traditionell netbook.
 Läs mer »
Test: Sony Ericsson Xperia X10

Sony Ericssons X10-Android har en härlig skärm och en snabb processor. Men den smarta mobilen skulle må bra av en uppdatering. Både när det gäller operativsystem och firmware.
 Läs mer »
Test: Canon Pixma MX870

Du behöver rejält med utrymme för att få plats med Pixma MX870. Det är inte så konstigt egentligen, Canons allt-i-ett-skrivare har mängder av funktioner.
 Läs mer »
Läsarnas programtips

Denna gång har vi samlat tips på portabla applikationer. Faktiskt finns det sådana för nästan alla behov. Här presenteras en del av dem.
 Läs mer »

Månadens fråga

Kopplar du ned under sommarsemestern?
 Ja
 Mestadels
 Nej
 Till och med hängmattan har WiFi

Visa resultat »

Ja
 12%

Mestadels
 22%

Nej
 42%

Till och med hängmattan har WiFi
 24%

« Tillbaka
Totalt: 321 röster
Nytt i testlabbet
Frågor till experterna
Nytt på bloggen
Senaste nyheterna