Relaterade webbplatser
PChemma
Andra tjänster från Egmont Tidskrifter
Förlaget
Annonsbörsen
Allt om Husvagn & Camping
Body
Classic Motor
Stylingtorget
FZ
Mailgamer
PC Gamer
Power Magazine
Praktiskt Båtägande
Sportfack
Uppsnappat
Utemagasinet
V75 Guiden
Wheels Magazine
Åka Skidor
Motorrad
GolfDigest
Golfresan
Jobbguiden.se
Tester
Test: Adobe Photoshop CS5

Strunta i att städa. Nya verktyget Content-aware fill gör det åt dig.
Adobe Photoshop CS5

För: Massor av förbättringar och nya funktioner.

Emot: Prislappen. Och föregångarna fungerar ju också riktigt bra.

Rekommenderas till: Dig som vill vara med i bildbehandlingsmatchen.

Cirkapris:

9 000:- inkl. moms,

7 200:- exkl. moms.

Tillverkare: Adobe

Kontakt: www.adobe.se



Test | Photoshop har 20 år på nacken, men känns fräschare än någonsin. Nya CS5 innehåller både nya funktioner och massor av små förbättringar.

Adobe Photoshop har dominerat fotoredigeringsvärlden sedan första lanseringen år 1990. Datorerna har utvecklats radikalt på 20 år och en av de stora nyheterna i Photoshop CS5 är att programmet nu skeppas i både 32- och 64-bitarsversioner för såväl Mac som pc. Fler bitar innebär bättre prestanda för alla som har rejält med internminne.

Även fotoredigeringen har förändrats genom åren. Från att handla om hantering av enstaka inlästa bilder, till att bearbeta tusentals digitala fotografier. CS5 innehåller flera förbättringar som ska klara dagens arbetsbelastning.

Bildhanteraren Bridge finns fortfarande kvar och är till största delen oförändrad, men i Photoshop är den rejält förbättrad. Tack vare en ny minibridgepanel kan du enkelt söka och förhandsgranska bilder utan röriga metadatapaneler och utan att behöva starta Bridge vid sidan om.

Råstyrka i massor
Den ökade vikten av råformat utgör ytterligare ett skifte i modern fotografering. Formatet lagrar hela tonomfånget av okomprimerad kameradata. Photoshop CS5:s Camera Raw 6-plugin har fått en rejäl uppdatering. Det har stöd för fler än 275 Raw-format och ger dig mer kontroll över vinjettering och skärpa. Det finns också bättre kontroller för brusreducering och möjlighet att applicera kornighet på egen hand.


Du behöver dock inte använda Rawformat för att dra nytta av nyheterna. Med funktionen "Merge to HDR Pro" kan du öka det dynamiska omfånget och skapa perfekt exponerade bilder, oavsett format, genom att kombinera fotografier med olika exponeringstid. Du kan använda kamerans funktion för gaffling (bracketing) eller genom att själv justera exponeringstiden i fotografierna. CS5 är bättre än tidigare på att undvika misspass och funktionen "remove ghost" hjälper till att avlägsna effekten av rörelseoskärpa som objekt i rörelse kan skapa.

Dialogrutan "Merge to HDR Pro" har också fått avancerade kontroller för tonmappning. Här kan du justera gamma, exponering och detaljer, liksom färgkontroller över lyster och mättnad.

Har koll på kameran
Näst på tur har vi filtret för linskorrigering, Lens Correction. Funktionen är mer kraftfull än tidigare och har en ny autofunktion som kan korrigera bilder baserat på metadata, kamera- och objektivprofiler. Du kan ladda ned profiler direkt från filtret och det finns även ett gratisverktyg som låter dig skapa egna.

Linjalen har också förbättrats vilket gör det enklare att räta upp bilder och skapa bättre kompositioner när du beskär dina fotografier.

Små förändringar och förfiningar kan göra förvånansvärt stor skillnad i arbetet, men Adobe vill även addera lite "wow-faktor" i varje ny version av Photoshop. En sådan är verktyget Puppet warp. Med det kan du applicera ett rutnät över ett föremål i bilden, ange fixpunkter för att därefter manipulera föremålet likt en modelldocka.

Fin i kanten
För att lyckas med avancerad bildbehandling och -manipulering krävs välgjorda friläggningar. Tack vare nyheterna i dialogrutan Refine edges är det enklare än tidigare. Funktionen som kallas Smart radius anpassar markeringen efter de underliggande konturerna. (En skinnjacka har hårda konturer, men en stickad tröja har mjuka.)

Och markeringen kan finjusteras ytterligare med verktyget Refine radius. När du är nöjd med din friläggning kan du bland annat välja att skapa det i form av ett nytt dokument eller ett nytt lager med en lagermask. Det finns även en funktion - Decontaminate colours - som tar bort ovälkomna färgstick från bakgrunden.

Radera mera
En av de bästa funktionerna i nya Photoshop CS5 kallas Content-aware fill. Om du gör en markering och väljer kommandot kan mjukvaran analysera de omkringliggande pixlarna och fylla utrymmet på bästa sätt. Programmet klarar givetvis inte vad som helst, men det fungerar förvånansvärt ofta. Och även när CS5 misslyckas får du åtminstone lite hjälp på vägen för dina manuella finjusteringar. Det kan bli ganska beroendeframkallande att städa upp fotografier genom att ta bort skräp och annat i bilden som distraherar. Teknikens hemmaplan handlar alltså om retuschering. Ställ in Punktlagningspenseln (Spot healing brush) i det nya Content-aware-läget och klicka eller dra över oönskade element så försvinner de.

Vad mer kan du begära? Med förbättringar på massor av områden och flera viktiga nya funktioner är det här en rejäl uppdatering. Vid den respektabla åldern av 20 år kan Photoshop fortfarande överraska med sin bildbehandlingsmagi.


Photoshop CS5 har även flera nya konstärliga verktyg, men fokus och styrkan ligger fortfarande främst på fotosidan.
SPONSRADE LÄNKAR
Vad är detta?
Vad är sponsrade länkar?
Detta är textbaserade annonser som levereras från Eniro.
Länkarna är köpta av företag som vill synas ha dessa synliga i samband med lämpligt innehåll baserat på av dem valda nyckelord. Annonserna administreras, sorteras och underhålls av Eniro.
För information om dessa, se http://www.eniro.se/sponsradelankar/. När du klickar på en annons från Eniro öppnas ett nytt webbfönster.. Den webbplats du hamnar på ska betraktas som annonsör.
Stäng
Test | 2010-09-06 Vi lägger vantarna på Samsungs senaste netbook som bland annat bjuder på hela 10 timmars batteritid och den senaste Bluetoothversionen.
 Läs mer »
Test | 2010-09-06 Här är en SSD-enhet som slår alla rekord. Intel X25-V är både supersnabb och riktigt långsam.
 Läs mer »
Test | 2010-09-02 Ciscos nya NAS är en intressant skapelse med massor av prestanda och lång garanti.
 Läs mer »
Test | 2010-09-01 Seagate kryddar sin Momentusdisk med en nypa flashminne. Den udda kombinationen fungerar bra tillsammans, åtminstone ibland.
 Läs mer »
Test | 2010-08-31 För cirka 1 300 kronor kan du köpa Asrocks P55 Pro/USB3-moderkort. Det ger dig massor av funktioner som vi brukar se på mycket dyrare modeller.
 Läs mer »
Test | 2010-08-30 Thinkpad X201 är en suverän bärbar dator. Så länge du inte är spelintresserad.
 Läs mer »
Test | 2010-08-25 MSI lyckas klämma in mer än de flesta på sitt nya Micro-ATX-moderkort.
 Läs mer »
Test | 2010-08-24 Seagates externa hårddisk för skrivbordet rymmer hela två terabyte och ingår i företagets nya Goflex-serie. Istället för att ha en traditionell fast USB-port har den en utbytbar USB-adapter.
 Läs mer »
Test | 2010-08-23 Promise externa lagringsenhet rymmer fyra hårddiskar och har massor av Raid-stöd. Men hur står det till med byggkvaliteten egentligen.
 Läs mer »
Test | 2010-08-19 Utbudet av smarta pekmobiler växer som aldrig förr. Sony Ericsson lyckas sticka ut ur mängden med en liten Android med tangentbord.
 Läs mer »
Test | 2010-08-18 Här är en trevlig liten bildläsare för alla pappershatare på resande fot.
 Läs mer »
Test | 2010-08-18 M1054 från Axis Communications är en av de minsta IP-kamerorna i världen. Ändå är den fullpackad med funktioner.
 Läs mer »
2010-08-16
Test | Efter den sedvanliga hajpen och långa köer i natten är Apples nya Iphone äntligen här.
 Läs mer »
2010-06-09
Test | Lightroom har snabbt blivit ett måsteprogram för både professionella fotografer och entusiaster. Nu är version 3 här och köpskälen är fler än någonsin.
 Läs mer »
2010-06-17
Test | Microsoft vill göra livet lite enklare för alla som hanterar mycket e-post. De lyckas bara nästan.
2010-08-02
Test | Den återkommande kritiken av Fermi, Nvidias kodnamn på nästa generations Geforce-teknik, har hittills varit att det är varm, långsam och dyr.
2010-07-21
Test | USB3-produkter började som lyx, men allt eftersom tiden går har det blivit ett medelvägsalternativ. Iomegas senaste Ego är ett bra exempel på vart det är på väg – det är både den billigaste USB3-baserade enheten och den första 2TB-disken vi sett i Datormagazins testlabb.
2010-07-13
Test | Excel 2007 skrev i praktiken om regelboken för användbarhet i kalkylapplikationer. Med det nya Ribbon-gränssnittet ändrades sättet som vi arbetade med programmet och vi har aldrig velat gå tillbaka. Nya Excel 2010 bjuder också på en hel del intressanta nyheter.
2010-07-13
Test | Alla som genomlidit en Powerpoint-presentation kort efter en gjord i Keynote, Apples presentationsmjukvara från Iwork-sviten, vet hur stor skillnaden kunde vara. Där Keynotes välpolerade grafik och effekter kunde hjälpa till att sälja det torraste budskap framstod Powerpoint 2007 torrt och stelt. Powerpoint 2010 minskar det gapet enormt.
2009-11-19
Test | Vi har fixat, trixat, testat och mätt prestanda. Vi har installerat det i massor av datorer, från netbooks till lyxiga lättviktare, från billiga stationära till riktiga spelmonster. Nu är vi äntligen redo att ge dig Datormagazins samlade bild av Windows 7.
2010-06-21
Test | En extern lagringsenhet som är relativt snyggt designad, hyfsat snabb och som ger dig en bra mjukvara för säkerhetskopiering.
2010-06-16
Test | En mångsidig enhet med bra utskriftskvalitet och hyfsad prestanda för medelstora arbetsgrupper.
2010-06-15
Test | LED-belysningen gör sitt intåg bland projektorerna, följden blir imponerande livslängd och utmärkt bildkvalitet.
2010-04-15
Test | Apples Ipad är en av de mest intressanta lanseringarna i år. Men ska man verkligen köpa en platt och dyr dator som har lägre prestanda än en traditionell netbook.
2010-06-07
Test | Behöver du en snabb extern lagringsenhet med Raid-stöd. Då kan Lacies Quadra-disk vara något för dig
2010-06-03
Test | Den är riktigt snygg men är krånglig, ger ibland felaktig information och känns buggig. Datormagazin testar PClinuxOS.
2010-04-20
Test | Sony Ericssons X10-Android har en härlig skärm och en snabb processor. Men den smarta mobilen skulle må bra av en uppdatering. Både när det gäller operativsystem och firmware.
 Läs mer »
2009-11-13
Test | Skärmen är bättre, tangentbordet likaså. För att inte tala om batteriet. Därmed inte sagt att nya MacBook är ett vettigt köp.
 Läs mer »
2009-11-24
Test | Här är en suverän multiskrivare för dig som gillar bilder mer än text. Och tycker om att skanna.
 Läs mer »
2009-11-09
Test | Här är snabbaste lösningen för nätverk över elnätet. Åtminstone under rätt förhållanden.
 Läs mer »
2009-10-06
Test | Windows Mobile har varit ointressant så länge att det är svårt att komma ihåg tiden det sågs som ett modernt operativsystem till smarta telefoner. Nya versionen av Windows Mobile släpps i dag. Vi har testat det.
 Läs mer »
2009-09-28
Test | Förra året försökte Symantec göra Norton Internet Security till ett av de lättaste säkerhetspaketen på marknaden. Och de gjorde ett bra jobb. I år fokuserar de återigen på funktioner.
 Läs mer »
2009-11-11
Test | Asus nya router är en riktig pärla. Hårdvaran ger dig allt du behöver och det webbaserade gränssnittet är fullkomligt strålande.
 Läs mer »
2009-10-06
Test | HTC Touch 2 skeppas med Windows Mobile 6.5 och HTC:s eget TouchFLO-gränssnitt. Och tur är väl det.
 Läs mer »
2009-09-16
Test | HP gör ett nytt netbookförsök med Mini 5101. Är det här den bästa bärbara företagsdatorn du kan köpa?
 Läs mer »
2009-09-09
Test | Sugen på en lättanvänd och lättplacerad allt-i-ett-PC? Då kanske MSI:s nya nettopdator är något för dig. Men bara kanske.
 Läs mer »
2009-12-01
Test | Canons nya dokumentskanner är liten, snabb och enkel att använda.
 Läs mer »
2009-09-22
Test | När man ser LaserJet P3015x är det svårt att tro att den klarar att skriva ut 40 A4-sidor per minut. Men det är precis vad den gör.
 Läs mer »
Nummer 9-2010

Välkommen till senaste numret av Datormagazin. Här finner du innehållet i den utgåva som finns ute i butik.
 Läs mer »
Forumet stängt

På grund av brister i forumsystemet kommer vi tyvärr inte att kunna öppna vårt forum den närmaste tiden.
 Läs mer »
Test: Apple Iphone 4

Efter den sedvanliga hajpen och långa köer i natten är Apples nya Iphone äntligen här.
 Läs mer »
Test: Adobe Photoshop CS5

Photoshop har 20 år på nacken, men känns fräschare än någonsin. Nya CS5 innehåller både nya funktioner och massor av små förbättringar.
 Läs mer »
Test: Apple Ipad

Apples Ipad är en av de mest intressanta lanseringarna i år. Men ska man verkligen köpa en platt och dyr dator som har lägre prestanda än en traditionell netbook.
 Läs mer »
Test: Sony Ericsson Xperia X10

Sony Ericssons X10-Android har en härlig skärm och en snabb processor. Men den smarta mobilen skulle må bra av en uppdatering. Både när det gäller operativsystem och firmware.
 Läs mer »
Test: Canon Pixma MX870

Du behöver rejält med utrymme för att få plats med Pixma MX870. Det är inte så konstigt egentligen, Canons allt-i-ett-skrivare har mängder av funktioner.
 Läs mer »
Läsarnas programtips

Denna gång har vi samlat tips på portabla applikationer. Faktiskt finns det sådana för nästan alla behov. Här presenteras en del av dem.
 Läs mer »

Månadens fråga

Kopplar du ned under sommarsemestern?
 Ja
 Mestadels
 Nej
 Till och med hängmattan har WiFi

Visa resultat »

Ja
 11%

Mestadels
 22%

Nej
 42%

Till och med hängmattan har WiFi
 24%

« Tillbaka
Totalt: 329 röster
Nytt i testlabbet
Frågor till experterna
Nytt på bloggen
Senaste nyheterna
Nästa nummer: 10-2010

21
...dagar kvar till nästa nummer
Innehåller bland annat
* Iphone OS version 4
* 20 anonymitetslösningar
* Filkomprimering i praktiken
* Betalsystem för webben
* Stort test av moderkort
 Läs mer »