Close Menu
Datormagazin
    Facebook
    Senaste testerna
    • Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro
    • Test: Huawei Watch GT 3 SE
    • Test: Beoplay EX
    • Test: Sony Xperia 1 III
    • Test: Cooler Master Masterair MA624 Stealth och MA612 Stealth ARGB
    DatormagazinDatormagazin
    • Hem
    • Nyheter
    • Tester
      1. Toppklass
      2. DMZ Rekommenderar
      3. Gaming
      4. Jämförande test
      5. View All

      Test: OnePlus Pad 3 och Smart Keyboard

      10 juni, 2025

      Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro

      15 maj, 2025

      Motorola Razr 60 Ultra

      6 maj, 2025

      Test: Sennheiser HD 550

      7 april, 2025

      Test: Xiaomi POCO F7 Ultra

      6 juni, 2025

      Test: Kioxia Exceria Plus G4

      28 maj, 2025

      Test: AOC AGON PRO AG456UCZD

      21 maj, 2025

      Test: Asus ZenScreen Duo OLED MQ149CD

      18 maj, 2025

      Test: Kioxia Exceria Plus G4

      28 maj, 2025

      Test: AOC AGON PRO AG456UCZD

      21 maj, 2025

      Test: Cooler Master Masterliquid 360 ION & Hyper 612 APEX

      18 april, 2025

      Test: Sennheiser HD 550

      7 april, 2025

      Test: Logitech Ergo K860 vs. Microsoft Sculpt Ergonomic Keyboard

      19 augusti, 2021

      Vi utser den bästa multiskrivaren

      20 maj, 2021

      Test: Cooler Master Masterair MA624 Stealth och MA612 Stealth ARGB

      12 maj, 2021

      Test: Oneplus 9 Pro och Oneplus 9

      21 april, 2021

      Test: OnePlus Pad 3 och Smart Keyboard

      10 juni, 2025

      Test: Xiaomi POCO F7 Ultra

      6 juni, 2025

      Teknologin som driver e-sportturneringar: Hur allt hänger ihop

      2 juni, 2025

      Test: Asus NUC 15 Pro+

      1 juni, 2025
    • DMZ-riggen
    • Programtips
    • Gaming
    • Fråga experten
      • Hårdvara
      • Mjukvara
    • DMZ Retro
    • Shop
    • Om DMZ
      • Om Datormagazin
      • Annonsera
      • Nyhetsbrevet
      • Kundtjänst
      • Press & PR
    Facebook
    Datormagazin
    Hem » Nyheter » Sony WH-1000XM4 är äntligen här
    Sony WH-1000XM4 - table
    Kommer Sony WH-1000XM4 att bli vårt nya favoritheadset? Mycket talar för det.
    Nyheter

    Sony WH-1000XM4 är äntligen här

    Anders ÖhmanBy Anders Öhman24 augusti, 20204 Mins Read

    ”Sony, Sennheiser eller Bose.” Det är ofta vårt standardsvar när vi får frågan om vilket premiumheadset med brusreducering man bör satsa på. Kan nya WH-1000XM4 göra att vi stryker de sistnämnda från listan?

    Sonys trådlösa headset WH-1000XM4 är en uppgradering av populära WH-1000XM3. Likheten med föregångaren är slående, men när vi kollar närmare på specifikationerna har det hänt en del under ytan.

    Den klart mest efterlängtade uppgraderingen är möjligheten att para headsetet med två Bluetooth-enheter samtidigt. Funktionen gör dock att Sony kommer ikapp konkurrenterna snarare än springer ifrån dem.

    WH-1000XM4
    Likheten mellan WH-1000XM4 (bilden) och föregångaren är slående.

    Bra brusreducering blir bättre

    Sonys verkliga styrka har legat i den suveräna brusreduceringen. Och enligt tillverkaren har de bättrat på den ytterligare i WH-1000XM4, bland annat tack vare en förbättrad algoritm som ser till att lurarnas QN1-processor jobbar än mer effektivt än tidigare. Ljudet anpassas över 700 gånger per sekund, uppger Sony.

    Dyra som attan

    Vi kan väl redan nu flika in att prislappen lär avskräcka de flesta. Cirka 4 000 kronor får du räkna med att betala vid lanseringen, något som säkert gör föregångaren till en mer realistisk investering för många. WH-1000XM3 kan du hitta i butik för 2 500 kronor i dag, det är ett riktigt bra pris med tanke på vad du får för pengarna.

     

    ANNONS
    Så mycket kostar Sony-lurarna på Webhallen

    XM3 XM4

     

    Men tillbaka till XM4. De har även en ny funktion kallad till ”Speak-to-chat” som vi är nyfikna på att testa. Den ser till att lurarna både stänger av musiken och aktiverar mikrofonerna automatisk för att låta dig höra din egen röst i kåporna så snart du börjar prata. Du slipper plocka headsetet av skallen med andra ord, eller lägga handen över den ena kåpan för att aktivera medhörningen. (En funktion som dock finns kvar.) Uppspelningen börjar automatiskt 30 sekunder efter det att du slutat prata.

    Peka på kåpan för att styra musiken

    Precis som tidigare hanterar du många av funktionerna via pek-kontroller på den ena kåpan. Vi har tidigare haft problem med oavsiktliga ”pekningar” av exempelvis en hög jack-krage och håller tummarna för att Sony lyckats minska problemet med bättre mjukvara. Det återstår dock att se.

    För att bjuda på så bra ljudkvalitet som möjligt ska WH-1000XM4 analysera det komprimerade Bluetooth-ljudet och reproducera ljud som försvunnit i kompressionen. Tillverkaren kallar funktionen Edge-AI och menar att den analyserar musiken i realtid och ”känner igen instrument, musikgenrer och musikaliska element specifika för varje låt.” Om det fungerar lika bra som tillverkaren hävdar återkommer vi till så snart vi får möjlighet att testa hörlurarna.

    WH-1000XM4 och Playstation 5

    Många Playstation-fantaster har efterlyst utökad kompatibilitet med Playstation 5 som Sony lär lansera senare i år. Ett riktigt bra gamingheadset kan kosta nästan lika mycket som WH-1000XM4, om Sony ser till att de nya lurarna fungerar lika bra till Playstation som till mobilen och datorn ökar köpargumenten markant för många av företagets kunder. Någon information om ett dedikerat Playstation 5-stöd har vi dock inte i dagsläget, så i skrivande stund får vi sälla oss till skaran användare som både hoppas och kräver att tillverkaren ser till att enheterna fungerar riktigt bra tillsammans.

    Simulera en live-spelning under pandemin

    Funktionen 360 Reality Audio ska efterliknar känslan av att befinna sig på en live-spelning. Nog låter det som en trevlig funktion så här i corona-tider, men det krävs att du använder rätt musik-streamingtjänst. Lösningen fungerar i både Iphone- och Android-enheter med Deezer, nugs.net och Tidal, så alla Spotify- och Apple Music-användare får nöja sig med standardljud.

    Via den tillhörande applikationen kan du ställa in olika platser

    Sony WH-1000XM4 har även en funktion som ska anpassa hur headsetet fungerar baserat på var du befinner dig. Via den tillhörande applikationen kan du ställa in olika platser (jobbet och hemmet till exempel) och låta lurarnas inställningar justeras automatiskt.

    Givetvis hittar vi även funktioner som automatisk avstängning när du plockar lurarna av skallen och NFC. Sony har dock plockat bort AptX-stödet men har stöd för AAC (Advanced Audio Coding) och Sonys egen LDAC.

    WH-1000XM4 - vit
    WH-1000XM4 är vikbara och finns även i vitt.

    Batteritiden uppges ligga på 30 timmar och slabbladdningen ska ge dig upp till fem timmars trådlös uppspelning på tio minuters laddning. Nu för tiden är det för övrigt USB-C som gäller vilket vi gillar. Du kan dock inte använda dem som ett USB-C-headset.

    Vi återkommer som sagt med ett test av Sony WH-1000XM4. Till dess kan du spana in vår sammanställning av de bästa trådlösa lurarna från 2019.

     

    anc bluetooth brusreducerande hörlurar Sony WH-1000X XM4
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email WhatsApp

    Missa inte

    Tester

    Test: OnePlus Pad 3 och Smart Keyboard

    10 juni, 20257 Mins Read
    Artikel

    Test: Xiaomi POCO F7 Ultra

    6 juni, 20257 Mins Read
    Tester

    Test: Kioxia Exceria Plus G4

    28 maj, 20255 Mins Read
    DMZ Rekommenderar

    Test: AOC AGON PRO AG456UCZD

    21 maj, 20255 Mins Read
    Add A Comment

    Leave A Reply Cancel Reply

    Senaste kommentarerna
    • Andreas Rejbrand om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Petter om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Anders Öhman om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Tobias om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Anders om Test: HP Envy X360
    Fler nyheter

    Glorious Gamings Pro-möss lanseras i vit

    25 september, 2024

    Gen Z och kvinnor väljer mobilen framför sex

    25 september, 2024

    Många Svenska företag lever inte upp till sina visioner gällande hållbarhet.

    21 augusti, 2024

    Nya Philips 49B2U6903CH – en skärm för ”den moderna arbetsplatsen”

    28 juni, 2024

    Toppklass

    Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro

    15 maj, 2025

    Test: OnePlus 12

    23 februari, 2024

    Test: Philips Evnia 49M2C8900

    7 januari, 2024

    Test: Corsair Dominator Titanium DDR5

    28 september, 2023
      Kontaktinformation
      Kontaktinformation

      Omsoc Publishing AB
      Datormagazin
      Box 440 73
      100 73 Stockholm
      Sweden

      Telefonnummer: +46 8–208 118
      E-post: datormagazin@datormagazin.se

      Missa inte

      M.2 optimerad NAS-prestanda

      2 september, 2024

      WiFi 7 – När, var, hur & varför

      23 augusti, 2023

      TCS digitala tvillingar och deras prediktiva kraft.

      4 juli, 2023
      Datormagazin
      Facebook YouTube RSS
      • Om cookies
      • Hantering av personuppgifter
      • Köpvillkor www.datormagazin.se
      © 2025 Datormagazin/Omsoc Publishing AB, org-nr: 559034-9014 – Ansvarig utgivare: Anders Öhman

      Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.