Vantrue Pilot 2 Thermal Dash Cam är en kamera som ser mer än du gör.

Vantrue har på relativt kort tid (företaget grundades 2015 i Shenzhen, Kina) etablerat sig som ett välkänt namn inom dashcams och fordonsövervakning genom att fokusera på innovation, hög bildkvalitet och smarta säkerhetsfunktioner. Företaget började med att utveckla kameralösningar för bilägare som ville ha bättre skydd och dokumentation under körning. Genom åren har Vantrue byggt upp ett starkt rykte bland både privatpersoner och professionella förare tack vare sina pålitliga produkter och sitt fokus på teknisk utveckling som ligger i den absoluta framkanten. En viktig del av företagets resa har varit att använda crowdfundingplattformar som Kickstarter för att nå ut till såväl entusiaster som tidiga användare vilka velat stödja och testa kommande generationers fordonskameror. Dessa kampanjer har inte bara hjälpt till att finansiera nya produkter utan också gett värdefull återkoppling från användarna samt skapat lite av den hype som råder kring företaget. Med varje ny generation har Vantrue flyttat fram gränserna för vad en dashcam kan erbjuda, från avancerad nattfilmning till uppkopplade funktioner och AI baserad säkerhet. Det senaste steget i utvecklingen är Vantrue Pilot 2 Thermal Dash Cam som kombinerar termisk bildteknik, AI drivna varningar och flerkanalsinspelning för att ge föraren bättre sikt och ökad säkerhet även under de mest utmanande förhållanden. Vi har under cirka sex veckor fått möjligheten att testa detta kompletta kit och utan att säga för mycket så är vi extremt imponerade.

Termisk revolution på vägen
I en tid där bilar blir smartare, säkrare och mer uppkopplade är det lätt att glömma att en av de mest kritiska säkerhetskomponenterna fortfarande sitter på insidan av vindrutan. Vi pratar så klart om Dashcams som länge har varit ett verktyg för digital dokumentering av händelser på vägen. Men med Pilot 2 Thermal Dash Cam förändrar Vantrue spelplanen och skapar den kanske mest kompletta lösning i konsumentklassen i skrivandes stund. För med en kombination av termisk bildbehandling, flerkanalig inspelning och AI driven analys tar modellen steget från passiv inspelare till aktiv säkerhetspartner i alla tänkbara situationer.
Pilot 2 är ett fyrkanalssystem som kombinerar tre RGB kameror med en dedikerad termisk sensor. Upplösningarna är 1440P (fram) + 1080P (intern bil lins) + 1440P (bak) + Thermal Lins vilket ger en hög detaljrikedom och tydlig bildåtergivning i alla riktningar. Systemet täcker bilen med 360 graders ”all around protection” med sina linser på 60 + 158 + 160 + 165 grader vilket gör att vi får en perfekt överblick av händelser även när bilen är parkerad, mer om detta nedan.

Men det är just den termiska kameran som gör Pilot 2 så unik. Kameran arbetar i 1024 × 768 så kallad superresolution thermal imaging vilket är en nivå som normalt återfinns i professionell och avsevärt dyrare utrustning. Kameran ser värmesignaturer i stället för ljus och kan därför upptäcka människor, djur och fordon även i totalt mörker, genom dimma, snöfall och de kraftigaste former av regn. För alla som regelbundet kör nattkörning eller i miljöer med just sämre klimat är detta en dramatisk skillnad för där traditionella kameror (precis som vi människor) bländas av strålkastare eller förlorar detaljer i mörker fortsätter den termiska sensorn att leverera tydliga konturer och stabil objektidentifiering.
Vi ska däremot vara tydliga med att om du som användare är ovan vid värmebaserade bilder kommer det troligen vara en tid av inlärning att korrekt ”tolka” bilderna. Men när du väl förstått hur allt fungerar så är lösningen magiskt bra. Som komplement och för att underlätta användningen så använder Vantrue Pilot 2 Thermal Dash Cam även ett integrerat AI system som förstärker allt ytterligare. Detta system hjälper till att upptäcka objekt på upp till 100 meter, vilket ger oss en förvarning långt innan något syns med blotta ögat.

Det som gjorde upplevelsen extra rolig var att vi, genom att spela in och spara alla kanaler på ett mSD kort (på maximalt 1 024 gigabyte), kan gå tillbaka och studera varje scen i efterhand. RGB kamerorna ger visserligen en skarp och stabil bild i både dagsljus och skymning, men det är de termiska inspelningarna som verkligen avslöjar rörelser, närvaro och avstånd där färgvideo blir oanvändbar. Det gör materialet betydligt mer intressant och vid eftergranskning kan vi se vad som händer ”vid sidan av” och ute i skogen. Utifrån detta kan vi också lära oss djurens rutiner och redan innan vi når dessa platser köra mer försiktigt.

Lösning för alla bilar
En del som vi från början var lite oroligt för var installationen. Detta då vi till skillnad från mer traditionella lösningar måste dra vissa kablar från bilen utsida till insidan. Detta låter troligen inte som någon stor deal för dig som jobbar med bilar men för en ”dum” datornörd som visserligen älskar att köra bil som definitivt inte kan något som bilar mer än att de har fyra hjul och en motor så var detta i varje fall en mental utmaning.
Men tack vare systemet modulära konstruktion och väl genomtänkta uppbyggnad i kombination med både enkel manual och videos online så blev det inte den skräckupplevelse som undertecknad målat upp utan vi monterade huvudkameran i framrutan mellan framrutan och backspegeln på vår bil. vi placerade sedan den bakre kameran vid bakrutans övre kant och den termiska sensorn framtill vid bilens grill. Kablarna dras sedan via bilens paneler vilket var ungefär lika svårt som att plocka fram extrahjulen ut bagageluckan och hela installationen tog cirka 20 minuter vilket som sagt troligen kunnat göra på bråkdelen av tiden om du är van vid bilar.
Nu är Pilot 2 inte bara en kamera utan den är en del av eller utökning av bilens infotainmentsystem. Den har stöd för både CarPlay & Android Auto och använder en ljusstark 6.25 tums IPS skärm för tydlig och lättavläst information. Detta innebär att vi kan se alla kamerors video i realtid direkt på bilens skärm vilket underlättar både vid körning och vid parkering. Vi får dessutom AI varningar och kan snabbt bläddra bland inspelningar eller välja att lyssna på musik eller även se på film, vilket kan vara en hjälp för alla med barn i bilen.

Näst del som vi verkligen gillar och som i vissa fall även kan ge sänkt premiekostnad hos försäkringsbolag är att Pilot 2 erbjuder 24/7 parkeringsövervakning med G‑sensorbaserad kollisionsdetektering. Detta innebär att när bilen står parkerad övervakar systemet omgivningen och startar inspelning vid stötar, vibrationer eller rörelse. Även här visar det sig att den termiska sensorn är särskilt effektiv då den kan upptäcka personer som närmar sig bilen även i totalt mörker. Så för alla som ofta parkerar i utsatta områden är detta en trygghet som få andra system kan matcha.

Värt att noter här är att enheten även spelar in ljud med brusreducerande mikrofoner som är tillräckligt klart för att fånga både kupéljud och ljud utanför bilen vilket gör att vi kan få ytterligare en nivå av bevis om något skulle inträffa.
Sammantaget så skulle vi säga att Vantrue Pilot 2 inte är en vanlig dashcam. Det är ett avancerat säkerhetssystem som kombinerar termisk bildbehandling, flerkanalig video och AI analys på ett sätt som tidigare varit reserverat för professionell utrustning. För alla som kör mycket i mörker, på landsvägar eller i områden med vilt är skillnaden dramatisk då Pilot 2 ser det vi inte ser och kameran gör det dessutom i tid för att vi ska hinna reagera. Det enda som vi efter en tids användning märkt är att även med maximal lagringskapacitet så blir den kontinuerliga inspelningen av fyra kanaler krävande och redan efter cirka 18 timmar börjar inspelningen loopa så stöd för två terabyte kort hade varit önskvärt. Men å andra sidan är detta en petitess i sammanhanget.
SPECIFIKATIONER
- Tillverkare: Vantrue, https://www.vantrue.com/
- Cirkapris: 10 170 inkl. moms, 8 136 exkl. moms
- Skärm: 6,25 tums IPS med touch
- Lagring: mSD upp till 1 TB
- WiFi modul: WiFi6 2,4 + 5 GHz
- Frontkamera: Sony IMX675 5MP
- I-Bilen kamera: Sony IMX662 2MP
- Bakre kamera: 1440 Antal
- Videokanaler: 4st
- RGB kameravinklar: 258 + 165 + 160 grader
- Parkeringsstöd: Ja med G-sensor
- Termisk kamera: 12micrometer WLP High performance IR med IP67 skydd

