Close Menu
Datormagazin
    Facebook
    Senaste testerna
    • Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro
    • Test: Huawei Watch GT 3 SE
    • Test: Beoplay EX
    • Test: Sony Xperia 1 III
    • Test: Cooler Master Masterair MA624 Stealth och MA612 Stealth ARGB
    DatormagazinDatormagazin
    • Hem
    • Nyheter
    • Tester
      1. Toppklass
      2. DMZ Rekommenderar
      3. Gaming
      4. Jämförande test
      5. View All

      Test: OnePlus Pad 3 och Smart Keyboard

      10 juni, 2025

      Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro

      15 maj, 2025

      Motorola Razr 60 Ultra

      6 maj, 2025

      Test: Sennheiser HD 550

      7 april, 2025

      Test: Xiaomi POCO F7 Ultra

      6 juni, 2025

      Test: Kioxia Exceria Plus G4

      28 maj, 2025

      Test: AOC AGON PRO AG456UCZD

      21 maj, 2025

      Test: Asus ZenScreen Duo OLED MQ149CD

      18 maj, 2025

      Test: Kioxia Exceria Plus G4

      28 maj, 2025

      Test: AOC AGON PRO AG456UCZD

      21 maj, 2025

      Test: Cooler Master Masterliquid 360 ION & Hyper 612 APEX

      18 april, 2025

      Test: Sennheiser HD 550

      7 april, 2025

      Test: Logitech Ergo K860 vs. Microsoft Sculpt Ergonomic Keyboard

      19 augusti, 2021

      Vi utser den bästa multiskrivaren

      20 maj, 2021

      Test: Cooler Master Masterair MA624 Stealth och MA612 Stealth ARGB

      12 maj, 2021

      Test: Oneplus 9 Pro och Oneplus 9

      21 april, 2021

      Test: OnePlus Pad 3 och Smart Keyboard

      10 juni, 2025

      Test: Xiaomi POCO F7 Ultra

      6 juni, 2025

      Teknologin som driver e-sportturneringar: Hur allt hänger ihop

      2 juni, 2025

      Test: Asus NUC 15 Pro+

      1 juni, 2025
    • DMZ-riggen
    • Programtips
    • Gaming
    • Fråga experten
      • Hårdvara
      • Mjukvara
    • DMZ Retro
    • Shop
    • Om DMZ
      • Om Datormagazin
      • Annonsera
      • Nyhetsbrevet
      • Kundtjänst
      • Press & PR
    Facebook
    Datormagazin
    Hem » Tester » Test: Asrock X399M Taichi
    Asrock X399M Taichi
    Tester

    Test: Asrock X399M Taichi

    Patrik WahlqvistBy Patrik Wahlqvist2 oktober, 20184 Mins Read
    Utmarkelse rek webb 1
    DMZ Rekommenderar

    Asrock X399M Taichi är världens första, kanske enda, Micro-ATX-kort för AMD Threadripper. Ett perfekt alternativ för dem som vill bygga små kraftpaket.

    Det är sällan som moderkort för riktigt högpresterande komponenter krymps ned till under ATX-format. Det har dock hänt, och när vi då har granskat produkterna har det ofta handlat om kraftigt bantade kort. Detta är i sig naturligt med tanke på att mindre format innebär mindre utrymme för komponenter. Likaså finns det undantag.

    När Asrock lanserade X399M Taichi var detta det första mATX-kortet för AMD Threadripper på marknaden. Nu, lagom inför den andra generationen av Threadripper, fick vi ett exemplar av kortet.

    Stabil grund

    Som väntat, baserat på TR4-sockelns storlek, är detta moderkort minst sagt fullpackat med komponenter. För att driva allt detta stabilt har Asrock tryckt in en 8+3-fasers strömdesign och både en P8- och en P4-anslutning. De båda sistnämnda är till och med bättre placerade ur installationssynpunkt än på flera fullstora moderkort.

    Bredvid vardera långsidan av processorsockeln på X399M Taichi finner vi två minnesbanker, för maximalt 64 gigabyte DDR 3-minne i frekvenser på upp till 3 600 megahertz. När det gäller internminnet var moderkortet mycket tacksamt att arbeta med, det fungerade med samtliga våra fyrkanalers paket. Likaså identifierade det maximal hastighet i merparten av alla tester. Kortet har även en mycket bra BIOS med gott om inställningsmöjligheter. Framför allt kunde vi finjustera CAS-värdena men även till fullo hantera frekvens med mera.

    I detta läge var systemet helt stabilt

    När det gäller processorn kunde vi med moderkortet köra den i en fast frekvens om fyra gigahertz över alla kärnor med strömstyrkan satt till 1,325volt och ett automatiskt strömjusteringsintervall från 200 millivolt och uppåt. I detta läge var systemet helt stabilt.

    På moderkortet finns tre stycken stålförstärkta PCIE Gen 3 x16-platser, varav vi kan använda två för CLI eller CFX. Den tredje platsen sitter alltför nära för att tre grafikkort ska kunna användas. Lösningen innebär dock att vi får flexibilitet, då vi kan använda två grafikkort som tar tre kortplatser var i anspråk.

    Förutom detta finns hela tre stycken  Ultra M.2-platser. En är placerad mellan de både övre PCIE-platserna medan de andra två är placerade mellan minnesbankerna och 24-pinnars ATX-anslutningen. Det är en riktigt smart lösning, som gör det lätt att komma åt platserna även när systemet är fullt utrustat. Likaså har Asrock fått in en U.2-anslutning och åtta stycken SATA 3-platser.

    Välplanerad IO-panel

    På moderkortet finner vi även två stycken anslutningar vardera för USB 2 och USB 3.1. Samtliga dessa har separat ESD-skydd. Dessvärre finns här inte någon frontmonterad USB 3.1 Gen2-port, vilket annars hade varit pricken över i. Däremot har Asrock lyckats få med både en ström- och en återställningsknapp. Där finns även LED-indikator. Förutom detta får du en riktigt bra ljudkrets i form av en ALC1220 med Puritysound 4 och en separat NE5532-förstärkarkrets för den främre ljudanslutningen.

    När det gäller IO-panelen har X399M Taichi en nydesignad sköld runt om som ska skydda mot statiska överslag. Där finns också dubbla antennanslutningar kopplade till kretsar för Intel 802.11ac och Bluetooth 4.2. Detta är idag en relativt standardbetonad lösning för trådlös anslutning och den glänser inte på samma sätt som kortet i övrigt.

    I övrigt finns här två portar för USB 3.1 Gen2, varav en är Typ C. Du får även hela åtta stycken USB 3.1 Gen1, en kombinerad PS/2-port, fem analoga och en optisk digital ljudanslutning samt dubbla Intel I211AT gigabit LAN-portar. De båda sistnämnda har stöd för teaming.

    Den låter oss uppdatera BIOS även utan en processor eller internminne

    En annan funktion som vi uppskattar är den så kallade BIOS Flashback-lösningen. Den låter oss uppdatera BIOS även utan en processor eller internminne.

    Nu kanske en del undrar över RGB? På den punkten är moderkortet inte så framträdande. Det är egentligen bara kylflänsen över huvudkretsarna som är RGB-utrustad. Du får dock även en RGB-anslutning för separata slingor.

    Som alltid när det gäller moderkort från Asrock får vi också tillgång till ett flertal bra program. Det finns sådana för allt från överklockning och fläktkontroll till nätverksoptimering. Och apropå fläktkontroll. På moderkortet finns fem anslutningar för fläktar eller pumpar, vilket räcker gott och väl.

    Sammantaget kom Asrock X399M Taichi att verkligen imponera på oss. Det här moderkortet får därför utmärkelsen Datormagazin rekommenderar.

    Av Patrik Wahlqvist

     

    Nyfiken på fler tester av produkter och även jämförande stortester? Du hittar tidningen i de flesta butiker men den kan även köpas som lösnummer eller tecknas som prenumeration på https://shop.datormagazin.se.

    Test: Asrock X399M Taichi
    5 / 6 Betyg
    För
    Stabilt, bra överklockningspotential, tre Ultra M.2 och U.2, smart PCIE-lösning. Överlag mycket tilltalande och bra design, smart BIOS-lösning.
    Emot
    Kortets Wi-Fi är inte i paritet med övriga delar. Ingen intern USB 3.1 Gen2-port.
    Rekommenderas till
    Ett klockrent val för alla som vill bygga ett litet kraftpaket baserat på AMD Threadripper.

    Tillverkare: Asrock, www.asrock.com

    Cirkapris: 4 124 kr inkl. moms, 3 299 kr exkl. moms

    Format: mATX

    Sockel: TR4

    Minnesstöd: 4 st DDR4 @3 600 MHz

    PCIE: 3 st Gen3 x16

    M.2: 3 st

    SATA 3: 8 st

    Ljud: ALC1220 med Purity Sound 4

    Nätverk: 2 st I211AT + Intel AC Wi-Fi

    Asrock X399M Taichi DMZ rekommenderar hårdvara moderkort test
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email WhatsApp

    Missa inte

    Tester

    Test: OnePlus Pad 3 och Smart Keyboard

    10 juni, 20257 Mins Read
    Artikel

    Test: Xiaomi POCO F7 Ultra

    6 juni, 20257 Mins Read
    Tester

    Test: Kioxia Exceria Plus G4

    28 maj, 20255 Mins Read
    DMZ Rekommenderar

    Test: AOC AGON PRO AG456UCZD

    21 maj, 20255 Mins Read
    Add A Comment

    Leave A Reply Cancel Reply

    Senaste kommentarerna
    • Andreas Rejbrand om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Petter om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Anders Öhman om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Tobias om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Anders om Test: HP Envy X360
    Fler nyheter

    Glorious Gamings Pro-möss lanseras i vit

    25 september, 2024

    Gen Z och kvinnor väljer mobilen framför sex

    25 september, 2024

    Många Svenska företag lever inte upp till sina visioner gällande hållbarhet.

    21 augusti, 2024

    Nya Philips 49B2U6903CH – en skärm för ”den moderna arbetsplatsen”

    28 juni, 2024

    Toppklass

    Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro

    15 maj, 2025

    Test: OnePlus 12

    23 februari, 2024

    Test: Philips Evnia 49M2C8900

    7 januari, 2024

    Test: Corsair Dominator Titanium DDR5

    28 september, 2023
      Kontaktinformation
      Kontaktinformation

      Omsoc Publishing AB
      Datormagazin
      Box 440 73
      100 73 Stockholm
      Sweden

      Telefonnummer: +46 8–208 118
      E-post: datormagazin@datormagazin.se

      Missa inte

      M.2 optimerad NAS-prestanda

      2 september, 2024

      WiFi 7 – När, var, hur & varför

      23 augusti, 2023

      TCS digitala tvillingar och deras prediktiva kraft.

      4 juli, 2023
      Datormagazin
      Facebook YouTube RSS
      • Om cookies
      • Hantering av personuppgifter
      • Köpvillkor www.datormagazin.se
      © 2025 Datormagazin/Omsoc Publishing AB, org-nr: 559034-9014 – Ansvarig utgivare: Anders Öhman

      Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.