Close Menu
Datormagazin
    Facebook
    Senaste testerna
    • Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro
    • Test: Huawei Watch GT 3 SE
    • Test: Beoplay EX
    • Test: Sony Xperia 1 III
    • Test: Cooler Master Masterair MA624 Stealth och MA612 Stealth ARGB
    DatormagazinDatormagazin
    • Hem
    • Nyheter
    • Tester
      1. Toppklass
      2. DMZ Rekommenderar
      3. Gaming
      4. Jämförande test
      5. View All

      Test: OnePlus Pad 3 och Smart Keyboard

      10 juni, 2025

      Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro

      15 maj, 2025

      Motorola Razr 60 Ultra

      6 maj, 2025

      Test: Sennheiser HD 550

      7 april, 2025

      Test: Xiaomi POCO F7 Ultra

      6 juni, 2025

      Test: Kioxia Exceria Plus G4

      28 maj, 2025

      Test: AOC AGON PRO AG456UCZD

      21 maj, 2025

      Test: Asus ZenScreen Duo OLED MQ149CD

      18 maj, 2025

      Test: Kioxia Exceria Plus G4

      28 maj, 2025

      Test: AOC AGON PRO AG456UCZD

      21 maj, 2025

      Test: Cooler Master Masterliquid 360 ION & Hyper 612 APEX

      18 april, 2025

      Test: Sennheiser HD 550

      7 april, 2025

      Test: Logitech Ergo K860 vs. Microsoft Sculpt Ergonomic Keyboard

      19 augusti, 2021

      Vi utser den bästa multiskrivaren

      20 maj, 2021

      Test: Cooler Master Masterair MA624 Stealth och MA612 Stealth ARGB

      12 maj, 2021

      Test: Oneplus 9 Pro och Oneplus 9

      21 april, 2021

      Test: OnePlus Pad 3 och Smart Keyboard

      10 juni, 2025

      Test: Xiaomi POCO F7 Ultra

      6 juni, 2025

      Teknologin som driver e-sportturneringar: Hur allt hänger ihop

      2 juni, 2025

      Test: Asus NUC 15 Pro+

      1 juni, 2025
    • DMZ-riggen
    • Programtips
    • Gaming
    • Fråga experten
      • Hårdvara
      • Mjukvara
    • DMZ Retro
    • Shop
    • Om DMZ
      • Om Datormagazin
      • Annonsera
      • Nyhetsbrevet
      • Kundtjänst
      • Press & PR
    Facebook
    Datormagazin
    Hem » Tester » Test: Huawei Matebook X
    www desgin44Model2
    Tester

    Test: Huawei Matebook X

    Carl HolmbergBy Carl Holmberg3 maj, 20184 Mins Read

    Kinesiska Huawei tar sitt första riktiga krafttag på PC-marknaden med en tunn dator, lik en ultrabook, med en passivt kyld Core i5-processor. Slagordet är mobilitet.

    Matebook X är en ultrabook i 13-tumsformat, men med tunna ramar runt såväl skärm som tangentbord, vilket håller ned den totala storleken. Skalet är i aluminium och datorn har en minimalistisk design som på många sätt för tankarna till Apple Macbook i 12-tumsformat. Det är också en av de konkurrenter som Huawei vill tackla med Matebook X, bland annat genom att erbjuda kraftfullare hårdvara med bibehållen passiv kylning och en liknande formfaktor.

    Likt konkurrerande datorer, som Apple Macbook och Asus Zenbook, saknar Huawei Matebook X helt och hållet fullstora USB-portar. Här är det istället USB-C som gäller, med en port på vardera sidan av datorn. Det är ett designval som är förklarligt med tanke på den tunna datorn, men för dig som söker en arbetsdator att ha på resande fot kan det vara värt att ha i åtanke om du använder många USB-tillbehör.

    Datorn väger 1,04 kilogram och känns  mycket gedigen och kompakt i handen. Bildskärmen är högupplöst för sin formfaktor, med 2 560 x 1 440 pixel. Därmed har den en pixeltäthet på 226 pixel per tum. Därtill upplevs skärmen som både ljusstark (med en uppmätt ljusstyrka på 383 candela/m2) och välbalanserad, med klara färger och djup kontrast.

    Passiv kylning – en akilleshäl

    Hjärtat i Matebook X är Intels tvåkärniga Core i5- eller Core i7-processorer i 7000-serien, varav vårt testexemplar använder en Core i5-7200U. Det här är samma processorserie som bland annat används i konkurrenter som Asus Zenbook och Dell XPS 13. Därmed är det också en betydligt kraftfullare processor än de Core M3- eller Core M5-processorer som Apple använder i 12-tumsdatorn Macbook.

    Trumfkortet för Matebook X är att processorn är helt passivt kyld, då datorn är fläktlös. Ingen av de närmaste konkurrenterna erbjuder samma processor med liknande kyllösning i dagsläget. Den passiva kylningen visar sig dock göra ett avtryck i prestandan när vi specifikt pressar processorn tillräckligt hårt.

    Som ett inledande test komprimerar vi filer med verktyget 7-Zip. Huawei Matebook X bibehåller en dataström på 4 062 miljoner instruktioner per sekund (mips), ett avsevärt sämre resultat än exempelvis Asus Zenbook 3 med Core i5-7400U som klarar 10 495 mips i samma test. Den skillnaden är betydligt större än vad som kan förklaras av prestandaskillnader mellan processorer från fabrik, snarare kan den troligtvis härledas till att processorn behöver underklockas för att klara sig med passiv kylning.

    Testar vi däremot med det inbyggda stresstestet i testsviten 3DMark klarar sig Matebook X bra. Den maximala temperaturen ligger på 80 grader och systemet bibehåller en stabilitet på 94,5 procent. Dock är det här ett test som lägger mer belastning på grafiken än på CPU-kärnorna, till skillnad från 7-Zip som lägger full belastning på just kärnorna.

    Spillskyddat tangentbord

    Fokuserar vi istället på användarupplevelsen har Huawei Matebook X ett trevligt  tangentbord som sträcker sig över hela datorns bredd. Lågprofilstangenterna känns gediget byggda och har en försäkrande klickrespons. Särskilt trevligt är dock att tangentbordet är spillskyddat.

    Pekplattan använder Windows Precision, vilket medför bättre respons och mer intuitiva flerfingergester än traditionella pekplattor som simulerar en vanlig datormus. Dock är plattan relativt liten, som en konsekvens av hur tangentbordet är placerat. Hade tangentbordet suttit ett fåtal millimeter högre upp hade plattan blivit avsevärt mer bekväm att använda.

    Det finns mycket vi gillar med Huaweis första riktiga intåg på ultrabook-marknaden, inte minst vad gäller design. Tillverkaren har lyft över mycket av den goda kvalitetskänsla som de har gjort sig kända för på mobilsidan. Beaktar vi enbart kvalitetsintrycket har Huawei Matebook X inga problem att mäta sig med modeller från Apple, Asus eller Dell.

    Samtidigt är det synd att prestandan vid tung processorbelastning är en tydlig akilleshäl. Förvisso gillar vi att Huawei har vågat satsa på passiv kylning för en processor av den här kalibern, men det faller tyvärr något platt. Detta när hårdvaran tvingas sänka klockfrekvens under belastning till den grad att den blir långsammare än den billigare och strömsnålare processorserie som Huawei valde bort.

    Priset börjar dock på cirka 14 000 kronor och planerar du inte att pressa processorn till gränsen är det här en charmig dator – tyst, med bra bildskärm och med trevlig design.

    Av Carl Holmberg

     

    Nyfiken på fler tester av produkter och även jämförande stortester? Du hittar tidningen i de flesta butiker men den kan även köpas som lösnummer eller tecknas som prenumeration på https://shop.datormagazin.se.

    Test: Huawei Matebook X
    4 / 6 Betyg
    För
    God kvalitetskänsla, ljusstark och högupplöst skärm, spillskyddat tangentbord, fingeravtrycksläsare, bra batteritid.
    Emot
    Prestandaproblem vid tung belastning, endast USB-C, ingen Thunderbolt, något liten pekplatta.
    Rekommenderas till
    Något för dem som vill ha en välbyggd ultrabook med bra skärm.

    Tillverkare: Huawei, www.huawei.com

    Pris: 14 000 kr inkl. moms, 11 200 kr exkl. moms

    Skärm: 13 tum

    Upplösning: 2 560 x 1 440 pixel

    Processor: Intel Core i5 7200U

    Internminne: 8 GB

    Lagring: 256 GB SSD

    Nätverk: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0

    OS: Windows 10

    Vikt: 1,05 kg

    bärbar dator hårdvara test ultraportabel
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email WhatsApp

    Missa inte

    Tester

    Test: OnePlus Pad 3 och Smart Keyboard

    10 juni, 20257 Mins Read
    Artikel

    Test: Xiaomi POCO F7 Ultra

    6 juni, 20257 Mins Read
    Tester

    Test: Kioxia Exceria Plus G4

    28 maj, 20255 Mins Read
    DMZ Rekommenderar

    Test: AOC AGON PRO AG456UCZD

    21 maj, 20255 Mins Read
    Add A Comment

    Leave A Reply Cancel Reply

    Senaste kommentarerna
    • Andreas Rejbrand om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Petter om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Anders Öhman om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Tobias om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Anders om Test: HP Envy X360
    Fler nyheter

    Glorious Gamings Pro-möss lanseras i vit

    25 september, 2024

    Gen Z och kvinnor väljer mobilen framför sex

    25 september, 2024

    Många Svenska företag lever inte upp till sina visioner gällande hållbarhet.

    21 augusti, 2024

    Nya Philips 49B2U6903CH – en skärm för ”den moderna arbetsplatsen”

    28 juni, 2024

    Toppklass

    Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro

    15 maj, 2025

    Test: OnePlus 12

    23 februari, 2024

    Test: Philips Evnia 49M2C8900

    7 januari, 2024

    Test: Corsair Dominator Titanium DDR5

    28 september, 2023
      Kontaktinformation
      Kontaktinformation

      Omsoc Publishing AB
      Datormagazin
      Box 440 73
      100 73 Stockholm
      Sweden

      Telefonnummer: +46 8–208 118
      E-post: datormagazin@datormagazin.se

      Missa inte

      M.2 optimerad NAS-prestanda

      2 september, 2024

      WiFi 7 – När, var, hur & varför

      23 augusti, 2023

      TCS digitala tvillingar och deras prediktiva kraft.

      4 juli, 2023
      Datormagazin
      Facebook YouTube RSS
      • Om cookies
      • Hantering av personuppgifter
      • Köpvillkor www.datormagazin.se
      © 2025 Datormagazin/Omsoc Publishing AB, org-nr: 559034-9014 – Ansvarig utgivare: Anders Öhman

      Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.