Close Menu
Datormagazin
    Facebook
    Senaste testerna
    • Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro
    • Test: Huawei Watch GT 3 SE
    • Test: Beoplay EX
    • Test: Sony Xperia 1 III
    • Test: Cooler Master Masterair MA624 Stealth och MA612 Stealth ARGB
    DatormagazinDatormagazin
    • Hem
    • Nyheter
    • Tester
      1. Toppklass
      2. DMZ Rekommenderar
      3. Gaming
      4. Jämförande test
      5. View All

      Test: OnePlus Pad 3 och Smart Keyboard

      10 juni, 2025

      Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro

      15 maj, 2025

      Motorola Razr 60 Ultra

      6 maj, 2025

      Test: Sennheiser HD 550

      7 april, 2025

      Test: Xiaomi POCO F7 Ultra

      6 juni, 2025

      Test: Kioxia Exceria Plus G4

      28 maj, 2025

      Test: AOC AGON PRO AG456UCZD

      21 maj, 2025

      Test: Asus ZenScreen Duo OLED MQ149CD

      18 maj, 2025

      Test: Kioxia Exceria Plus G4

      28 maj, 2025

      Test: AOC AGON PRO AG456UCZD

      21 maj, 2025

      Test: Cooler Master Masterliquid 360 ION & Hyper 612 APEX

      18 april, 2025

      Test: Sennheiser HD 550

      7 april, 2025

      Test: Logitech Ergo K860 vs. Microsoft Sculpt Ergonomic Keyboard

      19 augusti, 2021

      Vi utser den bästa multiskrivaren

      20 maj, 2021

      Test: Cooler Master Masterair MA624 Stealth och MA612 Stealth ARGB

      12 maj, 2021

      Test: Oneplus 9 Pro och Oneplus 9

      21 april, 2021

      Test: OnePlus Pad 3 och Smart Keyboard

      10 juni, 2025

      Test: Xiaomi POCO F7 Ultra

      6 juni, 2025

      Teknologin som driver e-sportturneringar: Hur allt hänger ihop

      2 juni, 2025

      Test: Asus NUC 15 Pro+

      1 juni, 2025
    • DMZ-riggen
    • Programtips
    • Gaming
    • Fråga experten
      • Hårdvara
      • Mjukvara
    • DMZ Retro
    • Shop
    • Om DMZ
      • Om Datormagazin
      • Annonsera
      • Nyhetsbrevet
      • Kundtjänst
      • Press & PR
    Facebook
    Datormagazin
    Hem » DMZ Rekommenderar » Test: Steelseries Arctis Nova 1, 3 och 7
    Steelseries Arctis Nova 1, 3 och 7
    DMZ Rekommenderar

    Test: Steelseries Arctis Nova 1, 3 och 7

    Patrik WahlqvistBy Patrik Wahlqvist30 september, 20229 Mins Read
    Arctis Nova 1, 3 och 7
    5 / 6 Betyg
    549 kr / 849 kr / 1 499 krPris
    För
    Samtliga lurar har en för modellen låg vikt och hög komfort, mikrofonen kan skjutas in eller tas fram baserat på behov, rent spelljud över framför allt mellanregister och höga toner, stöd för Sonar, 360° Spatialt ljud. Nova 7 utmärker sig framför allt med möjlighet till dubbla trådlösa anslutningar.
    Emot
    Basen saknar lite det riktiga djupet, musikljudet ger aningen mer förvrängningar än vi hoppats, ljudet ligger ganska långt ifrån företagets flaggskepp Nova Pro.
    Rekommenderas till
    Behöver du nya gaminglurar med breda konfigurationsmöjligheter så har Artics Nova-serien något för alla prislägen och behov.

    Artics Nova från Steelseries är en komplett serie högkvalitativa gaminglurar för både nybörjare som fullblodsproffs. Vi testar!

    DMZ Rekommenderar
    DMZ Rekommenderar

    Steelseries är ett danskt företag som grundades 2001 med visionen att ta fram e-sport-lösningar baserade på högsta kvalitet med en teknik som ligger i framkant av vad som är möjligt, allt för att ge slutanvändaren möjlighet att höja ribban för sitt spelande inom sin budgetnivå. Under åren har företaget vuxit till ett av de mest aktade märkena inom gaming och e-sport, med flera världskända profiler i sitt stall. Företaget erbjuder flera olika serier av headset och vi har denna gång testat tre olika modeller i Arctos Nova-serien, där vi tack vare en prisbild från låga 550 kronor till cirka 1500 kronor hittar modeller som passar de flesta budgetar och typer av användare. Oavsett om du är nybörjare eller en mer ”casual gamer” eller tillhör en grupp användare som vill ha det bästa tänkbara utan att behöva betala en förmögenhet, hoppas Steelseries kunna leverera en lur för dig.

    Gemensamt för samtliga modeller i Arctis Nova-serien är att lurarna är utrustade med tillverkarens Nova Acoustic System, som kombinerar hårdvara och mjukvara i vad Steelseries kallar den nya superkraften – Almighty Audio.

    Artics Nova 1 – high fidelity i sin enklaste form

    Nova 1 är seriens ingångsmodell med ett pris på under 550 kronor. För pengarna får vi ett par lättviktslurar på 236 gram med roterbara omslutande öronkåpor försedda med en typ av minnesskum som kallas för Airwave, vilket skapar en riktigt bra komfort och en bra värmeavledande hantering för långa gamingpass. Som så ofta använder Steelseries ett elastiskt band kring huvudbågen för att justera storleken (de brukar jämföra det med ett band du hittar i dina skidglasögon). Detta är en godkänd lösning med bra tryckavlastning som ändå inte ger samma flexibilitet som mer traditionella justeringar.

    LÄS OCKSÅ: Sennheiser Momentum 4

    I vänster kåpa finner vi lurarnas utdragbara mikrofon som vi tycker är riktigt bra då vi aldrig riskerar att tappa bort den samtidigt som vi smidigt kan skjuta in den när den inte används. Själva mikrofonen kommer med aktiv brusreduktion baserad på Clearcast Gen 2 som ska reducera bakgrundsljud med upp till 25 decibel. Mikrofonen har en frekvensrespons på mellan 100 och 10 000 hertz och gör ett utmärkt jobb vid alla typer av konversationer.

    På vänster kåpa hittar vi enhetens anslutning som består av en 1,2 meter lång 3,5-millimeters kabel. Denna kan anslutas direkt till en analog ljudport i din dator, mobil eller konsol (om den har det),  men vi kan även ansluta en omvandlare för att få till dubbla 3,5 millimeters portar för de system som har separata anslutningar för ljud och mikrofon. Ovanför denna anslutning finns även enhetens kontroller vilka består av ett volymhjul och en muteknapp.

    Steelseries Arctis Nova 1
    Arctis Nova 1 ansluts med hjälp av en analog 3,5 mm-kontakt till dator eller mobil. På samma kåpa hittar vi även enhetens kontroller.

    Sonaroptimerade high fidelity-element

    Vi fortsätter med drivkraften bakom dessa lurar och hittar här ett par neodynamiska high fidelity-klassade element på 40 millimeter vilka jobbar med en frekvensrespons på mellan 20 och 22 000 hertz med en känslighet på 93 decibel SPL. Med en impedans på 36 ohm är de extremt lättdrivna. Ser vi till ljudet så är det för prisklassen förvånansvärt omslutande med en bra balans över hela registret där vi framför allt vill lyfta fram de rena, störningsfria höga och mellanregisterbaserade tonerna som ger ett brett användningsområde, som sträcker sig från alla typer av musiklyssnande till gaming.

    ANNONS: Se aktuellt pris på Webhallen

    När det kommer till spelandet har Nova 1 stöd för Sonar Audios programsvit som gör att vi kan justera ett särskilt ljud i spelet för att höra fotsteg, laddning av gevär eller bomber som sätts ut tydligare än tidigare, i realtid. Så trots att Nova 1 inte är några värstinglurar så ger de väldigt mycket kraft och ljud sett till prislappen.

    Steelseries Artics Nova 3 – med RGB och Typ-C

    Vi kommer så till nästa modell kallad Nova 3, vilken prismässigt innebär ett kliv upp då dessa lurar är prissatta till 849 kronor. Modellen inriktar sig lite mer mot den grupp gamers som både vill ha ett riktigt bra ljud samtidigt som de vill synas. Det senare genom att lurarna utrustas med vad Steelseries kallar Prismsync RGB som är en RGB-lösning med två zoner på lurarnas utsida som vi kan styra och konfigurera via företagets app GG.

    Steelseries Arctis Nova 3
    Arctis Nova 3 har en stilren RGB-integration på kåpornas utsida som vi kan styra från Steelseries app GG.

    Ytterligare en skillnad jämfört med Nova 1 är att dessa lurar ansluts med hjälp av en Typ-C-anslutning vilket gör att vi även kan använda lurarna med nya Androidmobiler, plattor och datorer som bara använder denna anslutning. För att inte utesluta andra plattformar  medföljer både en USB-C till USB-A-adapter och en USB-C till 3,5 millimetersadapter.

    Konstruktionen av de två modellerna är i det närmaste identisk i övrigt. Nova 1 har ett lite kortare band som fäst i huvudbågen vilket gör dessa lurar passar aningen bättre för mindre huvuden. Även när vi tittar till enhetens drivenhet har de samma specifikationer och frekvensomfång. Däremot upplevs en mer detaljerad rymd och omgivande ljud både fylligare och mer precist med Arctis Nova 3. Om detta beror på anslutningen i sig eller andra optimeringar som vi inte har tekniska detaljer på låter vi vara osagt, och skillnaden är förhållandevis liten.

    Vi upplever i princip samma känsla när det kommer till mikrofonen vilken passar perfekt för olika former av spelchattar men inte är den optimala lösningen för företagsmöten. Även här presterar Nova 3 något bättre, läs högre, vilket vi även här tillskriver USB-anslutningen. Arctis Nova 3 väger 253 gram, det är något mer än ”lillebror” men inte så att det blir jobbigt på något sätt.

    Då de sammantagna skillnaderna mellan headseten är så liten skulle vi säga att Nova 1 med sitt lägre pris är ett bättre val för de flesta, med du som redan har en RGB-baserad rigg gör rätt i att spendera ett par hundralappar extra för Nova 3 och dess ljusintegration.

    Steelseries Arctis Nova 3
    Sitter du vid en rigg med övrig RGB-integration blir Nova 3 en bra matchning.

    Artics Nova 7 Wireless – dubblerad trådlös anslutning

    Vi avrundar med den helt nya toppmodellen Nova 7 Wireless som rent generellt skulle kunna tyckas omfatta allt från tidigare modell för att sedan addera funktioner på samma sätt som mellan Nova1 och Nova 3. Detta stämmer till stora delar men med ett undantag, Nova 7 har inte RGB-integration. Vi skulle gissa att detta beror på att Steelseries vill optimera batteritiden samtidigt som företaget vill hålla priset, som för dessa lurar stannar på cirka 1 500 kronor, nere.

    Börjar vi med batteritiden så ligger denna på dryga 38 timmars kontinuerlig användning och vi laddar lurarna med en Typ-C-anslutning där vi på bara 15 minuters laddning får ytterligare sex timmars användning. Som en självklar följd av att lurarna är batteridrivna  går även vikten på lurarna upp som här stannar på 325 gram vilket ändå måste klassas som lättviktslurar.

    Konstruktionen sett till huvudbygel och kåpor är densamma som tidigare modeller vilket ger en behaglig komfort

    Konstruktionen sett till huvudbygel och kåpor är densamma som tidigare modeller vilket ger en behaglig komfort där öronkuddarna gör ett bra jobb att passivt minimera ljudinsläpp utan att bli för tighta och varma.

    Det stora lyftet till denna modell är såklart den trådlösa anslutningen. Och inte nog med att headsetet ansluts trådlöst kommer de med stöd för både 2,4 gigahertz till medföljande sändare/mottagare och stöd för Bluetooth. Det gör att vi kan vara ansluten till två trådlösa källor som dator och mobil simultant och sedan mixa mellan dessa med ett hjul på ena kåpan. Detta är perfekt för dig som både jobbar och spelar samtidigt, eller vill snacka med kompisarna via mobilen istället för dator eller konsol.

    Steelseries Arctis Nova 7
    Nova 7 kan anslutas och användas med två trådlösa källor samtidigt.

    När det kommer till själva donglen så är denna liten och påminner om ett T som placeras i en Typ-C-port. Fördelen med detta är att den ta minimal plats. Nackdelen är att på vissa system där USB-portarna ligger för nära varandra så kan det bli svårt att få plats med donglen utan vi behöver använda en förlängning. Ett extra plus för att vi även kan använda en 3,5 millimeters anslutning som en form av ”fallback” när den trådlösa anslutningen inte fungerar eller stöds. Värt att notera är att enhetens batteritid sjunker till strax över 25 timmar när vi använder både 2,4 gigahertz och ”blåtandsanslutningen” samtidigt.

    Steelseries Arctis Nova 7 med sin USB C-sängare/mottagare.
    Donglen som används för att ansluta till 2,4 GHz-bandet är liten och smidig men aningen bred.

    Vi fortsätter med ljudet som här baseras på samma 40 millimeters high fidelity-element som Nova 1 och Nova 3, som gör ett godkänt jobb när det kommer till musikspelande, men här måste vi säga att när du ska lyssna på musik så blir ljudkvaliteten markant bättre om du väljer att använda kabelanslutningen och sedan kopplat andra änden via en bärbar USB Dac.

    Men när det kommer till spelljud är lurarna, precis som tidigare två modeller, betydligt bättre där vi redan från start får en omslutande ljudbild. Denna kan optimeras och trimmas med Sonar för att passa våra önskemål. Det enda vi kan sakna är det riktiga djupet i de lägre tonerna där bomber eller andra smällar inte riktigt får önskad tyngd.

    SPECIFIKATIONER Steelseries Arctis Nova

    • Tillverkare: SteelSeries, www.steelseries.com
    • Cirkapris:
      • Nova 1: 549 kr
      • Nova 3: 849 kr
      • Nova 7: 1 499 kr
    • ANNONS: Se aktuellt pris på Webhallen
    • Vikt:
      • Nova 1: 236 gram
      • Nova 3: 253 gram
      • Nova 7: 325 gram
    • Kontroller: På öronkåporna
    • Drivenhet: 40 mm
    • Frekvensrespons: 20–22 000 Hz
    • Anslutningar:
      • Nova 1: 3,5 mm
      • Nova 3: Typ-C
      • Nova 7: 2,4 GHz, Bluetooth, 3,5 mm
    • Mikrofon: Utskjutbar Clearcast Gen 2
    Arctis Nova 1, 3 och 7
    5 / 6 Betyg
    549 kr / 849 kr / 1 499 krPris
    För
    Samtliga lurar har en för modellen låg vikt och hög komfort, mikrofonen kan skjutas in eller tas fram baserat på behov, rent spelljud över framför allt mellanregister och höga toner, stöd för Sonar, 360° Spatialt ljud. Nova 7 utmärker sig framför allt med möjlighet till dubbla trådlösa anslutningar.
    Emot
    Basen saknar lite det riktiga djupet, musikljudet ger aningen mer förvrängningar än vi hoppats, ljudet ligger ganska långt ifrån företagets flaggskepp Nova Pro.
    Rekommenderas till
    Behöver du nya gaminglurar med breda konfigurationsmöjligheter så har Artics Nova-serien något för alla prislägen och behov.

    gaming headset RGB steelseries trådlöst
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email WhatsApp

    Missa inte

    Tester

    Test: OnePlus Pad 3 och Smart Keyboard

    10 juni, 20257 Mins Read
    Artikel

    Test: Xiaomi POCO F7 Ultra

    6 juni, 20257 Mins Read
    Tester

    Test: Kioxia Exceria Plus G4

    28 maj, 20255 Mins Read
    DMZ Rekommenderar

    Test: AOC AGON PRO AG456UCZD

    21 maj, 20255 Mins Read
    Add A Comment

    Leave A Reply Cancel Reply

    Senaste kommentarerna
    • Andreas Rejbrand om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Petter om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Anders Öhman om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Tobias om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Anders om Test: HP Envy X360
    Fler nyheter

    Glorious Gamings Pro-möss lanseras i vit

    25 september, 2024

    Gen Z och kvinnor väljer mobilen framför sex

    25 september, 2024

    Många Svenska företag lever inte upp till sina visioner gällande hållbarhet.

    21 augusti, 2024

    Nya Philips 49B2U6903CH – en skärm för ”den moderna arbetsplatsen”

    28 juni, 2024

    Toppklass

    Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro

    15 maj, 2025

    Test: OnePlus 12

    23 februari, 2024

    Test: Philips Evnia 49M2C8900

    7 januari, 2024

    Test: Corsair Dominator Titanium DDR5

    28 september, 2023
      Kontaktinformation
      Kontaktinformation

      Omsoc Publishing AB
      Datormagazin
      Box 440 73
      100 73 Stockholm
      Sweden

      Telefonnummer: +46 8–208 118
      E-post: datormagazin@datormagazin.se

      Missa inte

      M.2 optimerad NAS-prestanda

      2 september, 2024

      WiFi 7 – När, var, hur & varför

      23 augusti, 2023

      TCS digitala tvillingar och deras prediktiva kraft.

      4 juli, 2023
      Datormagazin
      Facebook YouTube RSS
      • Om cookies
      • Hantering av personuppgifter
      • Köpvillkor www.datormagazin.se
      © 2025 Datormagazin/Omsoc Publishing AB, org-nr: 559034-9014 – Ansvarig utgivare: Anders Öhman

      Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.