Close Menu
Datormagazin
    Facebook
    Senaste testerna
    • Test: Lenovo IdeaPad Slim 5 14Q8Xp
    • Test: Logitech Signature Slim Solar Plus
    • Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro
    • Test: Huawei Watch GT 3 SE
    • Test: Beoplay EX
    DatormagazinDatormagazin
    • Hem
    • Nyheter
    • Tester
      1. Toppklass
      2. DMZ Rekommenderar
      3. Gaming
      4. Jämförande test
      5. View All

      Test: Roborock Saros 20 Sonic

      28 mars, 2026

      Test: Huawei Watch GT Runner 2

      9 mars, 2026

      Test: Sennheiser HDB 630

      21 januari, 2026

      Test: Homey Pro 2026

      14 januari, 2026

      Test: Kingston IronKey Locker 50 G2

      28 april, 2026

      Test: Trust GXT 872 Xyra TKL och Ferro Hyperscroll

      25 april, 2026

      Test: Jabra Evolve3 85 och Evolve3 75

      21 april, 2026

      Test: Samsung Galaxy buds 4 och buds 4 Pro

      14 april, 2026

      Test: Trust GXT 872 Xyra TKL och Ferro Hyperscroll

      25 april, 2026

      Test: Sennheiser RS 275

      21 mars, 2026

      Test: Beyerdynamic headset

      7 mars, 2026

      Test: Kioxia Exceria G3 mSD

      27 februari, 2026

      Test: Logitech Ergo K860 vs. Microsoft Sculpt Ergonomic Keyboard

      19 augusti, 2021

      Vi utser den bästa multiskrivaren

      20 maj, 2021

      Test: Cooler Master Masterair MA624 Stealth och MA612 Stealth ARGB

      12 maj, 2021

      Test: Oneplus 9 Pro och Oneplus 9

      21 april, 2021

      Test: Kingston IronKey Locker 50 G2

      28 april, 2026

      Test: Trust GXT 872 Xyra TKL och Ferro Hyperscroll

      25 april, 2026

      Test: Jabra Evolve3 85 och Evolve3 75

      21 april, 2026

      Test: Samsung Galaxy buds 4 och buds 4 Pro

      14 april, 2026
    • DMZ-riggen
    • Programtips
    • Gaming
    • Fråga experten
      • Hårdvara
      • Mjukvara
    • DMZ Retro
    • Shop
    • Om DMZ
      • Om Datormagazin
      • Annonsera
      • Nyhetsbrevet
      • Kundtjänst
      • Press & PR
    Facebook
    Datormagazin
    Hem » Fråga experten » Sega processer
    imagecreatephpid126662w1020h680cYTo0OntpOjA7czo2OiJjZW50ZXIiO2k6MTtzOjY6Im1pZGRsZSI7aToyO2k6MTAyMDtpOjM7aTo2ODA7fQs0k784e6cc985a23a73fc06ce919cf523203d568aa4
    Fråga experten

    Sega processer

    redaktionenBy redaktionen4 september, 20073 Mins Read

    Fråga

    Hej! Tack för en toppentidning! Jag började prenumerera på tidningen för några månader sedan. Stämmer det att ni besvarar alla frågor som skickas in? Jag har ett par frågor jag skulle behöva få svar på!

    1) Jag har problem med att olika processer ibland tar upp 60-90 % av datorns kapacitet! De processer som ibland beter sig så är: AppSvc32.exe, LuCallbackproxy.exe och Svchost.exe. Vad beror det på? Hur kan jag ”rätta till” det?

    2) Dessutom kan jag ibland ha flera processer av samma slag igång, just nu har jag till exempel sju stycken Svchost.exe i Aktivitetshanteraren! Är det normalt?

    Mina datorer (bärbara) har båda 1 gigabyte minne och AMD Sempron 1,8 GHz respektive AMD Turion 64 2,0 GHz-processorer.

    3) Jag har en hårdvarubrandvägg av enklare slag i form av en D-Link DI-524. För att få fildelningen i det trådlösa nätverket att fungera fick jag stänga av min brandvägg i Norton Internet Security 2007. Är skyddet från min DI-524 plus antivirusprogrammet i NIS tillräckligt bra skydd? Hur gör jag annars för att släppa igenom trafiken (fildelning, skrivardelning och internettrafik) och ändå ha på min brandvägg?

    4) Med jämna mellanrum är jag på språng och behöver då ha koll på min e-post. Jag hämtar kopia till min SE K750i och så långt är allt väl. Men ibland hämtas inte en kopia, utan originalet tas bort från servern! Vad beror det på?

    5) Jag följde med stort intresse artiklarna om Vista och de problem som uppstår med den nya hanteringen av rättigheterna. Innebär det också att det inte går att få en något år gammal kringutrustning att fungera under Vista? (Till exempel en HP PSC 1210 eller en Brother HL-1430.)

    Det var nog allt för denna gång.

    Tack på förhand för hjälpen!

    Svar

    Det var mycket på en gång, men jag försöker väl. Nej, det stämmer inte att alla frågor besvaras, eftersom frågorna är väldigt många. I stället blir det de som har störst allmänintresse, eftersom svaren också publiceras.

    1) AppSvc32.exe tillhör Norton Internet Security och det tycks vara ett vanligt problem, även om jag aldrig drabbats av det. Symantec har tydligen en uppdatering som ska lösa det, eftersom de rekommenderar en körning av LiveUpdate: http://service1.symantec.com/SUPPORT/nav.nsf/0/5db0367fc8ebf3a1652572050044d4b7?OpenDocument

    LuCallbackproxy.exe hör också till Norton Internet Security och har specifikt med LiveUpdate att göra. Möjligen kan det vara så att uppdateringen av programmet inte fungerar korrekt för dig och att du därför har båda dessa problem. Prova en ominstallation.

    2) Svchost.exe är en Windows-process, eller rättare sagt en hjälpprocess som ofta innehåller flera komponenter. Det är helt normalt att flera stycken är igång. Vill du utforska dem närmare rekommenderar jag Process Explorer: http://www.microsoft.com/technet/sysinternals/ProcessesAndThreads/ProcessExplorer.mspx (tidigare från SysInternals, numera uppköpt av Microsoft).

    3) Jag tycker inte att du ska stänga av Nortons brandvägg. D-Linken ger nämligen inget som helst skydd mot olovlig trafik ut från datorn. Använd i stället inställningarna i Norton för att ge de aktuella programmen åtkomst till nätet.

    4) Det var ju svårare att svara på. Om inte din leverantör har problem med mailservern är det nog mobiltelefonen som har en bristfällig mjukvara eller felaktiga inställningar.

    5) Att installera gammal kringutrustning i Vista kan vara ett problem. Men det har ingenting med användarrättigheter att göra, utan att hitta drivrutiner. Många tillverkare bryr sig helt naturligt inte om att uppdatera sina drivrutiner för äldre prylar så att de ska kunna användas med Vista. Det finns helt enkelt ingen lönsamhet i det.

    program
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email WhatsApp

    Missa inte

    Fråga experten

    Konvertera till Windows 11

    8 november, 20211 Min Read
    linuxtips

    Minitips – Fånga ett fönster som rymt

    22 oktober, 20211 Min Read
    Fråga experten

    Hur får jag Wi-Fi genom betongvägg?

    26 augusti, 20212 Mins Read
    Fråga experten

    Hur kan jag slippa nätverkskabel till övervåningen?

    6 augusti, 20212 Mins Read
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    Senaste kommentarerna
    • Anders om Har Microsoft råkat avslöja Windows 12?
    • Andreas Rejbrand om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Petter om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Anders Öhman om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Tobias om Test: Samsung Galaxy watch 7
    Fler nyheter

    Test: Kioxia Exceria Plus G2 Portable

    15 december, 2025

    Test: Harman Kardon Onyx Studio 9

    23 oktober, 2025

    Google AI Pro – gratis för studenter

    13 oktober, 2025

    Test: Logitech MX Master 4

    4 oktober, 2025

    Toppklass

    Test: Roborock Saros 20 Sonic

    28 mars, 2026

    Test: Be quiet Dark Power 14

    18 oktober, 2025

    Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro

    15 maj, 2025

    Test: OnePlus 12

    23 februari, 2024
      Kontaktinformation
      Kontaktinformation

      Omsoc Publishing AB
      Datormagazin
      Box 440 73
      100 73 Stockholm
      Sweden

      E-post: datormagazin@datormagazin.se

      Missa inte

      Vätskekylningens extra nivå av kraft

      30 december, 2025

      Test: Steelseries Arctis Nova Elite

      26 november, 2025

      Qualcomm Snapdragon Summit 2025

      30 september, 2025
      Datormagazin Retro
      Datormagazin Retro #8
      Datormagazin
      Facebook YouTube RSS
      • Om cookies
      • Hantering av personuppgifter
      • Köpvillkor www.datormagazin.se
      © 2026 Datormagazin/Omsoc Publishing AB, org-nr: 559034-9014 – Ansvarig utgivare: Anders Öhman

      Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.