Datormagazin
    Facebook
    Senaste testerna
    • Test: Huawei Watch GT 3 SE
    • Test: Beoplay EX
    • Test: Sony Xperia 1 III
    • Test: Cooler Master Masterair MA624 Stealth och MA612 Stealth ARGB
    • Test: Huawei Mate 40 Pro
    DatormagazinDatormagazin
    • Hem
    • Nyheter
    • Tester
      1. Toppklass
      2. DMZ Rekommenderar
      3. Gaming
      4. Jämförande test
      5. View All

      Test: Sandberg Survivor Powerbank 7in1 72 000

      18 september, 2023

      Test: Homey Pro 2023

      29 augusti, 2023

      Test: Samsung 990 Pro, PCIe Gen4 2TB

      20 juli, 2023

      TCS digitala tvillingar och deras prediktiva kraft.

      4 juli, 2023

      Test: Motorola Edge 40 Neo

      20 september, 2023

      Test: Logitech Pro X Superlight 2 & Pro X TKL Lightspeed

      11 september, 2023

      Test: Corsair Scimitar Elite Wireless

      9 september, 2023

      Test: Sandberg Solar Charger 100W

      9 september, 2023

      Test: Logitech Pro X Superlight 2 & Pro X TKL Lightspeed

      11 september, 2023

      Test: Corsair Scimitar Elite Wireless

      9 september, 2023

      Test: Corsair HS80 Max Wireless

      16 augusti, 2023

      Test: Corsair K70 MAX

      12 augusti, 2023

      Test: Logitech Ergo K860 vs. Microsoft Sculpt Ergonomic Keyboard

      19 augusti, 2021

      Vi utser den bästa multiskrivaren

      20 maj, 2021

      Test: Cooler Master Masterair MA624 Stealth och MA612 Stealth ARGB

      12 maj, 2021

      Test: Oneplus 9 Pro och Oneplus 9

      21 april, 2021

      Test: Motorola Edge 40 Neo

      20 september, 2023

      Test: Sandberg Survivor Powerbank 7in1 72 000

      18 september, 2023

      Hur du hittar de bästa svenska spelbolagen på nätet

      17 september, 2023

      Test: Logitech Pro X Superlight 2 & Pro X TKL Lightspeed

      11 september, 2023
    • DMZ-riggen
    • Programtips
    • Gaming
    • Fråga experten
      • Hårdvara
      • Mjukvara
    • DMZ Retro
    • Shop
    • Om DMZ
      • Om Datormagazin
      • Annonsera
      • Nyhetsbrevet
      • Kundtjänst
      • Press & PR
    Facebook
    Datormagazin
    Hem » Nyheter » Android 4 till mobil och platta
    imagecreatephpid430978w1020h680cYTo0OntpOjA7czo2OiJjZW50ZXIiO2k6MTtzOjY6Im1pZGRsZSI7aToyO2k6MTAyMDtpOjM7aTo2ODA7fQs0kd7f8679583a61f092095fa2d241f99ae177ca8a9
    Nyheter

    Android 4 till mobil och platta

    Anders ÖhmanBy Anders Öhman20 oktober, 20114 Mins Read

    Google släpper Android 4.0. Operativsystemet som kallas Ice Cream sandwich uppges vara både enkelt, vackert och “översmart”. Dessutom fungerar det till både mobiltelefoner och datorplattor.

    Läs också:
    Galaxy Nexus först med
    Android 4.0

    Google säger sig bygga vidare på användarnas favoritfunktioner med nya Android. Det handlar bland annat om att enklare kunna hantera program som körs samtidigt, bättre möjligheter till notifieringar och en hemskärm som är enkel att stöpa om precis som man vill ha den.

    Animationerna i gränssnittet har förfinats och Google inför ett typsnitt som är optimerat för högupplösta skärmar. Systemet har fått nya virtuella knappar för bakåt, hem och nyligen använda applikationer. Det gör att telefontillverkarna kan strunta i de fysiska knapparna och använda mer av telefonens framsida till skärmen. Skärmknapparna fungerar i hela operativsystemet oavsett vilket program man använder, men kan döljas när användaren vill utnyttja hela ytan.

    Bättre flyt i menyerna
    Hela operativsystemet ska dessutom svara snabbare eftersom grafikprocessorn får möjlighet att avlasta den traditionella processorn när du navigerar i menyerna. På hemskärmen i Android hittar vi nya mappar som gör det möjligt att gruppera applikationer. Precis som i IOS är det dra och släpp som gäller. Mobiltelefoner får ett nytt favoritfält som går att använda från samtliga hemskärmar, det kan både innehålla applikationer, genvägar och hela mappar.

    Bild 430996
    Läs notifieringar utan att låsa upp telefonen.

    Användarens så kallade hemskärmar i nya Android är anpassningsbara på flera olika sätt. De kan innehålla så kallade widgets som både är interaktiva och kan uppdateras med information automatiskt. Det gör det möjligt att kolla e-post eller kalendern utan att gå in i respektive applikation. Widget-fönstren går dessutom att storkelsförändra efter tycke och smak.

    Låst men fungerar ändå
    I Android OS 4.0 kan man svara på inkommande samtal via ett textmeddelande, utan att låsa upp telefonen. Användaren kan även ta del av de inbyggda notifieringarna när enheten är låst och radera enskilda meddelanden med ett drag med fingret. På telefoner och andra mindre enheter ligger notifieringarna samlade i skärmens överkant och i datorplattor hittar vi den i systemfältet.

    När det väl är dags att bege sig in i systemet kan du strunta i den traditionella koden och låta enhetens kamera identifiera ditt ansiktet och låsa upp telefonen. Det förutsätter givetvis att den känner igen den registrerade användaren, något som inte var fallet vid Googles egen demonstration. Men utan starka strålkastare i ansiktet fungerar det oftast utan problem, rapporterar Engadget.

    Prata in en bok
    Apples digitala assistent Siri har ingen direkt motsvarighet i Androidvärlden. Men företagets nya motor för röststyrning kan vara ett första steg på vägen. Det nya operativsystemet erbjuder en ”öppen mikrofon” som låter användaren prata in en hel roman om man så önskar. Man ska även kunna pausa pratandet och sedan återuppta det utan att tal-till-text-funktionen slutar att fungera. Den som är noga med sin interpunktion kan dessutom prata in punkter, kolon och andra tecken. Misstänkta felaktigheter i den inpratade texten markeras med en grå understrykning.

    Bild 430991
    Du kan begränsa dataanvändningen
    direkt i menyerna.

    Precis som vid traditionell textinmatning kan användaren peka på det markerade ordet och byta ut det manuellt, eller mot ett av alternativen som Android OS föreslår.

    Skriv snabbare utan missar
    Du som föredrar tangentbordet kan skriva in text snabbare än någonsin, uppger Google. Förändringarna innebär färre misstag, men när du stavar fel av en eller annan anledning ska den automatiska stavningskontrollen också ha förbättrats. Den har dessutom fått stöd för externa ordböcker som gör det möjligt att lägga till språkpaket som inte finns med i operativsystemet från början.

    Lägg in trafikbegränsningar
    För att undvika dyra dataräkningar utomlands, eller på hemmaplan för dig med ett begränsat surfabonnemang, kan man kontrollera nätverksanvändningen och lägga in varningar och begränsningar så snart en viss datamängd uppnåtts. Det ska fungera baserat på program och anslutningstyp.

    Ytterligare ett tecken i tiden är tätare integration mellan kontakter i adressboken och kontakter på sociala nätverk. Google inför en ny People-applikation som bland annat innehåller en stor profilbild på respektive person tillsammans med kontaktinformation och statusuppdateringar. Användarens egen information hittar vi en en ny Me-profil. Den ska göra det enklare att dela med sig av sin kontaktinformation till vänner och bekanta, men även till applikationer.

    android mobilt
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email WhatsApp

    Missa inte

    DMZ Rekommenderar

    Test: Bose Quietcomfort Earbuds II

    4 maj, 20235 Mins Read
    Toppklass

    Test: Turtle Beach Stealth Pro

    20 april, 20238 Mins Read
    Prylar

    Roomba lanserar Combo i8+ – en ”kombirobot” som både moppar och dammsuger

    6 april, 20231 Min Read
    Tester

    Test: Zagg – komplett skydd för mobila enheter

    26 mars, 20238 Mins Read
    Add A Comment

    Leave A Reply Cancel Reply

    Senaste kommentarerna
    • Markus om Vill använda mobilt bank-id
    • Anders om Operativsystem på en pinne
    • Elvo om Test: Gigabyte RTX 4080 Gaming OC
    • Krister om Intel delar och slår ihop avdelningar
    • Anders om Netgear lanserar mobil 5G-router med WiFi 6E
    Fler nyheter

    Ny bärbar skärm från Philips – 16B1P3302D

    22 mars, 2023

    Test: Kingston Ironkey Vault Privacy 80ES

    18 mars, 2023

    Lenovo lanserar Thinkstation PX, P7 och P5 – designade med Aston Martin

    9 mars, 2023

    Eve Motionblinds – gör dina dumma rullgardiner smarta

    8 mars, 2023

    Toppklass

    Test: Turtle Beach Stealth Pro

    20 april, 2023

    Test: Asus ROG Azoth

    3 januari, 2023

    Test: Logitech Litra Glow

    9 september, 2022

    Test: Asus ROG Strix Z690-I Gaming WIFI

    21 april, 2022
      Nyhetsbrev

      Prenumerera på vårt nyhetsbrev Uppsnappat!

      Du har väl inte missat vårt nyhetsbrev? Anmäl dig i dag så får du IT-nyheter, programtips, guider och expertsvar direkt i din inkorg.


      Nyhetsbrevet skickas ut upp till två gånger per vecka till cirka 14 000 prenumeranter.

      Kontaktinformation
      Kontaktinformation

      Omsoc Publishing AB
      Datormagazin
      Box 440 73
      100 73 Stockholm
      Sweden

      Telefonnummer: +46 8–208 118
      E-post: datormagazin@datormagazin.se

      Missa inte

      WiFi 7 – När, var, hur & varför

      23 augusti, 2023

      TCS digitala tvillingar och deras prediktiva kraft.

      4 juli, 2023

      Test: Apple Homepod (gen2)

      31 januari, 2023
      Datormagazin
      Facebook YouTube RSS
      • Om cookies
      • Hantering av personuppgifter
      • Köpvillkor www.datormagazin.se
      © 2023 Datormagazin/Omsoc Publishing AB, org-nr: 559034-9014 – Ansvarig utgivare: Anders Öhman

      Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.