Close Menu
Datormagazin
    Facebook
    Senaste testerna
    • Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro
    • Test: Huawei Watch GT 3 SE
    • Test: Beoplay EX
    • Test: Sony Xperia 1 III
    • Test: Cooler Master Masterair MA624 Stealth och MA612 Stealth ARGB
    DatormagazinDatormagazin
    • Hem
    • Nyheter
    • Tester
      1. Toppklass
      2. DMZ Rekommenderar
      3. Gaming
      4. Jämförande test
      5. View All

      Test: OnePlus Pad 3 och Smart Keyboard

      10 juni, 2025

      Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro

      15 maj, 2025

      Motorola Razr 60 Ultra

      6 maj, 2025

      Test: Sennheiser HD 550

      7 april, 2025

      Test: Xiaomi POCO F7 Ultra

      6 juni, 2025

      Test: Kioxia Exceria Plus G4

      28 maj, 2025

      Test: AOC AGON PRO AG456UCZD

      21 maj, 2025

      Test: Asus ZenScreen Duo OLED MQ149CD

      18 maj, 2025

      Test: Kioxia Exceria Plus G4

      28 maj, 2025

      Test: AOC AGON PRO AG456UCZD

      21 maj, 2025

      Test: Cooler Master Masterliquid 360 ION & Hyper 612 APEX

      18 april, 2025

      Test: Sennheiser HD 550

      7 april, 2025

      Test: Logitech Ergo K860 vs. Microsoft Sculpt Ergonomic Keyboard

      19 augusti, 2021

      Vi utser den bästa multiskrivaren

      20 maj, 2021

      Test: Cooler Master Masterair MA624 Stealth och MA612 Stealth ARGB

      12 maj, 2021

      Test: Oneplus 9 Pro och Oneplus 9

      21 april, 2021

      Test: OnePlus Pad 3 och Smart Keyboard

      10 juni, 2025

      Test: Xiaomi POCO F7 Ultra

      6 juni, 2025

      Teknologin som driver e-sportturneringar: Hur allt hänger ihop

      2 juni, 2025

      Test: Asus NUC 15 Pro+

      1 juni, 2025
    • DMZ-riggen
    • Programtips
    • Gaming
    • Fråga experten
      • Hårdvara
      • Mjukvara
    • DMZ Retro
    • Shop
    • Om DMZ
      • Om Datormagazin
      • Annonsera
      • Nyhetsbrevet
      • Kundtjänst
      • Press & PR
    Facebook
    Datormagazin
    Hem » Hårdvara » Besvärligt Corsair-tangentbord
    Hårdvara

    Besvärligt Corsair-tangentbord

    Anders ReuterswärdBy Anders Reuterswärd12 december, 20165 Mins Read

    Fråga

    Jag har bland annat en stationär dator med Windows 10 med senaste uppdateringar. För nio månader sedan skaffade jag ett häftigt tangentbord (Corsair K65 RGB). Det drar så mycket ström att det använder två USB2-kontakter.

    Det använder Microsofts vanliga drivrutin när det gäller tangentinmatning. För att programmera tangentbordet med makron och blinkande lampor används mjukvaran Corsair Utility Engine (CUE). Det fungerade utmärkt till att börja med. För cirka fyra månader sedan fick CUE problem och påstod att det inte fanns något tangentbord, vilket var fel eftersom jag använde tangentbordet.

    Vid ungefär denna tidpunkt uppgraderade jag datorn med ett kort för USB3 med två portar och till detta anslöt jag en USB3-hubb för att få fler portar. Det kanske finns något samband.

    För några dagar sedan tog jag mig tid att försöka hitta felet och jag kom fram till att CUE behövde en egen drivrutin för att programmera tangentbordet. Ominstallation av CUE gick utmärkt och gav inga felutskrifter men det verkade som att drivrutinen inte användes.

    Jag sökte vidare och kom så småningom till Windows 10 systemkonfiguration och där fann jag att systemet använde ”Selektiv start” i stället för förväntade ”Normal start”. Selektiv start innebär att inte alla drivrutiner laddas och att inte alla tjänster startas. Detta förklarade ju mitt problem (tyckte jag). Jag slog på ”Normal start” och startade om systemet. Oavsett om jag var vanlig användare eller Administratör så fick jag inga protester men efter omstart var systemet fortfarande i Selektiv start.

    Efter mycket sökande på webben hittade jag en förklaring att man i detta fall måste starta om systemet i Diagnostkstart och i det läget slå på normal start. Tillhörande bilder visade att vid diagnostisk start erhålls ett begränsat Windowssystem som man kan arbeta i.

    Jag gjorde detta och slog på Diagnostikstart och startade om. Men jag fick inget begränsat Windows system utan blev fastlåst med en startskärm med bara en klocka på. Vid det här laget hade jag ersatt K65 med ett äldre konventionellt tangentbord.

    Musen fungerade, men så fort jag tryckte på vänsterknappen fick jag en tom inloggningsskärm utan inloggningsmöjlighet. Där kunde jag få fram ett tangentbord på skärmen. Men oavsett vad jag matar in får det ingen effekt. Det verkar som att ingen lyssnar på tangentbordet. Och jag sitter fast! Jag har startat om systemet ett flertal gånger och fastnar på samma sätt med smärre variationer.

    Frågor:

    1. Hur kommer jag ut ur detta läge till ett fungerande system igen?

    2. Hur kommer det sig att systemet går ner till Selektiv start utan att jag blir varnad? Vad är det nu som inte fungerar? Vissa hävdar att säkerhetsprogramvara inte har startats i deras fall.

    3. Jag misstänker starkt att mina problem har med USB-systemet att göra, kanske någon konflikt eller så, men jag får inget felmeddelande. Finns sådana felbesked lagrade någonstans?

    4. Hur får jag systemet att återgå till normal start igen.

    5. Hur felsöker jag USB-systemet i Windows 10?

    Jag hoppas på hjälp.

    Sven Tafvelin

    Svar

    Fyra månader sedan (när detta skrivs) var ungefär när Anniversary Update började rullas ut, så tangentbordsproblemet skulle kunna ha något med detta att göra. Det extra USB-kortet tror jag mindre på. Men jag tar dina frågor i tur och ordning.

    1) Som jag förstår dig har du hamnat i ett läge där du inte kan logga in, för att det saknas inloggningsmöjlighet på startskärmen. Prova att hålla ned Skift-tangenten och välja att starta om, om det går. Stäng annars av datorn med strömknappen några gånger. Tredje gången ska Windows starta i felsäkert läge.

    Där kan du välja Felsökning, gå till ”Avancerade alternativ”, sedan Startinställningar och välja ”Starta om”. Efter omstart ska du få möjlighet att logga in i felsäkert läge och sedan starta Systemkonfiguration (msconfig) för att välja bort Diagnostikstart.

    2) Det där med Selektiv start skulle jag inte bekymra mig för alls. Jag har det också i mitt Windows och det beror på att jag valt bort autostart av en del program och tjänster. Det kanske du också har gjort? Kontrollera bara att Corsairs program och tjänster startar som de ska.

    3) Jag tror som sagt inte att det är USB som är problemet. Men alla fel finns sparade i Loggboken, som du når med ett högerklick på startknappen. Du kan också titta i Enhetshanteraren efter eventuella USB-enheter som fungerar felaktigt.

    Kontrollera också att du har de senaste drivrutinerna för moderkortet installerade.

    4) Se svar 1.

    5) Se svar 3.

    Om du väl får Windows att fungera normalt igen, avinstallera allt som har med CUE att göra och börja om helt från början. Se till att ladda ned den senaste versionen av mjukvaran.

    Om dina USB3-portar fungerar kan du också prova att ansluta tangentbordet till en sådan, med endast tangentbordskontakten. Eftersom USB3 kan leverera högre strömstyrka behövs inte den extra strömförsörjningskontakten.

    Jag har också hittat tips på nätet att det kan hjälpa att använda Aktivitetshanteraren för att avsluta processen CorsairHID.exe och sedan starta om CUE. Prova också med olika lägen på den lilla omkopplaren på tangentbordets baksida.

    tangentbord windows
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email WhatsApp

    Missa inte

    Nyheter

    Tangentbordet ROG Falchion RX Low profile håller en låg profil men kostar skjortan

    20 februari, 20242 Mins Read
    Toppklass

    Test: Asus ROG Azoth

    3 januari, 20238 Mins Read
    Tester

    Test: Mountain DisplayPad och MacroPad

    10 november, 20227 Mins Read
    Artikel

    Produktgenomgång: HyperX Alloy Origins – PBT

    5 november, 20226 Mins Read
    Add A Comment

    Leave A Reply Cancel Reply

    Senaste kommentarerna
    • Andreas Rejbrand om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Petter om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Anders Öhman om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Tobias om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Anders om Test: HP Envy X360
    Fler nyheter

    Glorious Gamings Pro-möss lanseras i vit

    25 september, 2024

    Gen Z och kvinnor väljer mobilen framför sex

    25 september, 2024

    Många Svenska företag lever inte upp till sina visioner gällande hållbarhet.

    21 augusti, 2024

    Nya Philips 49B2U6903CH – en skärm för ”den moderna arbetsplatsen”

    28 juni, 2024

    Toppklass

    Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro

    15 maj, 2025

    Test: OnePlus 12

    23 februari, 2024

    Test: Philips Evnia 49M2C8900

    7 januari, 2024

    Test: Corsair Dominator Titanium DDR5

    28 september, 2023
      Kontaktinformation
      Kontaktinformation

      Omsoc Publishing AB
      Datormagazin
      Box 440 73
      100 73 Stockholm
      Sweden

      Telefonnummer: +46 8–208 118
      E-post: datormagazin@datormagazin.se

      Missa inte

      M.2 optimerad NAS-prestanda

      2 september, 2024

      WiFi 7 – När, var, hur & varför

      23 augusti, 2023

      TCS digitala tvillingar och deras prediktiva kraft.

      4 juli, 2023
      Datormagazin
      Facebook YouTube RSS
      • Om cookies
      • Hantering av personuppgifter
      • Köpvillkor www.datormagazin.se
      © 2025 Datormagazin/Omsoc Publishing AB, org-nr: 559034-9014 – Ansvarig utgivare: Anders Öhman

      Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.