Close Menu
Datormagazin
    Facebook
    Senaste testerna
    • Test: Lenovo IdeaPad Slim 5 14Q8Xp
    • Test: Logitech Signature Slim Solar Plus
    • Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro
    • Test: Huawei Watch GT 3 SE
    • Test: Beoplay EX
    DatormagazinDatormagazin
    • Hem
    • Nyheter
    • Tester
      1. Toppklass
      2. DMZ Rekommenderar
      3. Gaming
      4. Jämförande test
      5. View All

      Test: Roborock Saros 20 Sonic

      28 mars, 2026

      Test: Huawei Watch GT Runner 2

      9 mars, 2026

      Test: Sennheiser HDB 630

      21 januari, 2026

      Test: Homey Pro 2026

      14 januari, 2026

      Test: Ugreen Maxidok 17 in 1

      17 juli, 2026

      Test: CTEK RB4000

      14 juli, 2026

      Test: Sandberg laptopladdning med solceller

      13 juli, 2026

      Test: Dreame säkerhetskameror

      5 juli, 2026

      Test: XP Pen Artist Pro 22 Gen2

      10 maj, 2026

      Test: Creative BT-W6

      4 maj, 2026

      Test: Trust GXT 872 Xyra TKL och Ferro Hyperscroll

      25 april, 2026

      Test: Sennheiser RS 275

      21 mars, 2026

      Test: Logitech Ergo K860 vs. Microsoft Sculpt Ergonomic Keyboard

      19 augusti, 2021

      Vi utser den bästa multiskrivaren

      20 maj, 2021

      Test: Cooler Master Masterair MA624 Stealth och MA612 Stealth ARGB

      12 maj, 2021

      Test: Oneplus 9 Pro och Oneplus 9

      21 april, 2021

      Test: Ugreen Maxidok 17 in 1

      17 juli, 2026

      Swappie breddar produktutbudet med renoverade Macbooks

      15 juli, 2026

      Test: CTEK RB4000

      14 juli, 2026

      Test: Sandberg laptopladdning med solceller

      13 juli, 2026
    • DMZ-riggen
    • Programtips
    • Gaming
    • Fråga experten
      • Hårdvara
      • Mjukvara
    • DMZ Retro
    • Shop
    • Om DMZ
      • Om Datormagazin
      • Annonsera
      • Nyhetsbrevet
      • Kundtjänst
      • Press & PR
    Facebook
    Datormagazin
    Hem » DMZ Rekommenderar » Test: Ugreen Maxidok 17 in 1
    Ugreen Maxidok 17 in 1
    DMZ Rekommenderar

    Test: Ugreen Maxidok 17 in 1

    Patrik WahlqvistBy Patrik Wahlqvist17 juli, 20266 Mins Read

    Ugreen Maxidok 17 in 1
    5 / 6 Betyg
    5 190 krPris
    För
    Gedigen konstruktion, anslutningar för nästan allt, M2 Gen4 ger extra lagring, mycket hög maximal datagenomströmning, hög uteffekt för anslutna enheter, trippla ljudportar, effektiv kylning, vi kan köra tre skärmar simultant.
    Emot
    Prislappen är ganska hög, Thunderbolts bakåtkompabilitet fungerar inte som vi hoppats, det hade varit trevligt med fem- eller tiogigsport.
    Rekommenderas till
    Är du en lite mer kreativt inriktad proanvändare är Ugreen Revodok Maxidok 17 i 1 ett mycket uppskattat tillbehör som i det närmare kan revolutionera din effektivitet.

    Ugreen Maxidok 17 in 1 är den ultimata Thunderbolt5 dockningsstationen för alla typer av semiprofessionella användare.

    DMZ Rekommenderar
    DMZ Rekommenderar

    Ugreen har på förhållandevis kort tid vuxit från en ambitiös tillverkare av smarta tillbehör till ett globalt teknikföretag med tydlig vision: att skapa pålitliga, stilrena och högpresterande lösningar som förenklar den digitala vardagen. Företaget grundades 2012 och har sedan dess byggt sitt rykte på kvalitativa kablar, laddare och nätverksprodukter som kombinerar robust konstruktion med modern design. Med tiden har Ugreen breddat sitt sortiment och blivit särskilt uppskattade för sina avancerade dockningsstationer vilka oftast är utvecklade för professionella användare som kräver maximal anslutningsflexibilitet. Ugreens dockor sträcker sig från kompakta USB‑C‑hubbar till kraftfulla multiport dockor för både PC och Mac där den genomsyrade tanken är att erbjuda modulära, framtidssäkra produkter som gör det enkelt att koppla samman arbete, kreativitet och underhållning. Vi har denna gång test den senaste flaggskeppsmodellen, Ugreen Maxidok 17 in 1 som på flera sätt representerar kulmen av denna utveckling anno 2026 med ett imponerande utbud av portar, hög bandbredd och stabil prestanda för krävande arbetsflöden. Men med imponerade specifikationer följer som alltid ett högt pris och frågan är om detta är motiverat.

    Docka med fokus på Thunderbolt 5

    Ugreen Revodok Maxidok 17i 1 är som sagts en dockningsstation som tydligt positionerar sig som lite av den ultimata arbetsstationslösning för användare som behöver maximal anslutningskapacitet, hög bandbredd och stabil strömförsörjning. Som namnet antyder så kommer enheten med hela 17 portar, mer om dessa nedan, vilket ger ett imponerade brett spann av funktioner för data, video, nätverk, lagring och även laddning. Grunden för dockans prestanda ligger i Thunderbolt 5 standarden som erbjuder upp till 120 gigabit per sekunds bandbredd vilket är dubbelt så snabbt som Thunderbolt 4 och som möjliggör både ultrasnabba filöverföringar och avancerad multitasking i alla former av professionella arbetsflöden.

    För att underlätta och maximera denna överföring och delning av data mellan enheter så kommer enheten med en inbyggd M.2 NVMe PCIe Gen4 x4 plats för högpresterande lagringsutbyggnad med diskat på upp till åtta terabyte. Detta innebär att dockan fungerar som en extern arbetsdisk med hög prestanda vilket ger direkt åtkomst till exempelvis 4K material och andra tunga filer utan att användaren behöver koppla in separata SSD enheter. Det möjliggör även för enkel delning av större filer när vi växlar mellan olika anslutna enheter. För kreatörer och exempelvis ingenjörer som arbetar med stora projekt är detta en betydande fördel eftersom lagringen blir integrerad i dockningsstationen och åtkomsten därmed blir både snabbare och mer strömlinjeformad.

    Ugreen Maxidok 17 in 1
    En av de mest intressanta delarna med Ugreen Maxidok 17 in 1 är dess möjlighet att ansluta en höghastighets PCIe Gen4x4 disk på upp till 8 TB, vilket underlättar arbetet och gör det möjligare att nå en högre databearbetningshastighet jämfört med en intern laptop lagring,

    En av de viktigaste funktionerna för en docka, framför allt när det kommer till de lite mer professionella alternativen, är hur den hanterar anslutning till externa skärmar och här imponerar Ugreen Revodok Maxidok 17i 1 verkligen.  Dockan erbjuder nämligen stöd för antingen en enkel 8K@60 hertz anslutning (dubbla ska stödjas men vi har inte kunnat testa detta) eller dubbel 6K@60 hertz vilket gör den perfekt för avancerade arbetsstationer med flera högupplösta skärmar samtidigt som vi utifrån frekvensen direkt ser att lösningen inte riktar sig mot gamingpubliken. Vi ska här säga att även om skärmanslutningarna i sig fungerar bra så upplevde vi problem med att aktivera HDR läge när dubbla skärmar användes men det verkade märkligt nog inte vara konstant utan i vissa lägen fungerade allt utan att vi hittade någon riktig logik för det.

    Ugreen Maxidok 17 in 1
    Beroende på dator, OS och anslutningar kan Ugreen Maxidok 17 in 1 driva upp till dubbla 8K skärmar.

    Värt att notera är även att trippelskärmsläge endast stöds på datorer med Thunderbolt 5 portar vilket är en viktig teknisk begränsning att känna till för användare med äldre laptops eller datorer i allmänhet som har en äldre Thunderbolt version. Dockan är däremot, i övriga aspekter, kompatibel med Thunderbolt 5, Thunderbolt 4 och USB4‑enheter men inte med Windowsdatorer som bara använder Thunderbolt 3. Observera även att för att Mac användare ska få full funktionalitet så krävs MacOS 15 eller senare.

    Hög utgående systemeffekt

    Nästa viktiga del för en docka handlar om strömhantering och strömmatning till anslutna enheter. Maxidok levererar en total systemeffekt på 240 watt där upp till 140 watt kan skickas till ansluten dator via Power Delivery 3.1. Detta gör att vi kan ansluta och driva även kraftfulla laptops som MacBook Pro 16 eller riktigt avancerade Windowsbaserade datorer helt stabilt via en enda kabel. Dockan erbjuder dessutom 60 watts snabbladdning för andra enheter vilket gör det möjligt att ladda telefoner och surfplattor parallellt utan att belasta värddatorn eller ”stjäla” ladd kapacitet från densamma.

    Ugreen Maxidok 17 in 1
    Ugreen Maxidok 17 in 1 låter oss driva en 140 watts laptop samt dubbla externa USB-C enheter på totalt 60 watts  för minimal kabelhantering.

    Som väntat blir enhetens visserligen varm vid maximal belastning, framför allt under riktigt varma sommardagar, men tack vare ett smart hybrid aktiv/passivt kylsystem hålls temperaturen under kontroll på ett imponerade sätt även under långvarig användning.

    Ugreen Maxidok 17 in 1
    Med en höghastighets M2 enhet samt full belastning kan enheten generera relativt mycket värme men dess smarta hybrid aktiva/passiva kylsystem gör ett suverän jobb med att hålla allt under kontroll utan att bli allt för högljutt.

    Ser vi vidare till enhetens portar vilka är fördelade på fram- och baksidan av enhet så täcker även de mer kräsna användarnas behov. Förutom Thunderbolt 5 portarna (2 stycken) finns trippla USB‑A och trippla USB‑C med 10 gigabits hastighet, en 2,5 Gigabit Ethernetport för fast nätverksanslutning (här hade vi gärna sett en fem- eller tiogigabitslösning), tre separata 3,5 millimeters ljudportar för mikrofon, hörlurar och line‑in / line‑out vilket öppnar upp för mycket flexibla anslutningar, samt en snabb SD kortläsare med upp till 312 megabytes överföringshastighet vilket gör att vi direkt kan föra över data från exempelvis drönar- eller säkerhetskameralagring till enhetens M2 enhet för vidare bearbetning.

    Ugreen Maxidok 17 in 1
    portarna på Ugreen Maxidok 17 in 1 är fördelade mellan fram- och baksidan på enheten med en logisk placering baserat på förväntad användning för respektive port.

    Sammanfattningsvis är Ugreen Revodok Maxidok 17 i 1 en dockningsstation som kombinerar extrem prestanda, bred anslutningskapacitet och avancerad funktionalitet i form av höghastighets intern lagring och hög utgående systemeffekt i ett enda paket. Den är konstruerad för användare som vill ersätta en stationär dator med en kraftfull mobil arbetsstation och som behöver en stabil, snabb och flexibel lösning för mer professionella arbetsflöden. För dessa användare är Maxidok en av de mest kompletta dockningsstationerna på marknaden idag.

    SPECIFIKATIONER

    • Tillverkare: Ugreen, eu.ugreen.com/sv-se
    • Cirkapris: 5 190 kr inkl. moms, 4 152 exkl. moms
    • Mått: 113,2 × 113,2 × 53 mm
    • Vikt: 883 gram
    • Thunderbolt 5: 3 (1 till dator, 2 för tillbehör)
    • USB‑C 10 Gbit/s: 3st
    • USB‑A 10 Gbit/s: 3st
    • DisplayPort 2.1: 1st
    • RJ45: 2,5 GbE
    • Kortläsare: TF + SD4
    • Ljudportar: 3st 3,5 mm
    • Lagring: M.2 NVMe 4×4 (max 8 TB)
    • Uteffekt PC: 140 watt
    Ugreen Maxidok 17 in 1
    5 / 6 Betyg
    5 190 krPris
    För
    Gedigen konstruktion, anslutningar för nästan allt, M2 Gen4 ger extra lagring, mycket hög maximal datagenomströmning, hög uteffekt för anslutna enheter, trippla ljudportar, effektiv kylning, vi kan köra tre skärmar simultant.
    Emot
    Prislappen är ganska hög, Thunderbolts bakåtkompabilitet fungerar inte som vi hoppats, det hade varit trevligt med fem- eller tiogigsport.
    Rekommenderas till
    Är du en lite mer kreativt inriktad proanvändare är Ugreen Revodok Maxidok 17 i 1 ett mycket uppskattat tillbehör som i det närmare kan revolutionera din effektivitet.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email WhatsApp

    Missa inte

    Artikel

    Swappie breddar produktutbudet med renoverade Macbooks

    15 juli, 202611 Mins Read
    Artikel

    Test: CTEK RB4000

    14 juli, 20265 Mins Read
    Artikel

    Test: Sandberg laptopladdning med solceller

    13 juli, 202610 Mins Read
    Artikel

    Test: Dreame säkerhetskameror

    5 juli, 202612 Mins Read
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    Senaste kommentarerna
    • Cahyaeka om Test: Nothing Phone 4a
    • Anders om Har Microsoft råkat avslöja Windows 12?
    • Andreas Rejbrand om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Petter om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Anders Öhman om Test: Samsung Galaxy watch 7
    Fler nyheter

    Test: Imou prisvärda säkerhetskameror

    31 maj, 2026

    Test: Verbatim Mini GaN-laddare

    3 maj, 2026

    Test: Jabra Evolve3 85 och Evolve3 75

    21 april, 2026

    Test: Navee GT5 Max

    6 april, 2026

    Toppklass

    Test: Roborock Saros 20 Sonic

    28 mars, 2026

    Test: Be quiet Dark Power 14

    18 oktober, 2025

    Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro

    15 maj, 2025

    Test: OnePlus 12

    23 februari, 2024
      Tidning/Förlag
      Tidning/Förlag
      Missa inte

      Test: Roborock Saros 20 Sonic

      28 mars, 2026

      Test: Huawei Watch GT Runner 2

      9 mars, 2026

      Test: Sennheiser HDB 630

      21 januari, 2026
      Datormagazin Retro
      Datormagazin Retro #8
      • Om cookies
      • Hantering av personuppgifter
      • Köpvillkor www.datormagazin.se
      © 2026 Datormagazin/Omsoc Publishing AB, org-nr: 559034-9014 – Ansvarig utgivare: Anders Öhman

      Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.