Flera operativsystem utan virtualisering?

Publicerad 2008-05-15 11:08

Fråga

Jag har en liten fråga angående operativsystem. Det är nämligen så att jag har en mediedator, som jag precis byggt ihop, med Vista installerat.

Det jag vill göra är att kunna köra både Vista och Linux samtidigt. Jag vill inte köra med något virtualiseringsprogram utan jag vill kunna "tabba" mellan Windows och Linux, utan att starta om.

Är det möjligt? Jag har för mig att jag hört talas och läst om en sådan applikation, men jag kan inte hitta den eller dem hur mycket jag än söker och letar. Alltså, jag vill inte köra VMware eller Parallells, utan ett program som gör det möjligt att "tabba" mellan de båda, eller flera operativsystem samtidigt.

De operativsystem som jag tänkt köra är:

Windows Vista Ultimate

Mythbuntu, en hopslagning av Ubuntu och MythTV

Plus att jag vill testa köra Solaris 10.

Jag hoppas att du finner något svar, men i vilket fall är jag tacksam för din tid.

Svar

Varför är virtualisering inte något alternativ för dig? Det fungerar utmärkt och med rätt inställningar kan varje system få full tillgång till datorns hårdvara.

Det du önskar låter inte omöjligt, men det går knappast att lösa med mjukvara. Det borde bara gå att göra med en specialiserad hårdvarulösning, som jag inte ens vågar mig på att spekulera i hur den skulle se ut. Jag vill minnas att jag läst om sådana experiment, men tror inte att någon kommersiell produkt finns. Jag har också mycket svårt att inse behovet av den, åtminstone inget behov som är värt kostnaden.

Men för säkerhets skull skickar jag denna fråga vidare till våra läsare. Finns det någon produkt liknande den Esbjörn efterfrågar?

On
Off

0 kommentarer

Avatar

Inte inloggad

Logga in Bli medlem

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Datormagazins besökare

En bilhypokondrikers upprättelse

3 kommentarer

Jan Strömbäck: Claes, jag börjar tro att han fallit i den manliga prestige-fällan, där man inte kan yttra orden: -Jag vet inte, jag kan inte det där! ;)

Månadens fråga

  • Äger du en datorplatta?

Forum

Detta innehåll är skapat av Datormagazins medlemmar.

Artikelkommentarer


För dig som vill veta mer: prenumerera

Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest. Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!

Beställ prenumeration och betala direkt online

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter