5 kommentarer
Tulum: ACDSee32 v. 2.4 fr. 1998 är den bästa bildvisaren.
Hejsan. När jag startar min dator med Windows XP Professional kommer det, efter att BIOS gåtts igenom, upp en svart skärm med vit text där det står: "MBR Error 3" i cirka två sekunder. Därefter startar Windows, helt normalt synes det. Vad är det för fel? Påverkar det någonting? Kan jag få bort det?
Du har en skadad Master Boot Record på hårddisken. Märkligt att Windows ändå kan starta. Har du möjligen flera partitioner på disken?
Eftersom allt fungerar kanske du ska låta det vara för att inte göra saker och ting värre. Men vilket du än väljer, gör en säkerhetskopiering!
Starta sedan datorn med Windows installationsskiva och tryck R för att
reparera. Logga in i Återställningskonsolen och använd sedan kommandot
FIXMBR
för att reparera hårddiskens startsektor.
Kom in i diskussionen
5 kommentarer
Tulum: ACDSee32 v. 2.4 fr. 1998 är den bästa bildvisaren.
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!