4 kommentarer
göcke: Windows live photo gallery , där kan du dölja alla menyer om jag inte mins fel.
Jag kör Windows Vista och mitt konto på datorn är ett administratörskonto. Ändå får jag meddelande om att jag måste vara inloggad som administratör för att göra olika saker. Till exempel när jag försökte köra sfc/scannow. Vad är felet och hur rättar jag det?
Det är inget fel och det finns ingenting du kan göra åt det. Det fungerar likadant i både Vista och 7, och det handlar om säkerhet.
Användarkontot är av den nya typen PA, vilket står för Protected Administrator. Detta innebär att alla program körs med standardrättigheter om inte användaren specifikt eleverar, höjer upp, programmet att köras med högre behörighet. Det innebär att även om du är administratör måste du specificera att ett program ska köras med administratörsrättigheter.
Det gör du genom att högerklicka på genvägen och välja ”Kör som administratör”. I fallet med sfc/scannow måste du till exempel först starta Kommandotolken på detta sätt.
Kom in i diskussionen
4 kommentarer
göcke: Windows live photo gallery , där kan du dölja alla menyer om jag inte mins fel.
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!