Close Menu
Datormagazin
    Facebook
    Senaste testerna
    • Test: Huawei Watch GT 3 SE
    • Test: Beoplay EX
    • Test: Sony Xperia 1 III
    • Test: Cooler Master Masterair MA624 Stealth och MA612 Stealth ARGB
    • Test: Huawei Mate 40 Pro
    DatormagazinDatormagazin
    • Hem
    • Nyheter
    • Tester
      1. Toppklass
      2. DMZ Rekommenderar
      3. Gaming
      4. Jämförande test
      5. View All

      Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro

      15 maj, 2025

      Motorola Razr 60 Ultra

      6 maj, 2025

      Test: Sennheiser HD 550

      7 april, 2025

      Test: G.Skill Trident Z5 CK F5-8200C4052G24GX2-TZ5CK 48 GB

      27 mars, 2025

      Test: Sony WF-C710N

      10 maj, 2025

      Test: Sandberg Laptop Powerbank 27000 PD100W

      9 maj, 2025

      Test: Google Pixel 9a

      20 april, 2025

      Test: Cooler Master Masterliquid 360 ION & Hyper 612 APEX

      18 april, 2025

      Test: Cooler Master Masterliquid 360 ION & Hyper 612 APEX

      18 april, 2025

      Test: Sennheiser HD 550

      7 april, 2025

      Test: MSI Z890 moderkort

      6 april, 2025

      Test: G.Skill Trident Z5 CK F5-8200C4052G24GX2-TZ5CK 48 GB

      27 mars, 2025

      Test: Logitech Ergo K860 vs. Microsoft Sculpt Ergonomic Keyboard

      19 augusti, 2021

      Vi utser den bästa multiskrivaren

      20 maj, 2021

      Test: Cooler Master Masterair MA624 Stealth och MA612 Stealth ARGB

      12 maj, 2021

      Test: Oneplus 9 Pro och Oneplus 9

      21 april, 2021

      Kan röstkommandon ersätta manuellt klickande i online slots?

      15 maj, 2025

      Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro

      15 maj, 2025

      Test: Sony WF-C710N

      10 maj, 2025

      Test: Sandberg Laptop Powerbank 27000 PD100W

      9 maj, 2025
    • DMZ-riggen
    • Programtips
    • Gaming
    • Fråga experten
      • Hårdvara
      • Mjukvara
    • DMZ Retro
    • Shop
    • Om DMZ
      • Om Datormagazin
      • Annonsera
      • Nyhetsbrevet
      • Kundtjänst
      • Press & PR
    Facebook
    Datormagazin
    Hem » Tester » Test: Asus Zenbook 3
    w Asus Zenbook 3
    Tester

    Test: Asus Zenbook 3

    Carl HolmbergBy Carl Holmberg13 juli, 20174 Mins Read

    Ultraportabla Zenbook 3 utmanar Apple Macbook 12″ med kraftfullare hårdvara i ett tunnare format.

    Zenbook 3 är det senaste tillskottet i Asus premiumserie av bärbara datorer. En serie som på senare tid i allt högre grad har utvecklats mot det mer ultraportabla formatet. Den modell vi har tittat närmare på är UX390UA-GS031T, och den tar steget ner till en skärm på tolv tum. Fokus ligger i första hand på två saker: portabilitet och design.

    Bildskärmen omringas av förhållandevis tunna ramar och IPS-panelen täcks av glas. Den har klara färger och djup svärta och klart godkänd ljusstyrka. Som högst når vi 320 nits och en kontrast på cirka 1:800. Det är lagom för inomhusanvändning, men möjligtvis något lågt för utomhusanvändning.

    Asus Zenbook 3 har en oerhört lätt och smidig design med ett ytterskal i aluminium. Datorn är mycket tunn, endast 11,9 millimeter. Det kan jämföras med Apples konkurrerande Macbook med 12-tumsskärm, som mäter 13,1 millimeter i tjocklek. Fast trots ett nättare formar har Zenbook 3 kraftfullare processor och aktiv kylning, medan Macbook använder fläktlös kylning.

    Prestanda per volym

    För att vara mer specifika används en lågspänningsprocessor ur Intels Kaby Lake-familj. Det exemplar vi testade hade en Intel Core i7-7500U tillsammans med 16 gigabyte (GB) DDR3L-minne och en terabyte flashlagring. Som kontrast använder konkurrenten Macbook en mer bantad Intel Core M3- eller M5-processor, med som högst 512 GB lagring och åtta GB internminne.

    Även om processorn är kraftfullare än Apples konkurrerande lösning innebär det inte att Zenbook 3 är ett fartmonster. Med två kärnor, fyra trådar och en relativt låg klockfrekvens är det här en processor som är avsedd för surfning och enklare arbete som ordbehandling och kalkylblad. Processorn, i kombination med den begränsade skärmytan, innebär att datorn är mindre lämpad för exempelvis videoredigering eller avancerad bildredigering.

    För att sätta prestandan i perspektiv jämförde vi Zenbook 3 med en konkurrerande arbetsdator, Dell XPS 13, och med en fullstor, fyrkärnig Core i7-processor. I vårt första test, en testkonvertering i Handbrake till H265-format, tar sig Zenbook 3 igenom arbetet på 430 sekunder. Konkurrenten XPS 13, med samma processor, klarar av uppgiften på 382 sekunder, 48 sekunder snabbare. Som jämförelse klarar MSI GS43VR, med en Intel Core i7 6700HQ under huven, av konverteringen på 184 sekunder.

    Endast en USB-port

    Enheten laddas via den vändbara USB-C-kontakten, vilket är smidigt på flera sätt. Dock har Asus gått samma väg som Apple och valt att använda endast en USB-C-kontakt. För att ladda datorn samtidigt som du ansluter tillbehör behöver du därför använda en adapter. Lyckligtvis medföljer en liten USB-C-hubb i lådan. Denna låter dig dela upp den ensamma USB-C-kontakten till en vanlig USB-A, en HDMI för video samt ytterligare en USB-C för laddning.

    Fler portar direkt på datorn är att föredra, men det är åtminstone bra att adaptern inte behöver köpas separat. Det medföljer även ett svart datorfodral i konstläder.

    Bristfällig pekplatta

    Asus Zenbook 3 är smidig och följer enkelt med i väskan utan att bidra med onödig vikt eller volym. Dock har Asus gjort några uppoffringar som försämrar användarupplevelsen, främst vad gäller tangentbord och pekplatta.

    Tangentbordet har mycket kort slaglängd och tar ett bra tag att vänja sig vid. Det påminner starkt om tangentbordet i konkurrerande Macbook, men är samtidigt något mindre taktilt. Chassit sviktar tyvärr en aning runt tangentbordet vid belastning, vilket avsevärt reducerar kvalitetskänslan.

    Pekplattan är täckt i glas och har snabb, trevlig respons i mjukvaran. Den saknar dock nästan all form av fysisk klickkänsla. Först trodde vi att detta berodde på en fraktskada, men vi har testat två exemplar och båda har känts lika ”mosiga” och inte alls taktila. För dig som inte planerar att använda en extern mus (opraktiskt på en bärbar dator utan vanlig USB-port) behöver vi därför direkt varna för pekplattan i Zenbook 3.

    Asus Zenbook 3 imponerar med sitt tunna format, men den har i slutändan lite för många brister som portabel arbetsdator. Den mosiga pekplattan, det medelmåttiga tangentbordet och de högljudda fläktarna gör det svårt att motivera prislappen på 13 000-19 000 kronor (beroende på konfiguration). Detta när vi jämför med konkurrenter som Dell XPS 13 eller Acer Swift 7. De båda har fler portar, jämförbar hårdvara och snarlik prissättning.

    Av Carl Holmberg

    Test: Asus Zenbook 3
    3 / 6 Betyg
    För
    Smidigt format, bra skärmpanel, fodral ingår och bra batteritid (cirka åtta timmar surfning).
    Emot
    Högljudda fläktar, värmen påverkar prestandan, endast en USB-port, mosig pekplatta och sämre tangentbord.
    Rekommenderas till
    En ultraportabel för dem som värdesätter smidig design högre än maximal prestanda.

    Tillverkare: Asus, www.asus.com

    Pris: 19 000 kr inkl. moms, 15 500 kr exkl. moms

    Skärm: 12,5 tum

    Upplösning: 1 080 x 1 920 pixel

    Processor: Intel Core i7-7500U

    Internminne: 16 GB

    Lagring: 1 024 GB

    Nätverk: 802.11a/b/g/n/ac, BT 4.1

    Operativsystem: Windows 10

    Vikt: 0,95 kg

    Asus bärbar dator hårdvara test ultraportabel Zenbook 3
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email WhatsApp

    Missa inte

    Tester

    Test: Huawei Watch 5 & Fit 4 Pro

    15 maj, 202512 Mins Read
    Artikel

    Test: Sony WF-C710N

    10 maj, 20255 Mins Read
    Artikel

    Test: Sandberg Laptop Powerbank 27000 PD100W

    9 maj, 20255 Mins Read
    Toppklass

    Motorola Razr 60 Ultra

    6 maj, 20257 Mins Read
    Add A Comment

    Leave A Reply Cancel Reply

    Senaste kommentarerna
    • Andreas Rejbrand om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Petter om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Anders Öhman om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Tobias om Test: Samsung Galaxy watch 7
    • Anders om Test: HP Envy X360
    Fler nyheter

    Glorious Gamings Pro-möss lanseras i vit

    25 september, 2024

    Gen Z och kvinnor väljer mobilen framför sex

    25 september, 2024

    Många Svenska företag lever inte upp till sina visioner gällande hållbarhet.

    21 augusti, 2024

    Nya Philips 49B2U6903CH – en skärm för ”den moderna arbetsplatsen”

    28 juni, 2024

    Toppklass

    Test: OnePlus 12

    23 februari, 2024

    Test: Philips Evnia 49M2C8900

    7 januari, 2024

    Test: Corsair Dominator Titanium DDR5

    28 september, 2023

    Test: Turtle Beach Stealth Pro

    20 april, 2023
      Kontaktinformation
      Kontaktinformation

      Omsoc Publishing AB
      Datormagazin
      Box 440 73
      100 73 Stockholm
      Sweden

      Telefonnummer: +46 8–208 118
      E-post: datormagazin@datormagazin.se

      Missa inte

      M.2 optimerad NAS-prestanda

      2 september, 2024

      WiFi 7 – När, var, hur & varför

      23 augusti, 2023

      TCS digitala tvillingar och deras prediktiva kraft.

      4 juli, 2023
      Datormagazin
      Facebook YouTube RSS
      • Om cookies
      • Hantering av personuppgifter
      • Köpvillkor www.datormagazin.se
      © 2025 Datormagazin/Omsoc Publishing AB, org-nr: 559034-9014 – Ansvarig utgivare: Anders Öhman

      Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.