4 kommentarer
göcke: Windows live photo gallery , där kan du dölja alla menyer om jag inte mins fel.
Vissa Nokiamobiler kan tvingas bort från amerikanska marknaden.
Nokia anklagas för patentintrång av företaget Saxon Innovations. Det kan innebära att vissa modeller i mobiltelefontillverkarens utbud inte längre får importeras i USA, skriver Theregister.
Anklagelserna ska nu utredas av USA:s internationella handelskommission, USITC.
Texasbaserade Saxon säger sig inneha upp till tre patent som de utpekade företagen ska använda i smartphones, mobiltelefoner och fjärrkontroller till tv-apparater.
Även HTC - som bland annat tillverkar Sony Ericssons Xperia X1 - Palm och Panasonic omfattas av utredningen.
Nokia N73 och N95 är ett par av de utpekade mobilerna tillsammans med bland annat Palms Treo 700p, skriver Computerworld.com.
Saxon innehar kring 180 amerikanska patent som främst köpts in från AMD och processortillverkarens produktdivision för kommunikation, som år 2000 såldes och blev det fristående bolaget Legerity.
Hitachi fortsätter satsningen på stora hårddiskar. Företagets senaste modell är 7200-varvaren Deskstar 7K4000. Enheten använder det snabba 6 Gb/s-Sata-gränssnittet och har ett cacheminne på 64 megabyte.
Intel släpper nya Sandy Bridgemodeller som saknar företagets inbyggda grafiklösning.
Senaste uppdateringen av PC Anywhere täpper till säkerhetsluckorna som orsakats av hackerintrånget hos Symantec 2006. Det uppger företaget på sin webbplats.
En ny uppdatering kopplar Apples molntjänst Icloud till både Time Capsule och företagets nyare trådlösa routrar med 802.11n-stöd.
Microsoft släpper en förhandsversion av Office 15. Men inte till alla. Endast utvalda partners får ta del av den nya mjukvaran som företaget presenterar som en teknisk förhandsversion på sin Officeblogg.
EC-5500 är en fläktlös liten dator som fungerar i -20 grader och är anpassad för industrin. Under skalet sitter en Sandy Bridgeprocessor från Intel.
Minst någonsin. Så beskriver D-Link sina nya elnätsadaptrar i Powerline AV Mini-serien.
Källkoden till Symantecs mjukvara PC Anywhere har läckt. Nu uppmanar säkerhetsföretaget sina kunder att inte använda programmet.
IPS, 3D och DVB är tre förkortningar som ska sälja LG:s nya skärmar. Företagets bildvisare ska fungera bra till både datoranvändning och TV-tittande.
Nu kommer AMD:s internminnen till Europa. Företagets DDR3-kretsar som tillverkas av Patriot Memory.
Nu lanserar det skånska teknikföretaget Flatfrog sin första pekskärm. Enheten har utvecklats under flera år och ska fungera med både handskar, pekpennor, penslar - och givetvis fingrar.
Buffalo släpper en ny router med stöd för 802.11ac. Den nya standarden som ska ge dig trådlösa överföringshastigheter på 1 300 megabit per sekund.
Med dubbla hårddiskar i en liten låda vill Western digital se till att lagringen i det personliga molnet blir säkrare. Eller rymligare.
Det ska bli enklare att fräscha upp Windows när Microsoft släpper version 8 av operativsystemet.
Liten och annorlunda. Så beskriver Logitech sin nya datormus som även fungerar som en “presentatör”.
Kom in i diskussionen
4 kommentarer
göcke: Windows live photo gallery , där kan du dölja alla menyer om jag inte mins fel.
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!