2 kommentarer
Reuter: Du har så rätt, sprintaren - siffran var tilltagen lite väl i överkant... Tack för rättelsen, texten är nu korrigerad.
Helt i enlighet med alla spekulationer lanserade Apple i går en ny datorplatta i 7,9-tumsformat. Skärmens upplösning är endast 1 024 x 768 pixel, vilket är samma som för Ipad 2, fast på en mindre skärm. Ipad Mini uppvisar även i övrigt stora likheter med Ipad 2.
Processorn är en Apple A5 med två Cortex A9-kärnor och övrig utrustning är ungefär densamma, alltsammans inklämt i en platta med den minimala tjockleken 7,2 millimeter. Längd och bredd är 200 respektive 135 millimeter och vikten minimala 308 gram.
Ipad Mini finns i konfigurationer med 16, 32 eller 64 gigabytes lagring och med eller utan mobilt bredband. Det senare verkar dock begränsa sig till 3G, eftersom de LTE-frekvenser som används i Sverige inte stöds. Operativsystemet är IOS 6 och man utlovar en batteritid på tio timmar, till ett pris på runt 3 000 kronor för den billigaste modellen. Leveransstart under november.
Samtidigt presenterades en ny version av stora Ipad, som inte kallas Ipad 4, utan är en uppgradering av nya Ipad. Förbättringarna består i bättre processor - en A6, samma som i Iphone 5 - och den nya anslutningskontakten. Även denna dyker upp under november till ett lägsta pris på 4 500 kronor, och ersätter då föregångaren, medan Ipad 2 kommer att fortsätta säljas.
Alla Ipad har hyfsade kameror, men ingenting går upp mot en riktig kamera, anser Sandberg som därför lanserar en adapter för att läsa av kamerakort.
Microsofts första egna dator kommer att lanseras i Sverige den 30 maj, i form av Surface Pro.
Med siktet mot användare av bärbara datorer som behöver vad man kallar en dockningsskärm lanserar Philips en ny 23-tums USB-skärm.
Både bärbar dator och datorplatta. Så kallar HP sin nya Slatebook x2, en platta med Nvidia Tegra 4-processor och löstagbart tangentbord.
Världens snabbaste grafikkort för bärbara hävdar AMD att nya Radeon HD 8970M är.
Windows 8.1 är det officiella namnet på den uppdatering som Microsoft kommer att släppa senare i år.
En ultratunn dator som snabbt kan bli en datorplatta och samtidigt är kraftfull nog att fungera som den primära datorn.
100 miljoner Windows 8-licenser har enligt Microsoft sålts sedan lanseringen i oktober 2012.
Små och medelstora företag är målgruppen när HP lanserar två nya serier bärbara datorer, 200 och Probook 400.
Med sin flyttade placering av tangentbord och pekplatta och en mycket udda skärmupphängning är nya Acer Aspire R7 definitivt en gökunge.
En rapport över skräppostens utveckling under årets första kvartal från Kaspersky Lab visar att andelen skräppost var 66 procent av den totala e-postmängden.
Cloanto har släppt Amiga Forever 2013 och C64 Forever 2013, de senaste versionerna av de prisbelönta Commodore-emuleringssviterna för Windows.
Bluetooth-anslutning är inte helt ovanligt när det gäller hörlurar, men för Bose är nya AE2W deras första.
Den mobila marknaden fortsätter att växa och Intel tar nu upp jakten på ARM med en ny högpresterande lågeffekts mikroarkitektur.
Med en gigabyte DDR3-minne som cache erbjuder Buffalos nya högpresterande externa hårddisk extremt snabba filöverföringar, jämförbara med SSD, men med kapacitet och pris som en vanlig hårddisk.
Kom in i diskussionen
2 kommentarer
Reuter: Du har så rätt, sprintaren - siffran var tilltagen lite väl i överkant... Tack för rättelsen, texten är nu korrigerad.
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!