Vad för webbkamera till Linuxsystem?

Publicerad 2008-08-04 12:21

Fråga

Jag läste en artikel i Datormagazin om ZoneMinder, och har en fråga. Vad kan man ha för webkameror i Linux och fram för allt i Zoneminder? Kan du hjälpa?

Linuxdistribution: Ubuntu

Svar

Vilka kameror som stöds beror till viss del på vilken Linuxdistribution som används, men generellt finns det ett gott hårdvarustöd i moderna distributioner. Eftersom tillverkarna sällan specificerar att en hårdvara stöder Linux kan det vara knepigt att veta vad som passar, men som tur är finns det en hel del information på internet som man kan ha nytta av. Ett exempel är denna lista över 235 kameror som stöds av SPCA-drivrutinen:

http://mxhaard.free.fr/spca5xx.html

ZoneMinder har en egen lista över hårdvara som stöds i sin Wiki, adressen till denna är följande:

http://www.zoneminder.com/wiki/index.php/Supported_hardware

On
Off

0 kommentarer

Avatar

Inte inloggad

Logga in Bli medlem

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Datormagazins besökare

En bilhypokondrikers upprättelse

3 kommentarer

Jan Strömbäck: Claes, jag börjar tro att han fallit i den manliga prestige-fällan, där man inte kan yttra orden: -Jag vet inte, jag kan inte det där! ;)

Månadens fråga

  • Äger du en datorplatta?

Forum

Detta innehåll är skapat av Datormagazins medlemmar.

Artikelkommentarer


För dig som vill veta mer: prenumerera

Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest. Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!

Beställ prenumeration och betala direkt online

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter