En bilhypokondrikers upprättelse
3 kommentarer
Jan Strömbäck: Claes, jag börjar tro att han fallit i den manliga prestige-fällan, där man inte kan yttra orden: -Jag vet inte, jag kan inte det där! ;)
Hej. Mina föräldrar har stängt mig ute på grund av att jag använder Mozilla Firefox i stället för Explorer. Skälet är att Explorer fungerar så otroligt segt på min dator, men Firefox är blixtsnabb.
Hur som helst så säger de att det är farligt att köra med Firefox. Att säkerheten är helt undermålig och att alla datorer i vårt lilla hemnätverk kommer att få virus och att till och med routern kan ta skada! Därför vägrar de mig att använda nätverket.
Är detta sant? Är säkerheten sämre? Använder inte miljoner människor Firefox?
Jo, miljoner människor använder Firefox - och dina föräldrar har fel. Det finns ingen webbläsare som är helt säker. Det är inte så länge sedan som Internet Explorer var totalt utskälld för sin usla säkerhet. De tyvärr flera miljoner som fortfarande kör Internet Explorer 6 är ute på hal is - den är inte säker. Inte förrän i version 8 kom Microsoft riktigt i kapp.
Den senaste versionen av Firefox (3.5.3 i skrivande stund) måste anses vara minst lika säker eller osäker som Internet Explorer 8.
Hur routern skulle kunna ta skada vet jag inte, men hur som helst bör ni inte förlita er på någon webbläsare eller något program om inte samtliga datorer i nätverket kör en säkerhetsmjukvara som Norton Internet Security, Kaspersky Internet Security, F-Secure Internet Security eller någon av alla de andra sviterna som har namn som slutar på Internet Security.
Kom in i diskussionen
En bilhypokondrikers upprättelse
3 kommentarer
Jan Strömbäck: Claes, jag börjar tro att han fallit i den manliga prestige-fällan, där man inte kan yttra orden: -Jag vet inte, jag kan inte det där! ;)
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!