Störande antivirusskydd

Publicerad 2010-05-18 17:51

Fråga

Hej! Jag hoppas att du vill och kan ge mig ett råd om vad jag ska göra med min dator. Halvvägs under starten dyker det upp ett program som söker efter spam, som tydligen heter Virus Protector och har samma logga som mappen Säkerhetscenter.

Programmet går inte att avbryta, inte ens efter att det har skannat av hårddisken, vilket tar fem-sex timmar. Programmet vill att jag ska gå till deras hemsida och köpa det. Vad har jag drabbats av för skräp? Det bara dök upp, jag förstår inte varför. Vad gör jag? Är enda utvägen att formatera om datorn?

Svar

Nej, du behöver inte formatera om. Men Virus Protector är ett program som utger sig för att vara ett virusskydd och presenterar en massa falska varningar. Sedan vill det skinna dig på pengar för att ”ta bort” de virus det hittat.

Det finns olika sätt att ta bort denna infektion, bland annat manuellt. Men jag rekommenderar som alltid att först prova med Malwarebytes AntiMalware. Det är ett effektivt program som klarar att ta bort det mesta. Laddas ner gratis här: http://malwarebytes.org.

On
Off

0 kommentarer

Avatar

Inte inloggad

Logga in Bli medlem

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Datormagazins besökare

Bildvisare utan bling-bling?

4 kommentarer

göcke: Windows live photo gallery , där kan du dölja alla menyer om jag inte mins fel.

Månadens fråga

  • Äger du en datorplatta?

Forum

Detta innehåll är skapat av Datormagazins medlemmar.

Artikelkommentarer


För dig som vill veta mer: prenumerera

Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest. Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!

Beställ prenumeration och betala direkt online

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter