En bilhypokondrikers upprättelse
3 kommentarer
Jan Strömbäck: Claes, jag börjar tro att han fallit i den manliga prestige-fällan, där man inte kan yttra orden: -Jag vet inte, jag kan inte det där! ;)
Version tre av Apples mobila operativsystem släpps den 17 juni. Då får alla Iphoneanvändare en "ny telefon".
Iphone 3G S i all ära. Men nya versionen av Apples mobila operativsystem är antagligen den största nyheten för alla existerande Iphoneanvändare. Iphone OS 3.0 släpps nämligen som en gratis uppdatering via Itunes den 17 juni. Merparten av de nya funktionerna finns redan i konkurrerande mobiltelefoner, men tar nu även steget in i Iphone.
Här är de största nyheterna:
A2DP
Nu kan du lyssna på musik i riktiga stereohörlurar via Bluetooth eller
strömma musik från telefonen till mottagare som också har stöd för
A2DP-profilen. Funktionen är vanlig i både smartphones och mer traditionella
mobiltelefoner.
GPS-navigering
Klipp och klistra
Att markera och kopiera eller klippa ut text är en av många basfunktioner som
Iphone saknat. Den ingår dock i OS 3.0.
Liggande tangentbord
Användare som saknat ett större tangentbord kan sluta längta. Med den nya
uppdateringen kan man även skriva e-post, anteckningar och mycket annat på
bredden, i stället för på höjden.
Modem
Nu blir det möjligt att använda mobilen som ett Turbo 3G-modem till datorn.
Antingen via USB eller Bluetooth. I stort sett samtliga konkurrenter i
smartphoneklassen har redan funktionen. Nu kommer den även till Iphone.
MMS
Telia Sonera listades bland de operatörer som har stöd för MMS i OS 3.0. Nu
blir det alltså möjligt att både skicka och ta emot MMS-meddelanden direkt i
Iphone.
Push notification
Några bakgrundprocesser tillåter som bekant inte Apple. Det slukar för mycket
batteri, menar företaget och hänvisar till egna tester de gjort med andra
smarta mobiler. En IM-klient minskar batteritiden med dryga 80 procent även
om den inte används, uppger Apple och säger att deras lösning med så kallade "push
notifications" minskar batteritiden med dryga 20 procent.
"Push notifications” innebär att applikationer i mobilen kan uppdateras via Apples servrar och på så sätt påkalla användarens uppmärksamhet.
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom applikationer, bilder och dokument, uppger Logitech och lanserar Touch Mouse M600. En mus med rörelsekänslig yta.
Packard Bell uppdaterar sin bärbara 10,1-tummare. Nya Dot S har bland annat fått HDMI-utgång och en ny Atomprocessor.
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator med Intels Z68-chipset.
Nu ska Xboxtillbehöret Kinect in i datorvärlden. Microsoft släpper hård- och mjukvara som anpassar tekniken till Windowsmiljö.
Hitachi fortsätter satsningen på stora hårddiskar. Företagets senaste modell är 7200-varvaren Deskstar 7K4000. Enheten använder det snabba 6 Gb/s-Sata-gränssnittet och har ett cacheminne på 64 megabyte.
Intel släpper nya Sandy Bridgemodeller som saknar företagets inbyggda grafiklösning.
Senaste uppdateringen av PC Anywhere täpper till säkerhetsluckorna som orsakats av hackerintrånget hos Symantec 2006. Det uppger företaget på sin webbplats.
En ny uppdatering kopplar Apples molntjänst Icloud till både Time Capsule och företagets nyare trådlösa routrar med 802.11n-stöd.
Microsoft släpper en förhandsversion av Office 15. Men inte till alla. Endast utvalda partners får ta del av den nya mjukvaran som företaget presenterar som en teknisk förhandsversion på sin Officeblogg.
EC-5500 är en fläktlös liten dator som fungerar i -20 grader och är anpassad för industrin. Under skalet sitter en Sandy Bridgeprocessor från Intel.
Minst någonsin. Så beskriver D-Link sina nya elnätsadaptrar i Powerline AV Mini-serien.
Källkoden till Symantecs mjukvara PC Anywhere har läckt. Nu uppmanar säkerhetsföretaget sina kunder att inte använda programmet.
IPS, 3D och DVB är tre förkortningar som ska sälja LG:s nya skärmar. Företagets bildvisare ska fungera bra till både datoranvändning och TV-tittande.
Nu kommer AMD:s internminnen till Europa. Företagets DDR3-kretsar som tillverkas av Patriot Memory.
Nu lanserar det skånska teknikföretaget Flatfrog sin första pekskärm. Enheten har utvecklats under flera år och ska fungera med både handskar, pekpennor, penslar - och givetvis fingrar.
Kom in i diskussionen
En bilhypokondrikers upprättelse
3 kommentarer
Jan Strömbäck: Claes, jag börjar tro att han fallit i den manliga prestige-fällan, där man inte kan yttra orden: -Jag vet inte, jag kan inte det där! ;)
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!