Textstorlek

Hem » Nyheter » Apple Ipad är här

Apple Ipad är här

Publicerad 2010-01-28 12:18

Som en Iphone - men större. Det är Ipad, Apples nya datorplatta som företaget lanserade igår kväll svensk tid.

Apple uppger att Ipad ska fylla glappet mellan den traditionella bärbara datorn och smarta mobiler. Att döma av såväl in- som utsida har de valt att placera Ipad närmare Iphone än datorerna i MacBook-serien. Ipad är en tunn och lätt historia som liknar en Iphone/Ipod Touch, både ut- och invändigt.

Med och utan 3G
Den nya pekdatorn har en 9,7-tums skärm med 1 024 x 768-upplösning och kommer att säljas i två versioner med upp till 64 gigabyte lagringsutrymme.

Den billigare modellen har stöd för trådlöst nätverk (802.11a/b/g/n) och Bluetooth, och den dyrare har även inbyggt Turbo 3G-modem och inbyggd GPS. Till skillnad från Iphone kommer Ipad säljas utan att vara låst till en operatör.

Det kanske mest förvånande med nya Ipad är den förhållandevis låga prislappen. När pekplattan lanseras i mars i USA kommer den billigaste modellen med 16 gigabyte lagringsutrymme att kosta motsvarande 3 650 kronor. För 3G-anslutning och GPS får du betala motsvarande 4 600 kronor.

Alla existerande applikationer till Iphone och Ipod touch fungerar i Ipad. Användaren kan välja att köra originalupplösning, eller helskärm.

Operatisystemet är låst och att döma av gårdagens presentation finns inget stöd för att köra flera program samtidigt. Troligtvis med undantag av vissa av Apples förinstallerade program, som exempelvis musikspelaren.

Applikation för E-böcker
Ipad skeppas även med en E-bokläsare som kallas Ibook. Nya versioner av programmen i Apples Iwork-serie går att köpa till i efterhand via App Store.

Enheten har uttag för hörlurar och Apples så kallade dock connector. Den sistnämnda används för synkronisering med en dator via USB och kan även användas med diverse tillbehör. Apple lanserar bland annat ett bordsställ med tangentbord och läsare för minneskort för överföring av bilder och film.

Faktaruta

Apple Ipad


Processor:
1 GHz Apple A4
Lagringskapacitet:
16 GB, 32 GB, eller 64 GB
Skärm: 9,7"
Upplösning: 1 024 x 768 pixel (132 ppi)
Wifi-modellen:
802.11a/b/g/n
Bluetooth 2.1 + EDR
Wifi + 3G-modellen:
UMTS/HSDPA (850, 1900, 2100 MHz)
GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz)
802.11a/b/g/n
Bluetooth 2.1 + EDR
A-GPS
Mått:
242,8 x 189,7 13,4 mm
Vikt: 0,68 kg (wifi-modellen), 0,73 kg (wifi + 3G-modellen)

On
Off

0 kommentarer

Avatar

Inte inloggad

Logga in Bli medlem

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Datormagazins besökare

Bildvisare utan bling-bling?

5 kommentarer

Tulum: ACDSee32 v. 2.4 fr. 1998 är den bästa bildvisaren.

Månadens fråga

  • Äger du en datorplatta?

Forum

Detta innehåll är skapat av Datormagazins medlemmar.

Artikelkommentarer


För dig som vill veta mer: prenumerera

Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest. Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!

Beställ prenumeration och betala direkt online

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter