5 kommentarer
Tulum: ACDSee32 v. 2.4 fr. 1998 är den bästa bildvisaren.
Här är ett minitangentbord för alla som vill luta sig tillbaka i favoritfåtöljen, eller skrivbordsstolen, och kontrollera datorn i luften.
Den svenska distributören uppger att Cidekos Air Keyboard fungerar bra till både MSN, e-post, internet och PC-spel. Tangentbordet har "nordiska" tecken och inbyggda snabbknappar till mediefunktionerna i Windows. Muspekaren går att styra med ett inbyggt digitalt gyro. Vill du föra den åt höger är det bara att vinkla tangentbordet åt samma håll.
Med tanke på precisionen i liknande lösningar på marknaden - som Gyrations Air mouse och liknande applikationer till Iphone - gäller det antagligen att välja spel av det långsammare slaget.
Tangentbordet är alltså trådlöst och skeppas med en dedikerad USB-mottagare som ska klara en räckvidd på upp till 50 meter. Batterierna, två stycken AA, räcker i drygt 50 timmar. Några drivrutiner ska inte krävas under installationen, men du kan alltså inte använda Bluetooth eller ditt existerande trådlösa nätverk.
Det trådlösa minitangentbordet kostar strax under en tusenlapp i butik.
Operativsystem: Stöd för Windows 98/ME/2000/XP/Vista/7, OSX (10.2 eller
senare), Linux
Mått:
142 x 88 x 32,9 mm
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator med Intels Z68-chipset.
Nu ska Xboxtillbehöret Kinect in i datorvärlden. Microsoft släpper hård- och mjukvara som anpassar tekniken till Windowsmiljö.
Hitachi fortsätter satsningen på stora hårddiskar. Företagets senaste modell är 7200-varvaren Deskstar 7K4000. Enheten använder det snabba 6 Gb/s-Sata-gränssnittet och har ett cacheminne på 64 megabyte.
Intel släpper nya Sandy Bridgemodeller som saknar företagets inbyggda grafiklösning.
Senaste uppdateringen av PC Anywhere täpper till säkerhetsluckorna som orsakats av hackerintrånget hos Symantec 2006. Det uppger företaget på sin webbplats.
En ny uppdatering kopplar Apples molntjänst Icloud till både Time Capsule och företagets nyare trådlösa routrar med 802.11n-stöd.
Microsoft släpper en förhandsversion av Office 15. Men inte till alla. Endast utvalda partners får ta del av den nya mjukvaran som företaget presenterar som en teknisk förhandsversion på sin Officeblogg.
EC-5500 är en fläktlös liten dator som fungerar i -20 grader och är anpassad för industrin. Under skalet sitter en Sandy Bridgeprocessor från Intel.
Minst någonsin. Så beskriver D-Link sina nya elnätsadaptrar i Powerline AV Mini-serien.
Källkoden till Symantecs mjukvara PC Anywhere har läckt. Nu uppmanar säkerhetsföretaget sina kunder att inte använda programmet.
IPS, 3D och DVB är tre förkortningar som ska sälja LG:s nya skärmar. Företagets bildvisare ska fungera bra till både datoranvändning och TV-tittande.
Nu kommer AMD:s internminnen till Europa. Företagets DDR3-kretsar som tillverkas av Patriot Memory.
Nu lanserar det skånska teknikföretaget Flatfrog sin första pekskärm. Enheten har utvecklats under flera år och ska fungera med både handskar, pekpennor, penslar - och givetvis fingrar.
Buffalo släpper en ny router med stöd för 802.11ac. Den nya standarden som ska ge dig trådlösa överföringshastigheter på 1 300 megabit per sekund.
Med dubbla hårddiskar i en liten låda vill Western digital se till att lagringen i det personliga molnet blir säkrare. Eller rymligare.
Kom in i diskussionen
5 kommentarer
Tulum: ACDSee32 v. 2.4 fr. 1998 är den bästa bildvisaren.
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!