En bilhypokondrikers upprättelse
3 kommentarer
Jan Strömbäck: Claes, jag börjar tro att han fallit i den manliga prestige-fällan, där man inte kan yttra orden: -Jag vet inte, jag kan inte det där! ;)
Nya minidatorerna i Esprimo Q-serien från Fujitsu kör Windows 7 och klarar att visa Blu-ray-film. Dessutom är de oerhört tysta.
Tillverkaren beskriver Esprimo Q9000 och Esprimo Q1510 som extremt tysta maskiner med effektiv energiförbrukning. Enligt Bo Lennström, produktchef på Fujitsu, ökar efterfrågan av den här typen av datorer. Både konsumenter och företag vill ha små miljöanpassade enheter.
- Nu möter vi alla krav på storlek, energisnålhet och ljudnivå utan att kompromissa nämnvärt med prestanda mot en vanlig stationär dator, säger Bo Lennström.
Datorerna har 6 USB-portar och levereras med upp till 4 gigabyte internminne och 500 gigabyte hårddisk. Trådlöst nätverk och Bluetooth finns som tillval.
Esprimo Q9000 kör Microsoft Windows 7 Professional och har en Core i5-processor från Intel. Datorn mäter 16,5 x 16,8 x 5,7 centimeter och enligt tillverkaren använder den endast 19 Watt i så kallat idle-läge.
Esprimo Q1510 är en uppgraderad version av Q1500. Tillverkaren uppger att datorn passar bra som ett underhållningssystem i vardagsrummet - fjärrkontroll följer med på köpet - eller som en traditionell, om än liten, jobb-PC. Q1510 har även HDMI-anslutning, Blu-ray-spelare och Home Premium-versionen av Windows 7 är förinstallerat.
Esprimo Q9000 kostar cirka 7 500 kronor. Priset för Q1510 är inte bestämt i skrivande stund.
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom applikationer, bilder och dokument, uppger Logitech och lanserar Touch Mouse M600. En mus med rörelsekänslig yta.
Packard Bell uppdaterar sin bärbara 10,1-tummare. Nya Dot S har bland annat fått HDMI-utgång och en ny Atomprocessor.
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator med Intels Z68-chipset.
Nu ska Xboxtillbehöret Kinect in i datorvärlden. Microsoft släpper hård- och mjukvara som anpassar tekniken till Windowsmiljö.
Hitachi fortsätter satsningen på stora hårddiskar. Företagets senaste modell är 7200-varvaren Deskstar 7K4000. Enheten använder det snabba 6 Gb/s-Sata-gränssnittet och har ett cacheminne på 64 megabyte.
Intel släpper nya Sandy Bridgemodeller som saknar företagets inbyggda grafiklösning.
Senaste uppdateringen av PC Anywhere täpper till säkerhetsluckorna som orsakats av hackerintrånget hos Symantec 2006. Det uppger företaget på sin webbplats.
En ny uppdatering kopplar Apples molntjänst Icloud till både Time Capsule och företagets nyare trådlösa routrar med 802.11n-stöd.
Microsoft släpper en förhandsversion av Office 15. Men inte till alla. Endast utvalda partners får ta del av den nya mjukvaran som företaget presenterar som en teknisk förhandsversion på sin Officeblogg.
EC-5500 är en fläktlös liten dator som fungerar i -20 grader och är anpassad för industrin. Under skalet sitter en Sandy Bridgeprocessor från Intel.
Minst någonsin. Så beskriver D-Link sina nya elnätsadaptrar i Powerline AV Mini-serien.
Källkoden till Symantecs mjukvara PC Anywhere har läckt. Nu uppmanar säkerhetsföretaget sina kunder att inte använda programmet.
IPS, 3D och DVB är tre förkortningar som ska sälja LG:s nya skärmar. Företagets bildvisare ska fungera bra till både datoranvändning och TV-tittande.
Nu kommer AMD:s internminnen till Europa. Företagets DDR3-kretsar som tillverkas av Patriot Memory.
Nu lanserar det skånska teknikföretaget Flatfrog sin första pekskärm. Enheten har utvecklats under flera år och ska fungera med både handskar, pekpennor, penslar - och givetvis fingrar.
Kom in i diskussionen
En bilhypokondrikers upprättelse
3 kommentarer
Jan Strömbäck: Claes, jag börjar tro att han fallit i den manliga prestige-fällan, där man inte kan yttra orden: -Jag vet inte, jag kan inte det där! ;)
Senaste frågorna
Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest.
Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!