Ett valv för datalagring

Ett valv för datalagring

Publicerad 2010-07-20 11:06

HP har presenterat en förvaringslösning med enkla och säkra backuper, fjärrtillgång och goda expansionsmöjligheter, kallad HP Data Vault X311.

Enheten är avsedd för hemmakontor samt små och medelstora företag som vill optimera sina resurser och sitt dataskydd.

Data Vault X311 baseras på Microsofts plattform Windows Home Server. Data Vault organiserar automatiskt filer för upp till tio datorer, strömmar media via nätverket och gör det möjligt att komma åt filer och tillämpningar från vilken internetansluten dator som helst.

Enheten innehåller också en Itunes-server, enkel fotopublicering till Facebook och fotodelningssajter, säkerhetskopiering för både Windows- och Mac-datorer, serversäkerhetskopiering genom spegling både till separat hårddisk och till en online-lagringstjänst, diskavbildshantering och schemaläggning av när servern ska gå i viloläge och vakna upp, vilket sparar el.

HP Data Vault X311 finns till försäljning redan nu och kostar 4 490 kronor inklusive moms (3 592 kronor exklusive moms).

Av: Anders Reuterswärd

Faktaruta

Specifikationer:


Intel Atom Dual Core, 1,6 GHz
Två gigabyte 800 MHz ddr2 dram
Fyra usb-uttag, ett esata-uttag
En terabyte lagringsutrymme.
Expansionsmöjligheter: fler hårddiskar kan läggas till för
upp till 17 terabytes lagringsutrymme.

On
Off

0 kommentarer

Avatar

Inte inloggad

Logga in Bli medlem

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Datormagazins besökare

En bilhypokondrikers upprättelse

3 kommentarer

Jan Strömbäck: Claes, jag börjar tro att han fallit i den manliga prestige-fällan, där man inte kan yttra orden: -Jag vet inte, jag kan inte det där! ;)

Månadens fråga

  • Äger du en datorplatta?

Forum

Detta innehåll är skapat av Datormagazins medlemmar.

Artikelkommentarer


För dig som vill veta mer: prenumerera

Datormagazin är datortidningen för dig som vill veta mest. Vår ambition är att göra en tidning med djupare och mer avancerade artiklar än vad du hittar i andra datortidningar. Samtidigt väjer vi inte för att på ett handfast sätt förklara hur saker och ting fungerar. Du ska alltid känna att du har nytta av tidningen.
Välkommen till Sveriges största tidskrift för avancerade datoranvändare!

Beställ prenumeration och betala direkt online

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter