Dagens telefoner får allt mer högupplösta skärmar, men bättre blir det. LG meddelar att man har utvecklat världens första Quad HD AH-IPS LCD-panel för smarta telefoner.
Sydkoreanska LG har offentliggjort vad man kallar nästa generations skärmar för smarta telefoner. Företaget har visat upp en 5,5-tums Quad HD-panel med en upplösning på 2 560 x 1 440 pixel och en täthet på 538 pixel per tum (PPI), som båda är de högsta för mobila paneler hittills, säger LG Display.
För slutanvändarna innebär detta naturligtvis klarare och mer detaljerade bilder på mobila enheter. LG Display har dessutom inte bara höjt upplösningen, utan samtidigt också bantat ner panelen, som är 1,21millimeter tunn med en 1,2 millimeters ram, vilket gör den till världens tunnaste och smalaste panel hittills.
Som en jämförelse kan nämnas att det är 12 procent tunnare än den 5,2-tums Full HD-panel som företaget släppte för en månad sedan.